Skyscraper large

“مصباحیت” در اندیشه نیروهای خودسر

s5df55d-مهدی ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

نیروهای خودسر، نیروهایی هستند که هر از چند گاهی برای موضوعات خاص در نظام جمهوری اسلامی حضور پیدا کرده و پس از انجام ماموریت خویش به کنج پایگاه خود می‌خزند، آنها در هر زمانی که لازم بدانند و فارغ از اینکه قصد ضربه زدن به چه کسی را دارند برای اجرای دستورات آماده‌اند.

در تمام دوران انقلاب اسلامی این نیروهای به ظاهر خودسر و در باطن غیر خودسر همه جا بوده‌اند، در تجمعات مردمی برای ایجاد آشوب، حضور در مراسم سخنرانی مسئولان نظام و در مراسم فرهنگی و اجتماعی به اسم حمایت از دین و ولایت فقیه حضور می‌یافتند و مردم و مسئولان بارها طعم ضربه‌های این گروه‌ها را لمس کرده‌اند.

این روش اعتراضی در برخی موارد نمود بسیاری داشته زیرا شخصیت‌های بالای نظام جمهوری اسلامی را هدف گرفته است که در این میان می‌توان به ایجاد تشنج توسط یک فرد روحانی در مراسم سخنرانی هاشمی رفسنجانی در ۱۵ خرداد ۸۵ در حرم حضرت معصومه، اختلال در سخنرانی سید حسن خمینی با دادن شعار ضد میرحسین موسوی در ۱۴ خرداد ۸۸ در حرم خمینی، اختلال در سخنرانی علی اکبر ناطق نوری در حرم اما رضا و اخلال در برگزاری مراسم‌هایی از قبیل کنسرت‌های مجوزدار مانند کنسرت شجریان نام برد.

در یکی از این اقدامات که در ۲۲ بهمن سال گذشته در حرم حضرت معصومه صورت گرفت این نیروها سخنرانی علی لاریجانی رییس مجلس را بر هم زدند و به سمت او مهر و نعلین پرت کردند. در آن روز برخی از این افراد که کفن پوش بوده‌اند ، بلافاصله پس از آن‌که علی لاریجانی پشت تریبون قرار گرفت، شروع به سردادن شعارهایی از جمله “لاریجانی، بصیرت، بصیرت”، “خواص بی‌بصیرت، مایه ننگ ملت” و… کردند و با پرتاب اشیا به سمت وی، لاریجانی را مجبور به خروج از این مراسم کردند.

نکته‌ای که در این میان مهم است این‌بار تیر حملات به سمت رییس اصول‌گرای مجلس نشانه رفت و این مساله برای اصول‌گرایان غیرقابل تحمل بود، به گونه‌ای که سریعا به این مساله اعتراض و کمیته‌ای برای بررسی این اتفاق تشکیل شد و در تحقیقات کمیته مذکور یک نام بیشتر از همه به چشم خورد؛ گروه پرتو وابسته به موسسه مصباح یزدی.

محمد تقی مصباح‌یزدی، بنیان‌گذار و مدیر موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است که به اذعان بسیاری از منتقدین، موسسه تحت امر وی مرکز و ستاد فرماندهی انجمن حجتیه است و تند روی‌های وی در حوزه مسائل دینی وی را شهره خاص و عام کرده است، اما آنچه در چند سال گذشته باعث گردیده اسم این روحانی تندرو بیشتر بر زبانها جاری شود اضهارات و موضع‌گیری‌های وی در حوزه مسائل سیاسی کشور است که به اذعان بسیاری از سیاسیون در این زمینه تخصص و دانش لازم را ندارد.

مصباح یزدی تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۸۴ و به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد وارد مسائل سیاسی نمی‌شد و بیشتر به همان کارهای حوزوی و علمی می‌پرداخت اما امروزه وی با جهت گیری‌ها و اظهار عقاید بیش از آنکه یک شخصیت علمی باشد خود را به عنوان یک چهره سیاسی مطرح کرده که کار خود را بلد نیست و همین امر باعث گردیده جایگاه علمی وی هم  تحت الشعاع مسائل سیاسی قرار گیرد.

این روحانی تندرو هنوز تفاوت میان موضوعات سیاسی و موازین شرعی را درک نکرده و مسائل سیاسی را با استناد به اصول و عقاید شیعه مطرح و به آن رنگ ولعاب مذهبی می‌دهد و متوجه این امر نیست که تصمیات سیاسی باید متناسب با رفتارهای رقیب و کنش متقابل بازیگران این عرصه گرفته شود نه بر اساس تفسیر خود گونه اصول دینی و شرعی.

وی قدرت‌های روحانیون را ماورالطبیعه می‌داند و با بیان این نکته، به فتنه‌گران و جریان انحرافی هشدار می‌دهد: فتنه‌گران هنوز ذره‌ای از قدرت ما را ندیده‌اند و بنده شدیداً هشدار می‌دهم که در صورت ادامه روند فعلی و دشمنی آنان با نظام، ما روحانیون ناچار خواهیم شد همانند اواخر دوران ستمشاهی، از قدرت خدادادی و ماورالطبیعه خود استفاده کنیم و آن روز است که همه به عینه، عام الفیل را خواهند دید.

این تفکر مصباح باعث گردیده بارها طیف طرفدارانش بر خلاف خواست نظام حرکت کنند و که البته در ظاهر بر خلاف خواست وی صورت میگیرد ولی در باطن تلاشی است برای ایجاد جایگاه مدیریتی و رهبری مصباح که سالهاست سودای رهبری نظام اسلامی در ایران را دارد.

در این رابطه محسن غرویان یار نزدیک و شاگرد جدا شده از مصباح با اشاره به کار تشکیلاتی و تشکیل حلقه مصباحیت در پوشش موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی فاش کرده است:  مسائل افراطی که در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی به حدی بود که من دیگر نتوانستم در مسائل سیاسی و اجتماعی، با آن‌ها همکاری داشته باشم و استعفای خودم را نوشتم و استعفای مکتوب من هم آن جا موجود است چون این‌ها وارد جریانات سیاسی شدند، مثل جریان بر هم زدن سخنرانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حرم حضرت معصومه (س) در ۱۵ خرداد سال ۸۵، داستانش مفصل است؛ من در این جور کارها گفتم که نمی‌توانم با آنها همکاری کنم و لذا همکاری خودم را با آنجا قطع کردم، یک کارهای خیلی شدید افراطی در آنجا انجام می‌شد؛ مثلا در زیرزمین موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، یک اتاقی بود که اتاق محکمه و اتاق تفتیش عقاید بود و آنجا برخوردهای خیلی غیر اخلاقی با افراد می‌کردند؛ برخوردها به خاطر مسائل سیاسی و اجتماعی بود که حالا من فعلا بنا ندارم آنها را خیلی باز کنم و توضیح دهم؛ لذا دیگر از نظر سیاسی و اخلاقی من نتوانستم آن روش‌های تند و افراطی و نیز بد اخلاقی‌های سیاسی و اجتماعی آنان را تحمل کنم، لذا ادامه همکاری ندادم و استعفا کردم.

پس از تکمیل گزارش کمیته تحقیق مجلس در خصوص اتفاقات مراسم سخنرانی لاریجانی هویت گروهی به نام «پرتو» در شهر قم وابسته به موسسه امام خمینی فاش می شود و سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و از اعضای کمیته تحقیق درباره حوادث ۲۲ بهمن قم نیز حضور برخی از فرماندهان سپاه قم در حمله به لاریجانی را تائید کرده و افزوده است که حضور و نقش برخی از اعضا و عناصر موسسه پرتو در این حادثه مسلم است.

وی با بیان اینکه سپاه پاسداران قم، تنها نهادی نبوده که در این گزارش مورد اشاره قرار گرفته؛ بلکه در این گزارش آمده که علمای قم به اعضای کمیته تحقیق گفته‌اند: اگر گروه پرتو که وابسته به موسسه‌امام خمینی در قم است، ریشه‌کن نشود، قم آرامش نمی‌یابد.

مدت زیادی است که مصباح یزدی و طیف طرفدارانش ساز جدگانه ای را کوک کرده‌اند، به گونه‌ای که علما و مراجع قم بارها نسبت به عملکرد وی و موسسه تحت امرش موضع گرفته و او را عامل اختلاف بین مراجع ذکر می‌کنند.

البته در پایان باید گفت با توجه به نفوذ تفکر مصباحیت در ارکان جمهوری اسلامی به ویژه نهادهای امنیتی و نظامی، بعید به نظر می‌رسد خاطیان این مراسم هم همانند دیگر نیروهای خودسر دچار تنبیه شوند، همانگونه که با انتشار بخشی از گزارش کمیته تحقیق مجلس، لابی هایی آغاز گردیده است تا مانع علنی شدن این تحقیقات گردند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large