Skyscraper large

دستور دولت در روزهاى پایانى: خانه سینما را باز کنید

fgh456jاحمدى نژاد طى حکمى با تاکید بر لزوم بازگشایی هر چه سریع‌تر خانه سینما اظهار امیدواری کرد، این اقدام گام مثبتی در ایجاد فرصت‌های بهتر و برتر صنعت سینمای ایران باشد. 

به گزارش ایسنا، رییس دولت دهم در نامه‌ای درباره بازگشایی خانه سینما خطاب به رییس سازمان سینمایی کشور تاکید کرد: وجود یک نهاد صنفی مانند خانه سینما برای هم‌افزایی توان سینمای ایران و رسیدگی به مشکلات و موانع ضروری و طبیعی است که این نهاد باید غیردولتی باشد و بماند و مراقبت شود به هر دلیلی این نهاد با اهمیت تعطیل نشده و جامعه هنری از مزایای وجود آن بی‌بهره نشوند. 

در متن این حکم که در حاشیه نامه مسعود جعفری جوزانی مبنی بر “ارائه گزارش بازگشایی خانه سینما” و خطاب به شمقدرى نگاشته شده آمده است: 

«ضمن تشکر از تلاش نمایندگان خانه سینما با آن معاونت و این جانب در ایجاد تفاهم برای بازگشایی هر چه سریعتر خانه سینما، امیدوارم این اقدام گام مثبتی در ایجاد فرصت‌های بهتر و برتر برای صنعت سینمای ایران باشد. امروز اهمیت صنعت شگرف سینما در نشر ارزشهای الهی – انسانی و آرمانهای بلند انقلاب بر کسی پوشیده نیست. باید جایگاه شناخته شده سینمای ایران در جهان با تلاش مشترک اهالی سینما در سطح شایسته ملت بزرگ ارتقاء یابد. همه سینماگران با هر سلیقه و گرایش سیاسی همدل و متحد برای اعتلای فرهنگ متعالی اسلامی و ایرانی این سرزمین نورانی تلاش نمایند. از دیگر موارد ضروری، لزوم رسیدگی به مشکلات صنفی هنرمندان و گشودن گره‌های فنی و حرفه‌ای صنعت سینما از طریق مشارکت جمعی هنرمندان به ویژه افراد با تجربه و صاحبنظران علمی و فنی است. وجود یک نهاد صنفی مانند خانه سینما برای هم افزایی توان سینمای ایران و رسیدگی به مشکلات و موانع، ضروری است و طبیعی است که این نهاد باید غیردولتی باشد و بماند و مراقبت شود به هر دلیلی این نهاد با اهمیت تعطیل نشده و جامعه هنری از مزایای وجود آن بی‌بهره نشوند. انتظار دارم با همکاری جدی و گسترده حوزه سینمایی دولت و خانه سینما محصولات برتر سینمایی بیشتری تولید شود و شاهد حضور موثرتر سینمای ایران در عرصه‌های جهانی باشیم.از همه هنرمندان و خانواده بزرگ سینما که علیرغم برخی مضایق با عشق به ایران و فرهنگ الهی این سرزمین در خدمت تعالی فرهنگی و اعتلای نام و رسم ملت ایران هستند تشکر می‌نمایم و از خداوند منان برای همگان سلامت و موفقیت مسالت دارم». 

سینماى شکسته 

این در حالى است که پیش تر، مدیرعامل خانه سینما با اشاره به آینده سینمای ایران گفته بود: امروز سینما با وضعیت بدی مواجه است و شکست خورده و‌‌ رها شده به دولت بعدی منتقل می‌شود.

به گفته محمدمهدی عسگر‌پور دولت احمدی‌نژاد در بخش فرهنگ در طی هشت سال دو عملکرد کاملا متفاوت داشته است و حل مشکلات سینمای ایران ده سال زمان می برد.

وی افزوده بود “کارهایی که در طول دولت دهم در سینما انجام شد؛ حتی روی کاغذ هم کار‌شناسی نداشت. به طور مثال هر دولتی که روی کار بیاید اولین جایی که آن را مورد برررسی قرار می‌دهد، شورای عالی سینماست که یک سازمان عریض و طویل است که حداقل به ۲۵ مدیر ارشد نیاز دارد. اینکه این مدیران از کجا قرار است پیدا شوند؛ معلوم نیست زیرا معاونت سینمایی فعلی فقط در تعیین تکلیف سه مدیر آن درمانده است”. 

به گفته مدیر عامل خانه سینما “امروز اگر کسی سرکار بیاید نمی‌تواند به سرعت کاری را انجام دهد و همه مسائل را سامان دهد. شاید در بعضی حوزه‌های کشور این کار عملی باشد اما در سینما اینگونه نیست و نمی‌شود در سینما برای دو سال به همه مسائل سرو سامان داد. حداقل یک دهه وقت نیاز است تا وضعیت موجود اصلاح شود آن‌هم منوط به آن است که مدیران لایقی سر کار بیایند و درست کار کنند”.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large