Skyscraper large
مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما:

ضرورتی برای پخش «ربّناى شجریان» وجود ندارد!

sd65fg4sdg45fدرخواست ها و امیدها به نتیجه نرسید و آواز ربناى استاد محمدرضا شجریان «امسال پخش نمی‌شود زیرا ضرورتی برای پخش این دعا با صدای وی وجود ندارد» این را مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما گفته است. 

در روزهای گذشته و به خصوص پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری؛ اخباری مبنی بر امکان پخش ربنای شجریان از شبکه‌های مختلف صدا و سیما شنیده شد. حتی یکی از نمایندگان مجلس درخواست کرده ربنای استاد شجریان ار رسانه ملی پخش شود اما مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما پخش این ربنا را رد می‌کند. 

نقی سهرابی مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما در گفتگو با ایلنا درباره امکان پخش ربنا با صدای محمدرضا شجریان در طول ماه رمضان از تلویزیون گفت: در سال جدید تولیدات جدیدی در حوزه معارفی و مذهبی و همچنین در حوزه موسیقی صورت گرفته است. 

وی ادامه داد: در بخش ادعیه و معارف نیز تولیدات خوبی صورت گرفته است که این تولیدات امسال پخش می‌شود و دعای ربنا نیز با نواهای دلپذیری تولید شده که آن دعا نیز امسال پخش می‌شود. 

سهرابى گفت: باتوجه به این اصل چندین ضرورتی برای پخش دعای ربنا با صدای محمدرضا شجریان احساس نشده و این دعا با صدای محمدرضا شجریان امسال پخش نمی‌شود زیرا ضرورتی برای پخش این دعا با صدای وی وجود ندارد. 

این در حالى است که ماه رمضان هرساله برای ایرانیان یادآور چند دعای شنیدنی و ماندگار است که دعای ربنا با صدای محمدرضا شجریان ازجمله آنهاست.  

پس از تقلب در انتخابات سال ٨٨ که اعتراض ها به اوج خود رسید و به دنبال همراهى استاد محمدرضا شجریان با مردم معترض و همچنین درخواست این استاد آواز ایرانی براى عدم پخش صدای وی از صدا‌و سیما، بحث پخش نشدن ربنای استاد شجریان در رسانه ملی نیز قوت گرفت اگرچه شجریان خود؛ دعای “ربنا” و “مناجات افشاری” را از فهرست آثار ممنوعه مستثنا کرده بود.  

همان سال اما پرویز فارسیجانی(دبیر وقتِ شورای معارف سیما)، گفته بود: تاکنون هیچ تصمیم و دستوری مبنی‌بر ممنوعیت پخش دعای ربنا با صدای محمدرضا شجریان به ما ابلاغ نشده است و امکان دارد در روزهای آینده این دعا از رسانه ملی پخش شود.  

وی اما ادامه داد: ذات رسانه؛ تنوع در برنامه‌هاست و در حوزه معارف نیز سعی کرده‌ایم باتوجه به سلیقه مخاطبان؛ این تنوع را حفظ کنیم. به‌طور مثال تاکنون دعای «اعلی یا عظیم» با صدای حسام‌الدین سراج و دعای سحر با صدای محمد اصفهانی تهیه شده تا از این رسانه پخش شود.  

فارسیجانی علیرغم این توجیه گفته بود «هیچ دستور جدیدی درخصوص دعای ربنای شجریان ابلاغ نشده» اگرچه از آن سال تا کنون، ماه رمضان مردم ایران، “ربنا” ندارد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large