Skyscraper large
٩٠٠ روز پس از حصر خانگى

موسوى از بیمارستان قلب به زندان بازگشت

DCF 1.0میرحسین موسوی که طی چند روز گذشته برای ادامه درمان ناشی از عارضه قلبی و انجام معاینات پزشکی در یکی از بیمارستان های تهران بستری شده بود، ساعاتی پیش با طی شدن فرایند درمان به زندان خانگی بازگردانده شد. پیش تر، مهدی کروبی نیز به  دلیل نارسایی های قلبى، کلیوی و بیماری آرتروز در بیمارستان بستری شده بود.  

به گزارش کلمه، میرحسین موسوی طی روزهای گذشته به منظور انجام معاینات پزشکی و طی کردن بخشی از فرایند درمان در بیمارستان بستری شده بود، پس از بررسی آزمایشات و معاینات و تایید پزشکان مبنی بر سلامت جسمی به زندان خانگی خود در کوچه اختر منتقل شد. 

نتیجه آزمایش ها و معاینات و چکاپ نخست وزیر دوران دفاع مقدس در بیمارستان بر اساس نظر پزشکان، رضایتبخش و حاکی از سلامت وی است. پزشکان معالج آقای موسوی در مدت بستری از پزشکان معتمد خانواده انتخاب شده بودند. 

در روزهای حضور میرحسین موسوی در بیمارستان، خانم زهرا رهنورد نیز در کنار ایشان حضور داشت. همچنین سایر اعضای خانواده نیز امکان ملاقات روزانه را با این دو همراه در حصر داشتند، که پس از محرومیت های چند ماهه ی برخی اعضای خانواده از ملاقات امکانی قابل توجه بود. مسوولان همچنین وعده داده اند ملاقات های دختران موسوی و رهنورد با پدر و مادر خود تداوم داشته باشد. 

نهصد روز از حصر خانگی میرحسین موسوى، زهرا رهنورد و مهدى کروبى گذشته و تلاش فعالان مدنی برای رفع حصر همچنان ادامه دارد. 

پیش تر کمپین بین المللی حقوق بشردر ایران از نمایندگان خارجی که برای حضور در مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب مردم ایران، حسن روحانی، دعوت شدند خواسته بود که درسفر خود، خواستار ملاقات با میرحسین موسوی و مهدی کروبی که در حصر خانگی هستند شوند و به صورت آشکار آزادی فوری آنها را درخواست کنند. 

کمپین با اشاره به حضور خاویر سولانا، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جان الیاسون، معاون دبیرکل سازمان ملل جزو میهمانان خارجی مراسم تحلیف حسن روحانی خواستار دیدار و ملاقات این دو چهره بین المللی با رهبران در حصر جنبش سبز شده بود. 

دو کاندیدای ریاست جمهوری، مهدی کروبی و میرحسین موسوی و همچنین زهرا رهنورد همسر آقای موسوی، از تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۸۹ درحصر خانگی به سر می برند که مسوولیت آن به گواه برخی اظهارات مقامات ایرانی به عهده سیدعلی خامنه ای رهبر ایران است. درعین حال نگرانی جدی نسبت به وضعیت سلامتی آقایان موسوی و کروبی که اخیرا برای معالجه راهی بیمارستان شده اند وجود دارد. 

هادی قائمی مدیرکمپین بین المللی حقوق بشر درایران گفت: «همانطور که خانم کاترین اشتون در سفراخیرش به مصر خواستارملاقات با محمدمرسی شد، سولانا و الیاسون هم باید از این فرصت استفاده کرده وخواستارملاقات بااین سه مخالف سیاسی درحصرشوند و جهان را نسبت به وضعیت آنان آگاه کنند.» او افزود: «برای بیش از دوسال و نیم هیچ خبرموثقی از وضعیت این افراد در دست نیست و ضروری است که سولانا و الیاسون آنها را درجریان سفرشان ملاقات کنند.» 

درجریان مبارزات انتخاباتی، حسن روحانی بارها در تجمعات مردمی با درخواست آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی وهمچنین رفع حصر سه منتقد سیاسی یاد شده مواجه شد و بارها قول داد که از حقوق ملت که درفصل سوم قانون اساسی تصریح شده است دفاع خواهد کرد. 

براساس گفته های فرزند مهدی کروبی، وی که هم اکنون ۷۶ سال دارد، طی روزهای گذشته به دلیل نارسایی های قلبى، کلیوی و بیماری آرتروز بستری و با پایان معاینات از بیمارستان مرخص شد. همچنین میرحسین موسوی، ۷۲ ساله، در تاریخ ۱۱ تیرماه، تحت معالجه برای نارسایی قبلی قرارگرفت. 

موسوی، کروبی و رهنورد هیچگاه توسط قوه قضاییه ایران به جرمی متهم نشده اند. طی ماه های گذشته فشار داخلی معطوف به آزادی این افراد همواره در حال افزایش بوده و نقطه اوج آن را در تجمعات مردمی کاندیداهای اصلاح طلب و میانه رو می توان شاهد بود. هفته پیش، علی مطهری، از نمایندگان محافظه کارمیانه رو در مجلس درجریان نقط پیش از دستور خود، خواستار برداشتن حصر خانگی موسوی وکروبی و آزادی زندانیان عقیدتی شد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large