Skyscraper large

تا سرنوشتى ناگوار چقدر وقت باقى است؟

sd8f645sdf

علی جلالی

خبرهای منتشر شده در برخی رسانه های غربی حکایت از بررسی تحریمهای جدید علیه ایران در کنگره آمریکا دارد. تحریم هایی که برای تنگتر شدن حلقه محاصره ایران در نظر گرفته شده و وضعیت اقتصادی ایران را بیش از پیش با مشکلات تازه روبرو خواهد کرد. 

بنابر گزارش هاى منتشر شده لوایح  پیشنهادی تحریم ها در مجلس نمایندگان و سنا، بخشهای معدن و ساختمان  ایران را به دلیل آنکه این بخشها ارتباط نزدیکی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دارند مورد هدف قرار داده است.  

اگرچه این لوایح آمریکا را متعهد به توقف فروش نفت ایران در جهان تا سال ۲۰۱۵ می کند، اما نکته ای که تا کنون بارها از سوی ناظران و کارشناسان مطرح شده اینست که درآمدهای نفتی به عنوان مهمترین منابع مالی برنامه های هسته ای و تسلیحاتی ایران هنوز پابرجا بوده و با وجود کشورهایی همچون چین، ترکیه، عراق، روسیه و پاکستان و همچنین چند کشور دیگر وارد کننده نفت و گاز از ایران، غرب در اجرای تمامی اهداف خود در مورد تحریم ها به طور صد در صد موفق نبوده و علی رغم آنکه صادرات نفت ایران به نصف کاهش یافته، اما هنوز ایران هر ماه میلیاردها دلار درآمد نفتی را به شکل های گوناگون از کشورهای یاد شده دریافت می کند. 

به نوشته آسوشیتد پرس، کسانی که در روند بررسی تحریم ها دست دارند معتقدند که دولت اوباما از کنگره خواسته است تا طرح های خود را تا زمانی که حسن روحانی کارش را آغاز نکرده متوقف کرده و منتظر تصمیمات آتی دولت وی باشند. 

پس از آخرین انتخابات ریاست جمهوری در ایران و با برسرکار آمدن حسن روحانی، این امیدواری در غرب ایجاد شد، تا در مورد توافق با جمهوری اسلامی فرصت های تازه ای فراهم گردد، به همین دلیل دولت آمریکا نمی خواهد تا در این شرایط پیشگام بر هم زدن فرصت پیش آمده باشد. اگر چه در این مورد اطمینانی وجود نداشته و پیش بینی اوضاع کار ساده ای نخواهد بود. 

اگر چه تحریم ها تا کنون نیز تأثیر بسیاری بر درآمدهای ارزی ایران داشته و شرایط را، هم برای مردم و هم برای دولت مردان سخت تر کرده است، اما این واقعیت نیز وجود دارد که ادامه وضع موجود و وضع تحریم های بیشتر برای غرب نیز مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. 

اسوشیتد پرس در ادامه می نویسد: “برای مثال، اگر چین یا ژاپن تصمیم  بگیرند درخواست آمریکا را برای متوقف ساختن تمام واردات نفت از ایران نادیده بگیرند، آنگاه دولت ناچار خواهد بود قانون را با قرار دادن بانک ها و شرکت های چینی و ژاپنی در فهرست سیاه اجرا کند که با خطراتی برای اقتصاد جهان، از جمله برای آمریکا، همراه خواهد بود. نتیجه محتمل تر این است که آمریکا کاری انجام ندهد، که تحریم ها را بی اثر می سازد و همبستگی بین المللی در وارد آوردن فشار بر ایران را کاهش می دهد. دولت گزینه های دیگری نیز دارد. می تواند تحریم های مرتبط با انرژی، کشتیرانی، مدیریت بنادر و دیگر بخش هایی را که آمریکا درماه های اخیر وضع کرده است سخت تر اجرا کند.” 

بدون شک وضعیت موجود و اجرای تحریم های بیشتر تا یک سقف مشخص امکان ادامه یافتن خواهد داشت و با توجه به شرایط موجود در اقتصاد جهانی، کشورهای غربی از یک سو و همچنین مشتریان آسیایی نفت ایران از سوی دیگر، توان تحمل شرایط را تا جایی خواهند داشت که تأثیرات تحریم ها از حد خود فراتر نرفته و شرایط را برای اقتصاد جهانی بیش از پیش سخت نکند. 

شاید برخی بر این باور باشند که تحریم ها تأثیر آنچنانی بر کشورهای قدرتمند جهان نداشته باشد، به فرض اینکه تا کنون چنین باشد، اما آنچه مشخص است اینکه روند طولانی تر شدن و فرسایشی بودن تحریم ها تا زمانی مشخص ادامه خواهد داشت و بدون شک، روزی فرا خواهد رسید که دیگر گزینه تحریم ها برای غرب و کشورهای صاحب قدرت صرفه به اقتصاد نبوده و تاریخ ثابت کرده است که این کشورها، منافع اقتصادی خود را به هر قیمتی حفظ خواهند کرد. 

شاید در زمان موجود و با کمی دقت در اتفاقات منطقه و بروز تغییرات بزرگی که در کشورهای مصر، سوریه و ترکیه در حال وقوع است، بتوان به این نکته رسید که غرب تصمیم دارد تا خیال خود را در برخی مناطق از بابت نیروهای مزاحم راحت کرده و به وقت مناسب به سراغ اجرای تصمیمات دیگری برود که شاید برای آینده ایران خوشایند نباشد. 

به نوشته اسوشیتدپرس، باراک اوباما گفته است که ایران دست کم تا سال آینده فرصت دارد تا صلح جویانه بودن برنامه اتمی خود را برای جهان ثابت کند. اگر دیپلماسی کار نکند، صحنه ممکن است برای مداخله نظامی  آمریکا یا اسرائیل آماده شود. 

این به نوبه خود یک تهدید و هشدار به حساب آمده و این نکته را یادآوری می کند که منافع غرب هم در ادامه تحریم ها نیست و در صورت ادامه فرصت سوزی از سوی ایران شاید نتوان جلوی بسیاری از اتفاقات ناگوار را گرفت؛ اتفاقاتى که توانایى، امکانات و جهت گیرى دولت روحانى در پیشگیرى از آنها نقشى محورى و کلیدى دارد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large