Skyscraper large

اکثر متهمان اینترنتی کم سن هستند

f65jh4gjفرمانده نیروی انتظامی گفته است که “متهمان اینترنتی عمدتاً کم سن و سال هستند”؛ وى مدعی شده که سفر به خارج، ماهواره و اینترنت همیشه با خود جرایم را به همراه می آورد. 

اسماعیل احمدی مقدم با ادعای اینکه متهمان اینترنتی  عمدتاً کم سن و سال هستند افزود:این افراد تحصیل کرده هستند و مجرمان تحصیل کرده ما یک یا دو درصد بوده که عمدتاً به این گونه جرایم که نیاز به سواد دارد کشیده می شوند. جرایم اقتصادی نیاز به دانش بالا دارد و این گونه جرایم را عمدتاً نسل جدید انجام می دهند البته نباید در این گونه موارد سیاه نمایی کنیم خوشبختانه عوارض ناشی از توسعه در کشور ما مهار شده است امروز ضریب پوشش اینترنت در ایران بسیار بالا است اما کشف جرایم اینترنت در ایران بسیار بالاتر از میانگین جهانی است. البته نباید بگوییم که خبری نیست و ما نیز نگرانی هایی نیز در این موارد داریم. 

به گفته احمدی مقدم کنترل فضای امنیتی بخش کوچکی از کار پلیس است که در برخی ایام همانند انتخابات برای برخورد با گروه های خرابکاری انجام می دهد و از فضای مجازی و جامعه مراقبت می کند. 

احمدی مقدم با ادعای اینکه اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که ۹ ماه به طول انجامید که باعث شد نرخ وقوع جرایم شتاب بگیرد افزود: چون پلیس از ماموریت اصلی خود به دور بود برخی اراذل و سارقان فرصت را مناسب دیده تا دست به اعمال مجرمانه بزنند. 

 وی ادامه داد: تحریم پلیس فتا به بهانه آزادی بیان یک بهانه است چرا که آنها وقتی دیدند که ما از شهروندان مان در مقابل کلاهبرداری ها بزرگ حفاظت می کنیم این پلیس را تحریم کردند. 

احمدی مقدم با انتقاد از برخی رفتارهای ناامید کننده ماموران پلیس آگاهی با مردم افزود: باید پاسخ مردم را درست بدهیم بسیاری از پاسخ ها امروز ناامید کننده است و مامور در صحنه بررسی جرم برخورد سرسری دارد کار در صحنه که به پایان رسید باید پاسخ درستی به مردم داد و آنها را آرام کرد. 

رئیس پلیس کشور با اعلام اینکه ممکن است یک موبایل دارای ارزش مالی نباشد اما اطلاعات با ارزشی در آن وجود داشته باشد گفت:  باید یک سامانه راه اندازی شود که فرد متوجه شود کالای سرقتی اش آیا پیدا شده است یا پرونده در چه مرحله ای است. ارزش مالی مهم نیست و ماموران نیز نباید یخ و سرد با  مردم برخورد کنند. برخورد با قربانیان جرم باید خوب همراه با آرامش و تسکین دهنده باشد هیچ ماموری حق ندارد سختگی خود را به  مردم  منتقل کند. 

احمدی مقدم با بیان اینکه استفاده از  زور و خشونت و ابزار برای اعتراف گیری در شان پلیس نیست و ممنوع است گفت: این باور در برخی از ماموران پلیس آگاهی نهادینه شده است که باید با استفاده از زور و خشونت اعتراف بگیرند باید بگویم که روش های خشن دیرتر به مقصد می رسند و ممکن است فرد زیر فشار اعتراف کند امروز پیچیده ترین جرایم از طریق اقدامات فنی کشف می شود. به عنوان مثال پرونده گروگانگیری شهروند چینی که ماموران با زحمت فنی آن را کشف کردند  و پس از آن سفیر چین در دیدار با ماموران پلیس آگاهی مدعی شد این اولین بار بود که وقتی شهروند ما گروگان گرفته شد سالم آزاد شد. 

وی در پایان با بیان اینکه فهم مردم بسیار بالا است افزود: مرز بحران و آرامش شکستن یک شیشه یا سر است. در جشن های خرداد امسال عده ای شعار هنجارشکن می دادند اما مردم خودشان از دادن شعارهای هنجار شکن جلوگیری می کردند.  اگر ما با آنها همکاری نمی کردیم یا یک دسته از ماموران ما به سمت آنها حمله می کردند با شکستن یک شیشه بحران ایجاد  می شد باید بدانیم فهم مردم ما بسیار بالا است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large