Skyscraper large

انتقاد از آخرین مصاحبه تلویزیونى احمدی‌نژاد به سبک اصولگرایان

see6r5t4- ali jalali علی جلالی

علی جلالی

در پی مصاحبه محمود احمدی نژاد در یک گفتگوی تلویزیونی زنده، یک سایت اطلاع رسانی اصولگرا با درج مطلبی تحت عنوان “احمدی نژاد چطور ایران را کوچک کرد ؟” با اشاره به آماری که از سوی رییس دولت مطرح شده نوشت: “محمود احمدی نژاد در گفتگوی زنده تلویزیونی اش دوباره یک آمار عجیب رو کرد. آماری که مساحت ایران را صدبرابر کوچک تر از اندازه فعلی نشان می دهد.” 

تابناک که همچون گذشته نوک پیکان انتقاد خود را به سوی دولت دهم گرفته با درج این مطلب به نقل از مجله مهر می نویسد: “عددهای خبرساز، دوباره دولت دهم را به حاشیه برد. این بار اما کار به تصحیح کتابهای جغرافیای مدارس هم کشید. “ 

این سایت اصولگرا در ادامه با زیر سوال بردن آمار و ارقام منتشر شده از سوی احمدی نژاد، نگرانی خود را از اظهارات وی با لحنی طنز گونه نوشته؛ شاید به این بهانه اشاره ای به سیاست های اشتباه رییس دولت های نهم و دهم داشته باشد و از کوچک نشان دادن ایران در اعداد و ارقام منقول از وی ناراحتی خود را به نمایش بگذارد. 

تابناک در ادامه ماجرا را اینگونه می نویسد: “مجری این گفتگوی تلویزیونی، اظهارنظر رئیس دولت دهم درباره جمعیت ایرانیان و تناسبش با مساحت ایران را به چالش کشید: «ما همیشه در کتاب جغرافی که در مدرسه می رفتیم می خواندیم مساحت ایران یک میلیون و ۶۴۸ هزار کیلومتر مربع است و شما یک عددی را چند بار گفتید که به این عدد نمی خورد. نمی دانم چطور محاسبه کردید اما وقتی که این را گفتید و در ادامه اضافه کردید که به هر خانواده ایرانی هزار متر زمین می دهیم خیلی ها گفتند آقای دکتر چون دیده است جمعیت ایران در این مساحت جا نمی شود مساحت را بزرگ کرده تا به همه زمین برسد. این عدد از کجا آمده و این هزار متر، دو هزار مترها چه می شود؟»پاسخ احمدی نژاد اما جالب بود:«اگر ما به هر خانواده ایرانی هزار متر بدهیم می شود دو میلیون و صد هزار هکتار و وسعت ایران با همان رقم قبلی ای که شما گفتید می شود ۱۶۵ میلیون هکتار پس کم نمی آورید پس بدانید جمعیت زیاد هم شود هنوز هم جا دارد.  اندازه گیری قبلی با استفاده از دستگاه‌های اندازه گیری قدیمی بوده و دقیق نبوده است الان اندازه‌گیری بسیار دقیق انجام شده و با نرم‌هایی که در جهان قابل قبول بود، یک میلیون و ۸۷۳ هزار هکتار وسعت ایران عزیز است که باید در کتاب‌های جغرافیایی آن را درست کنیم یعنی نزدیک به ۲۲۵ هزار کیلومتر مربع وسعت ایران به لحاظ رسمی است که اگر سند آن درست نباشد بعداً‌ مسائل حقوقی درست می‌شود الان باید سند آن درست شود ما سند را درست کردیم و سند آن در جهان ثبت خواهد شد.» 

اگر چه تا به حال اصولگرایان چه در رسانه ها و چه در مراسم و سخنرانی های خود، بدون اشاره به نقش خود در حمایت و بالا نشاندن رییس دولت هاى نهم و دهم  از هر وسیله ای برای انتقاد و فشار علیه دولتِ به قول آنها انحرافی استفاده کرده اند، اما نحوه انتقاد به دولت دهم با دست آویز قرار دادن ارزش های ملی و تمسخر آنها با طرح موضوعاتی از این دست و فراموش کردن موضوعات اصلی، ( که به روشی کلیشه ای و ثابت برای رسانه های اصولگرا تبدیل شده) قابل قبول به نظر نمى رسد. 

این سایت اصولگرا که نگران کوچک شمردن ایران و ایرانیان است، بدون در نظر گرفتن اتفاقاتی که در چند سال گذشته رخ داده و حمایت هایی که پیش از این برای بر سر کار آمدن وی انجام شده و همچنین حمایت رهبرى نظام از رییس دولت های نهم و دهم در پایان کار و تمجید از اقدامات آن در طول این هشت سال گذشته، موضوعی را دست آویز انتقاد خود از رییس دولت می کند که بیشتر قصد دارد انتقادات وارده به وی را نیز به تمسخر کشیده و لوس کند. 

با اتفاقات تلخی که در طول دوره محمود احمدی نژاد رخ داده است، هیچ یک از رفتارهای اصولگرایان و انتقاداتی که کرده اند، دامن آنها را از حمایت هایشان در مورد بر سر کار آمدن دولت احمدی نژاد نه تنها پاک نمی کند، به نوعی هم نشان دهنده نوع نگرش و دغدغه های این طیف موجود در کشور است. 

کشوری که امروز در آمار محمود احمدی نژاد کوچک شده است، مدت ها پیش تر و با اتخاذ سیاست های اشتباه همین افراد منتقد به دامن رادیکالیسم و سیاست های دور از منطق افتاده و فضای سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی آن روز به روز به قدری کوچک شد، تا فضا برای بر سر کار آمدن افراد کوچکتر از ظرفیت های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی بر مسند قدرت فراهم شد. 

آنچه آنها در تمام این مدت از آن انتقاد کرده اند، همان دستپخت چندین و چند ساله آنها و تقابل با خواست مردم برای اصلاح اشتباهات گذشته است. اما سرانجام نوع انتقادات، دیالوگ های مطرح شده و همچنین کتمان واقعیت های پشت پرده حمایت از دولت نهم و دهم و همچنین انکار رفاقت گذشته و همپیالگی های سیاسی از سوی اصولگرایان، خود بیانگر واقعیت های بسیاری است که نمی توان آنها را نادیده گرفت.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large