Skyscraper large

آرزوهای بزرگ؛ روحانى و دیپلماسی هسته‌ای

d888s5s5s41f

عکس از فارس

گروه بین‌المللی بحران، که یک سازمان غیردولتی تحقیقاتی متشکل از سیاست‌مداران برجسته غربی است، در گزارشی که امروز منتشر کرده نسبت به روی کار آمدن حسن روحانی و احتمال حل مناقشه هسته‌ای ایران اظهار خوشبینی کرده است. 

به گزارش بی بی سی، گروه بین‌المللی بحران در گزارش خود آورده: “در میان رویدادهای ناگوار و ناامید کننده که منطقه (خاورمیانه) را فرا گرفته، تحلیف حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران در ۱۳ مرداد بارقه‌ای نادر و مبارک از امید است.” 

این گزارش، که با عنوان “آرزوهای بزرگ: رئیس جمهور جدید ایران و دیپلماسی هسته‌ای” منتشر شده می‌گوید هرچند که “پیروزی آقای روحانی تغییری در اصول بنیادین نداده” و “رهبر جمهوری اسلامی آیت‌الله علی خامنه‌ای همچنان تصمیم گیرنده نهایی است” اما زمان برای طرح پیشنهادهای بلندپروازانه‌تر از قبل فرا رسیده است. 

در این گزارش آمده که با پیروزی آقای روحانی در انتخابات صحنه سیاست بین‌الملل درباره مناقشه هسته‌ای ایران به دو دسته تقسیم شده است. 

این گزارش می‌افزاید یک دسته‌ که مانند بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل می‌گویند حسن روحانی “گرگی در لباس میش” است و آمدنش تغییری اساسی در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایجاد نکرده و در مقابل دسته‌ای دیگر هستند که می‌گویند روی کار آمدن او نشانه‌ای روشن از قصد ایران برای بیرون رفتن از بحران هسته‌ای است. 

گروه بین‌المللی بحران سابقه حسن روحانی در مذاکرات هسته‌ای را نشانه‌ای از توانایی‌های او برای به نتیجه رساندن این مذاکرات دانسته اما در عین حال به دشواری‌هایی که در راه حل مناقشه‌ هسته‌ای ایران وجود دارد اشاره کرده است. 

این گروه می‌گوید ایران همچنان بر به رسمیت شناخته‌شدن حق غنی‌سازی اورانیوم و لغو تحریم‌هایی که علیه نظام بانکی و صنعت نفتش وضع شده‌اند اصرار خواهد کرد. 

همچنین “دستیابی به یک توافق، دشوارتر از زمانی است که سرپرستی پرونده هسته‌ای بر عهده آقای روحانی بود چرا که “مواضع طرفین سخت تر، اعتماد کمتر، برنامه هسته‌ای گسترده‌تر و تحریم‌ها فراگیرتر شده‌اند.” 

گروه بین‌المللی بحران پیشنهاد کرده که برای رسیدن به توافق با ایران باید پیشنهادهای جدیدی به ایران ارائه شود. 

همچنین علاوه بر مذاکرات ایران و ۵+۱، گفتگوهایی نیز میان ایران و آمریکا برگزار شود. 

این گروه همچنین پیشنهاد کرده که دامنه مذاکرات از پرونده هسته‌ای فراتر برود و غرب، به ویژه آمریکا درباره مسائل امنیتی خاورمیانه با ایران گفتگو کند. 

گروه بین‌المللی بحران سازمانی غیرانتفاعی است که حل مناقشه‌های بین‌اللمللی از مسیرهای غیرخشونت‌آمیز را هدف خود عنوان می‌کند و با پژوهش بر روی مسائل دیپلماتیک راه‌ حل‌هایی برای این مناقشه‌ها پیشنهاد می‌دهد. 

چهره‌های سرشناسی چون توماس پیکرینگ، نماینده سابق ایالات متحده در سازمان ملل و لوئیس آربور، کمیسر عالی پیشین حقوق بشر در سازمان ملل اداره گروه بین‌المللی بحران را بر عهده دارند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large