Skyscraper large

برگزارى نخستین نشستِ “خانه سینماى بدلى”

9r8dt453t453hrersحبیب‌الله کاسه‌ساز از یک “خانه سینما”ى جدید خبر داد؛ وى گفت که نخستین جلسه هیئت مدیره خانه سینما با حضور همه اعضای هیئت مدیره برگزار شد و دستور جلسه، انتخاب سخنگو، دبیر، نایب رئیس و رئیس هیئت مدیره خانه سینما بود که اعضا، نفرات مورد نظر خود را انتخاب کردند. گفته مى شود این طیف، با ایجاد زودهنگامِ “یک خانه‌ی سینمای دیگر”، مانع روی‌کار آمدنِ دوباره‌ی هیأت مدیره‌ی قانونیِ خانه سینما شده اند 

به گزارش فارس، وی افزود: در پایان جلسه امروز هیئت مدیره بنده را به عنوان رئیس و سخنگوی هیئت مدیره انتخاب کرد و خانم دکتر سهیلا نجم به عنوان نایب رئیس و علی اصغر محبی به عنوان دبیر و منشی هیئت مدیره انتخاب شدند. 

کاسه‌ساز همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا در هیئت مدیره خزانه‌دار نیز انتخاب شد، گفت: اساساً در اساسنامه جدید خانه سینما چیزی به عنوان خزانه‌دار نداریم و یک ناظر مالی از سوی وزارت ارشاد به هیئت مدیره معرفی می‌شود. 

وی همچنین در خصوص انتخاب مدیرعامل خانه سینمای جدید گفت: در جلسه امروز در خصوص مدیرعامل تصمیم‌گیری نشد اما در حال رایزنی با گزینه‌های مورد نظر خود هستیم که طبق اساسنامه اعضای هیئت مدیره نمی‌توانند مدیرعامل شوند و همچنین افرادی که در صنوف مسئولیت داشته باشند نیز نمی‌توانند به عنوان مدیرعامل خانه سینما انتخاب شوند و ما به دنبال فردی هستیم که بتواند تمام وقت برای خانه سینما تلاش کند و شاید سینماگری که عضو صنوف قانونی خانه سینما نباشد نیز از سوی هیئت مدیره به عنوان مدیرعامل خانه سینما انتخاب شود. 

کاسه‌ساز در خاتمه گفت: ظرف چند روز آینده در محل خانه سینما مستقر خواهیم شد و از تمامی صنوف دعوت می‌کنیم تا با طی‌شدن روند قانونی به خانه سینما بپیوندند و به تدریج در خانه سینمای ایران مستقر شوند. 

این در حالى است که به گزارش ندای سبز آزادی  این گروه از تهیه‌کنندگان سینما که از مدیران اسبق خانه‌ی سینما نیز بوده‌اند، گرچه تا همین اواخر هم خود را پیرو دستورات احمدی‌نژاد و هم‌راستا با تصمیمات مدیران سازمان سینمایی نشان می‌دادند؛ اما اکنون که دستور صریح رییس دولت مبنی بر بازگشایی خانه سینمای ایران صادر شده، درصدد سنگ‌اندازی در مسیر اجرایش هستند. این گروه به سرپرستی “سید ضیاء هاشمی” که مجموعه‌ی جدید “جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران” را نیز مدیریت می‌کند، آن‌چنان بر اختلافات دیرینه‌ی خود با “محمدمهدی عسگرپور” مدیرعامل خانه سینما، اصرار می‌ورزند، که حتی در فرصت محدود باقی‌مانده از عمر دولت دهم نیز از آسیب‌رسانی به پروسه‌ی “بازگشایی خانه سینما”، دریغ‌نورزیده و تصمیم به تشکیل یک خانه‌ی سینمای بدلی گرفته‌اند. 

بنا بر این گزارش، آنها با ایجاد زودهنگامِ “یک خانه‌ی سینمای دیگر”، مانع روی‌کار آمدنِ دوباره‌ی هیأت مدیره‌ی قانونیِ خانه سینما شده اند. احمدی‌نژاد، در بخشی از واپسین نامه‌اش که روز ١۶ تیر منتشر شد، بر “غیردولتی ماندن” خانه سینما نیز تأکید کرده بود: «…ضمن تشکر از تلاش نمایندگان خانه سینما با آن معاونت و این‌جانب در ایجاد تفاهم برای بازگشایی هر چه سریع‌تر خانه سینما، امیدوارم این اقدام گام مثبتی در ایجاد فرصت‌های به‌تر و برتر برای صنعت سینمای ایران باشد… وجود یک نهاد صنفی مانند خانه سینما، برای هم‌افزایی توان سینمای ایران و رسیدگی به مشکلات و موانع، ضروری است و طبیعی است که این نهاد باید غیردولتی باشد و بماند و مراقبت شود. به هر دلیلی این نهادِ بااهمیت تعطیل نشده و جامعه‌ی هنری از مزایای وجود آن بی‌بهره نشوند. انتظار دارم با همکاری جدی و گسترده‌ی حوزه‌ی سینمایی دولت و خانه‌ی سینما، محصولات برتر سینمایی بیش‌تری تولید شود و شاهد حضور موثرتر سینمای ایران در عرصه‌های جهانی باشیم…».

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large