Skyscraper large
واكنش اصولگرايان به آمارسازى احمدی‌نژاد:

٧٢٠میلیارد درآمد کجا و این وضع اقتصادى کجا؟!

9fd6h45duyerارائه برخی آمارها از سوی احمدی‌نژاد در روزهاى پایانى عمر دولت اش و ادعاهای وی مبنی بر بهبود وضعیت اقتصادی٬ با واکنش برخی اصول‌گرایان مواجه شده است.

به گزارش روز، جعفر قادری٬ عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس٬ با اشاره به ادعای احمدی‌نژاد پیرامون بهبود وضعیت اقتصادی٬ چنین گفت: “بر اساس اطلاعات و آمار دولت احمدی نژاد در مدت ٨ سال تصدی خود ۷۲۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشته این درحالی است که درآمد ارزی سه دولت قبل روی هم ۴۳۲ میلیارد دلار بوده است یعنی کل دولت های گذشته به اندازه ۷۵ درصد درآمدهای دولت احمدی نژاد درآمد داشتند. با این حجم درآمدها رشد اقتصادی دولت احمدی نژاد قابل قبول نیست، متوسط رشد اقتصادی در دولت نهم و دهم بین ۴ تا ۵ درصد بوده که در مقابل درآمد های این دولت ها بسیار اندک است. نرخ بیکاری در این دو دولت قابل قبول نیست و فقط ۱۴ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شده و میزان بیکاران از ۲.۶ میلیون نفر به ۳.۵ میلیون نفر افزایش داشته است… دولت احمدی نژاد اقتصاد را به واردات وابسته کرد. پیش از این دولت ها با ارز کمتری اقتصاد کشور را اداره می کردند اما در سال ۹۰ مجموع واردات نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار است”.

سایت الف٬ ‌متعلق به احمد توکلی٬ نیز در یادداشتی پیرامون ادعاهای احمدی‌نژاد و عملکرد اقتصادی وی نوشته است: “ایشان ارقام عملکرد اقتصاد کشور را در سال انتهایی ریاست خود با ارقام سال ۸۴ و سال‌های قبل از آن آنچنان مقایسه می‌کند که گویی اگر رییس‌جمهور نمی‌شدند، اقتصاد نیز می‌ایستاد و دیگر حرکتی رو به جلو نداشت. دیگر نه سدی ساخته می‌شد و نه صنعتی شکل می‌گرفت و نه خدمات‌رسانی توسعه پیدا می‌کرد و نه کشور رشد علمی را تجربه می‌نمود… زمانی که آقای احمدی‌نژاد سکان دولت را تحویل می‌دهند، اقتصاد دچار رکود تورمی است مگر آنکه رشد اقتصادی منفی و تورم ۳۴ درصدی انکار شود… دو رویکرد مهم دولت آقای احمدی‌نژاد در تخصیص منابع نفتی، رویکرد مبتنی بر واردات بیشتر بدون توجه به مساله تولید و اشتغال داخلی، و رویکرد توزیع منابع بدون توجه به کارآیی اقتصادی بوده است… در حوزه مسائل پولی، مالی و ارزی نیز دولت دارای عملکرد مناسبی نیست. افزایش بی‌رویه و مهار نشدنی نقدینگی نه‌تنها کمکی به رشد تولید و اشتغال نکرد، بلکه زمینه افزایش قیمت‌ها را فراهم نمود. در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ حجم نقدینگی بیش از ۵ برابر شد. تورم حاصله به همراه سیاست تثبیت نرخ ارز، به پشتوانه درآمدهای ارزی سرشار نفتی، منجر به کاهش قیمت‌های خارجی نسبت به قیمت‌های داخلی (نرخ ارز حقیقی) گردید… عملکرد تراز مالی دولت نشان می‌دهد که حتی در سال‌های اخیر که متناظر با افزایش درآمدهای نفتی است، مخارج کل دولت بیش از درآمدها بوده است”.

شفاف‌نیوز٬ نزدیک به محمدباقر قالیباف٬ نیز با اشاره به بخشی از سخنان احمدی‌نژاد که از “فشارهای داخلیٖ  گلایه کرده بود٬ با ارائه جدولی از سخنان ماه‌های اخیر احمدی‌نژاد که به این مساله اشاره کرده٬ نوشته است: “لفظ «فشارهای داخلی» در این دو سال اخیر جزو جدانپذیر [جدایی ناپذیر] صبحت‌های این روزهای محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور دولت‌های نهم و دهم کشورمان که حالا این روزها باید با صندلی‌اش در پاستور خداحافظی کند، است… اگر فرض را بر این بگیریم که فشار داخلی هم در این سال ها بر دوش دولت سنگینی می‌کرده است و اجازه انجام برخی اقدامات را به رئیس جمهور نداده است، باید مشخص شود این فشارها چیست و از ناحیه چه کسی یا چه افرادی است. آقای احمدی‌نژاد که حالا از باید دولت را تحویل رئیس جمهور منتخب دهد، بهتر است با شفاف سازی و بدون حاشیه صبحت کند نه اینکه از کلماتی استفاده کند که باز هم و حتی در واپسین روزهای عمر دولت دهم باعث حاشیه سازی و فرافکنی شود”.

بخش دیگری از سخنان احمدی‌نژاد که واکنش‌های زیادی را هم برانگیخته است٬ توصیه‌ی وی برای دوری از تهمت و توهین در فضای سیاسی است. مساله‌ای که البته باعث شده تا اصول‌گرایان نیز به وی واکنش نشان دهند. برای مثال روزنامه جمهوری‌اسلامی٬ در این زمینه چنین نوشت: “آقای احمدی‌نژاد این مطلب را درحالی به زبان آورده که اظهارات سراسر تهمت وی در مناظره تلویزیونی انتخابات ۸۸ و خس و خاشاک نامیدن معترضان، ادبیات سیاسی ایران را دچار بیماری کرده است”.

مساله‌ای که مورد اشاره سایت اصول‌گرای الف هم قرار گرفت: “حتما من معنی احترام و کینه را نمی فهمم و الا چه کسی گفته تهمت و افتراء و پرونده سازی مصداق کینه توزی و بد خواهی است؟چه کسی گفته خس و خاشاک خواندن بخشی از مردم می تواند ناشی از کینه باشد و این الفاظ بی احترامی به مردم است؟چه کسی گفته اگر به افرادی،لقب بزغاله بدهیم و مدعی شویم آنها اسمشان را روشنفکر گذاشته اند و اندازه ی بزغاله هم فهم و شعور ندارند،بی احترامی به آنها محسوب می شود؟راستی آقای رئیس جمهور فرمودند روستایی هستند و نمی فهمند و باید شکل چیزها را برایشان بکشند تا بفهمند!آیا واقعا کسی می تواند معتقد باشد که این جمله بی احترامی به روستاییان است؟بله این من و امثال من هستیم که معنای احترام را نفهمیده ایم و کینه جویی را نمی توانیم درک کنیم و باید تصدیق کرد جملات آقای احمدی نژاد را که وی نه کینه جو است و نه به احدی بی احترامی کرده است و نه بد خواه کسی است”.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large