Skyscraper large

کارگران؛ نه امنیت شغلی، نه پرداخت حقوق

sdf456sdfsd

مژگان مدرس علوم

روز سه شنبه ۱۴مردادماه حدود ۱۷۰ نفر از کارگران اخراجی کارخانه «فولاد زاگرس» در مقابل ساختمان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان قروه تجمع کردند. آنها در اعتراض به بی‌توجهی کارفرما به مصوبات کمسیون اصل نود مجلس، خواستار بازگشت بکار و دریافت مطالبات معوقه خود شدند.

نماینده کارگران کمیسیون اصل ۹۰ مجلس طی جلسه‌ای در تاریخ ۳۱ تیرماه کارفرمای کارخانه فولاد زاگرس را متعهد به پرداخت معوقات حقوقی کارگران در اولین فرصت و عدم قطع رابطه کاری با کارگران کرده است.

به گزارش ایلنا، پس از یک ماه از تعطیلی کارخانه «ذوب آهن فولاد زاگرس» مدیر عامل این کارخانه با نصب اطلاعیه‌ای بر روی تابلوی اعلانات، کارخانه را به دلیل کمبود نقدینگی و عدم توان تولید، تعطیل اعلام کرد. کارگران در هفته اول پس از اخراج، تجمعاتی را در مقابل اداره کار شهرستان قروه برگزار کردند، اما مدیران این نهاد دولتی بجای فرم درخواست و شکایت، فرم بیمه بیکاری در اختیار کارگران قرار دادند.

پروین محمدی از فعالان مستقل کارگری در این رابطه می‌گوید: “می‌خواستند از ۲۳۵ کارگری که سال‌های متمادی در کارخانه فولاد زاگرس زحمت کشیده‌اند خلاص شوند. انتظار داشتند کارگر شهرهای دور از پایتخت که از قانون سر در نمی‌آورد از دریافت بیمه بیکاری خوشحال شود. مطابق قانون تا زمانی که هیات‌های تشخیص و حل اختلاف کار به اخراج قطعی رای نداده باشند کارفرما حق ندارد، کارگرانش را برای دریافت بیمه بیکاری به تامین اجتماعی معرفی کند.” 

این فعال کارگری معتقد است که کارفرمایان فولاد زاگرس ادعای ورشکستگی دارند اما برای اعلام آن اقدامی نمی‌کنند. بدین ترتیب قصد کارفرمایان از اقداماتشان، اخراج  ۲۳۵ کارگری است که سال‌های جوانیشان را در این کارخانه سپری کرده‌اند.

طی سالهای اخیر فقدان امنیت شغلی و رواج قردادهای موقت از چالش های پیش روی جامعه کارگری بوده که همواره مورد غفلت دولت و مجلس قرار گرفته است.امنیت شغلی کمترین مطالبه جامعه کارگران از دولت جدید است تا تحت حمایت های دولت قراردادهای موقت برداشته شده و با کارفرمایانی که به بهانه های واهی اقدام به اخراج کارگران می کنند برخورد شود.

در این زمینه، اولیا علی بیگی، رییس کانون عالی شوراهای اسلامی کار به ایسناخاطرنشان کرده است: “انتظار فعالان جامعه کارگری این است که وزیر جدید کار اول به مقوله امنیت شغلی کارگران به معنای واقعی توجه کند؛ چون امنیت شغلی خواسته مهم و دغدغه اصلی کارگران است و اگر به دنبال بهره وری در واحدهای تولیدی هستیم باید کارگران به آینده امید داشته باشند. خواسته دیگر کارگران به سرانجام رساندن تبصره یک ماده ۷ مربوط به بهسازی قراردادهای موقت کار است که سالها مغفول مانده است. ”

همزمان نیز بیش از ۵۰ کارگر موقت کارخانه ذوب آهن آلیاژی ملایر در خردادماه سال جاری با اتمام قرار داد کاری‌شان تعدیل شدند.

احمد معبودی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان همدان در تشریح جزئیات این خبر به ایلنا گفت: ”کارخانه فولاد آلیاژ ملایر واقع در جاده بروجرد چند سالی است که به سبب سوء مدیریت دچار مشکل شده به طوری که کارفرما به بهانه‌های مختلف از جمله  نداشتن نقدینگی، در پرداخت حقوق کارگران کوتاهی می‌کند. علاوه بر این چهار ماه حقوق، عیدی، پاداش وسنوات یک سال گذشته (۹۱) کارگران نیز پرداخت نشده است.

از سوی دیگر، فرامرز اصلانی دبیر خانه کارگر همدان از ادامه بلاتکلیفی دو ساله ۶۷ کارگر قارچ سینا خبر داده و به گفته او، این کارگران بعد از گذشت دو سال از ورشکستگی کارخانه هنوز نتوانسته‌اند مطالبات خود را دریافت کنند.

پرداخت مطالبات و پرداخت به موقع حقوق از دیگر اولویت هایی است که به صراحت در قانون به آن اشاره شده است. اما عدم پرداخت چند ماهه حقوق و دستمزد کارگران متاسفانه به یک رویه رایج تبدیل شده است و هر روز شاهد اخباری در این زمینه هستیم.

در همین ارتباط، هفته گذشته صد نفر از کارگران شرکت پیمانکاری اختر راه جنوب وابسته به شهرداری منطقه شش اهواز در اعتراض به عدم دریافت مطالبات سه ماهه گذشته خود در مقابل ساختمان شهرداری منطقه شش دست به تجمع زدند. آقایار حسینی، دبیر خانه کارگر اهواز به ایلنا گفته است: “این کارگران که تحت نظارت شرکت پیمانکاری اختر راه جنوب فعالیت دارند علاوه بر اینکه سه ماه حقوق دریافت نکرده‌اند،  بابت حق بیمه، اضافه کاری، حق لباس وسنوات (سال ۹۱) نیز طلبکار‌ند.”

همچنین، ۳۱۰ کارگر شاغل در کارخانه ماشین آلات صنعتی تراکتور سازی تبریز از اردیبهشت ماه سال جاری حقوق دریافت نکرده‌اند. 

محمد گل بامری، دبیر خانه کارگر شهرستان زابل نیز خبر از عدم دریافت حقوق  ۲۰ نفر از کارگران خدماتی روزمزد شاغل در دانشگاه علوم پزشکی زابل در ۱۶ ماه گذشته داده است.

این کارگران که حدود پنج سال در کار خدمات و نظافت بیمارستان امام خمینی زابل مشغول به کار هستند با وجود ماهیت استمراری شغلی خود به صورت موقت استخدام شده‌اند و ۱۶ ماه است که حقوق دریافت نکرده اند.

به گفته گل بامری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل در پاسخ به مشکلات این کارگران گفته است هر کسی شما را استخدام کرده، حقوق شما را پرداخت کند وبه دانشگاه علوم پزشکی ربطی ندارد.

آقایار حسینی دبیر خانه کارگر اهواز هم اعلام کرد که ۱۳۰ کارگر شرکت پیمانکاری «کیاوش جنوب» در اهواز که تحت نظارت آبفای این شهر فعالیت دارند از فروردین ماه سال جاری حقوقی دریافت نکرده‌اند.

بر اساس گزارش ایلنا، کارفرمای این شرکت با توجه به اینکه در سالهای گذشته، هر ماه حقوق کارگران را با تاخیر ۴۰ تا ۵۰ روزه به حسابشان واریز می‌کرد اما در سال جاری به دلایل نامعلومی این تاخیر به بیش از ۴ ماه رسیده است. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large