Skyscraper large
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح:

نظامیان مصر در سیاست دخالت نکنند

6erz45z45ar

عکس از مهر

همزمان با راهپیمایى اعتراض آمیز صدها هزار تن از طرفداران محمد مرسی در قاهره و شهرهای دیگر مصر، سرلشگر حسن فیروز‌ آبادی٬ رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهورى اسلامى، با تقبیح دخالت ارتش در وقایع سیاسی مصر و برکناری محمد مرسی٬ به فرماندهان این نیرو توصیه کرد پای خود را از مسائل سیاسی بیرون بکشند و در سیاست دخالت نکنند. این در حالى است که سپاه و بخش هایى از نیروهاى مسلح جمهورى اسلامى در عرصه هاى مختلف سیاسى دخالت مى کنند و متهم به مهندسى و تقلب در انتخابات سال ٨٨ هستند. 

وی پیش تر هم گفته بود: “دادن ضرب الاجل به مرسی از سوی ارتش که با رأی اکثریت مردم انتخاب شده بود و مسئول دموکراسی و انقلاب مصر بود، نه از نظر عقلی و نه در فرهنگ انقلابی قابل پذیرش نیست.” 

در آستانه سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی به ترکیه جهت آنچه “رایزنی درباره تحولات مصر” خوانده شده و در واکنش به اظهارات مقامات ایران پیرامون دخالت ارتش مصر در رخدادهای اخیر، سخنگوی وزارت خارجه مصر برای دومین مرتبه در دو هفته بعد از سقوط مرسی به اظهارات مقامات ایرانی درباره کشورش اعتراض کرد. به گزارش سایت رسمی وزارت خارجه مصر، بدر عبدالعاطی، سخنگوی وزارت خارجه مصر از تکرار اظهارات مقامات ایرانی درباره مصر اعلام ناخرسندی شدید کرد. سخنگوی وزارت خارجه مصر افزود اظهارات مقامات ایرانی ناشی از عدم آشنایی دقیق آنها با چگونگی تحولات دموکراتیک مصر است. چنین اظهاراتی دخالت غیرقابل قبول در امور داخلی مصر است. 

وی همچنین از مقامات ایرانی خواست به جای دخالت در امور داخلی دیگر کشورها بر چالش ها و مشکلات داخلی و خارجی ایران متمرکز بشوند. 

این برای دومین مرتبه از زمان برکناری محمد مرسی رئیس جمهور مصر به دست ارتش در ۹ تیرماه ۱۳۹۲ تاکنون است که سخنگوی وزارت خارجه مصر به اظهارات مقامات ایرانی اعتراض می کند. هفته گذشته هم اظهارات عباس عراقچی سخنگوی وزارت خارجه ایران در انتقاد از دخالت نظامیان در سیاست و سرنگونی مرسی، انتقاد و اعتراض وزارت خارجه مصر را به دنبال داشت. 

این در حالى است که صدها هزار تن از طرفداران محمد مرسی در قاهره و شهرهای دیگر مصر اقدام به تظاهرات اعتراض آمیز علیه دولت و ارتش مصر کردند. و در شعارهایی خواهان بازگشت محمد مرسی به قدرت شدند.  

به گزارش شفقنا رسانه های جهان گزارش دادند معترضان خشمگین شعار می دادند “حقیقت را بگویید” و همین طور ابراز می داشتند که “ارتش به دولت مشروع و دموکراسی خیانت کرده است”

این اعتراضات در آستانه انتصاب و قسم یاد کردن «حازم الببلاوی» به عنوان نخست وزیر موقت شدت بیشتری یافته و اخوان المسلمین ابراز داشته است تا بازگشت محمد مرسی به قدرت اعتراضات خود ادامه خواهد داد. در اعتراضات هفته گذشته درگیری شدیدی در برای پایگاه گارد ریاست جمهوری روی داد که منجر به کشته شدن ۵۱ تن از هواداران محمد مرسی شد. 

از سوی دیگر خبر می رسد مخالفان محمد مرسی نیز در تدارک اجتماع در میدان تحریر هستند.

یک خبر دیگر به نقل از نیویورک تایمزحاکیست: دولت جدید مصر خواسته است تا پرونده فرار محمد مرسی و شماری از دیگر اعضای اخوان المسلمین از زندان در سال ۲۰۱۱، بار دیگر مورد بررسی و تحقیق قضایی قرار بگیرد.

این پرونده از دادگاه تجدید نظر، به دادستانی امنیت کشوری منتقل شده است تا مورد بررسی بیشتری قرار بگیرد. تاکنون هیچ اتهامی علیه رییس جمهور مخلوع مصر و یارانش در این پرونده ثبت نشده است. اما پذیرفته شدن پرونده از سوی قدرتمندترین دادستان های مصر پس از آن صورت می گیرد که شمار زیادی از اعضای اخوان المسلمین دستگیر شده اند و دولت جدید مورد حمایت ارتش نیز فشارهای جدیدی را علیه این گروه اعمال کرده است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large