Skyscraper large

ضرغامی، جریان آزاد اطلاع‌رسانی و خانم آستین‌کوتاه

IMG_1718-shahab-amopor شهاب عموپور

شهاب عموپور

گرچه اینک، این مهندس عزت‌الله ضرغامی‌ و صداوسیمایش است که از “اختلال در جریان آزاد اطلاع‌رسانی و نقض حقوق عمومی…”، گله دارد و به دنبال مهیا شدن “امکانات آزادی بیان” برای شبکه‌های تلویزونی دولتی ایران است. اما او دقیقا در روزهایی از “ضایع شدن حق شبکه‌های ماهواره‌ای ایران در دنیا” سخن می‌گوید؛ که رسانه‌ی تحتِ امرش، مردم داخل کشور را از همان موهبت محروم داشته‌است.

تحریم‌های بین‌المللی که علیه ایران صورت می‌گیرد، وارد مرحله‌ی تازه‌ای شده و در پیِ برخی فشارهای جانبیِ آن، در پایان ماه “ژوئن” میلادی، برخی شرکت‌های خدمات ماهواره‌ای هم‌چون “هاتبرد” و “یوتل‌ست” و “اینتل‌ست”، که دولت ایران با آن‌ها قرارداد داشت، از سرویس‌دهی به شبکه‌های داخلی ایران دست‌کشیده‌اند. بدین صورت، چندین شبکه‌ی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران که از طریق ماهواره، برای ایرانیان مقیم‌خارج برنامه پخش می‌کردند و هم‌چنین شبکه‌ی ایرانیِ انگلیسی‌زبان “پرس‌تی‌وی” که نقش مهمی در تبلیغ منویات داخلی برای اهالی خارجی داشت، از امکان دستیابی بیننده‌گان خارج شده‌اند.

به‌دنبال قطع‌شدن پخش برنامه‌ها از طریق ماهواره‌های جهانی، مسئولان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، در طی یک نامه‌ی الکترونیکی به مسئولان “اینتل‌ست”، حقوق قانونی و پایمال شده‌ی خود را یادآور شده و از آنان خواسته‌اند تا با رعایت قوانین بین‌المللی، مانع از گردش جریان اطلاعات آزاد و … نشوند. در بخشی از این شکواییه آمده است: «اقدام اینتل‌ست در قطع پخش ماهواره‌ایِ برنامه‌های شبکه‌های ایران، موجب اختلال در جریان آزاد اطلاع‌رسانی و نقض حقوق عمومی همه‌ی افرادی خواهد شد که از این خدمات استفاده می‌کنند».

نیازی نیست تا برخی از بیینده‌گان قدیمی تلویزیون‌های داخلی ایران، برای بسیاری از بیینده‌گان کم‌سن‌و‌سال و جدیدش بازخوانی کنند که تحریف اخبار و آمار و رویدادها و برنامه‌سازی برای تقلیب واقعیت که سال‌های سال در صداوسیمای ایران صورت می‌گرفت، به چه میزان بود؛ و نیازی به یادآوریِ آن نیست که حتی در بطن و متن مجموعه‌های نمایشیِ وارداتی به ایران نیز، دست‌ برده‌می‌شد و تغییر دیالوگ‌ها و تدوینِ مجدد، حتی ماهیت زندگی شخصیتیِ مانند “اوشین” در سال‌های دور از خانه را نیز تغییر می‌داد. این‌ها را گفتن نیاز نیست، چون هنوز هم که هنوز است، داشتنِ آنتن ماهواره و امکاناتِ دریافتِ تصاویر ارسالیِ آن، در ایران قانونی نیست و نیاز نیست به گفتن، چون همین روزها هم، سانسورچیانِ تلویزیون به شدت پرکارند و علاوه بر خبر و صدا و تصویرِ داستانی و مستند، تصاویر حاشیه‌های ورزش را نیز در کمال دقت، برش می‌زنند.

بعد از پخش مسابقه‌ی والیبال، میان تیم‌های ملی ایران و ایتالیا، “علی مطهری” که ممکن است در دولتِ پیشِ رو بر مسند وزارت ارشاد بنشیند، در اعتراض به دیده‌شدنِ تصاویری از دختران و بانوان نپوشیده و نپوشانده‌ای که در سالن حاضر بوده‌اند، از رسانه‌ی ملی در ایران؛ به عزت‌الله ضرغامیِ رییس سازمان تلفن و شِکوه کرده‌است. ضرغامی، گرچه به دقتِ بیش‌اندازه‌ی مطهری در وارسی کردنِ تصاویر و چشمانِ تیزبینِ وی رشک می‌برد و می‌گوید: «از او دعوت کردم که در دفتر من فیلم مسابقات را با دورِ بسیار کُند بررسی کنیم. در تصاویر اسلوموشن مشاهده شد که خانمی با لباس آستین‌کوتاه در میان جمعیت وجود دارد که این تصویر پس از نمایش عادی با دورِ عادی اصلا مشاهده نمی‌شد و من به آقای مطهری گفتم که شما واقعا چگونه این خانم را دیدید؟»؛ اما منکر حضور منع‌کننده‌گان گردشِ آزادِ اطلاعات در ساختمان‌های عرض و طویل صدا و سیما نیز، نمی‌شود و می‌گوید: «اتاق پخش، با هفت ثانیه تاخیر تصاویر را پخش می‌کند و حداقل ۳ نفر صحنه‌ها را نظارت می‌کنند».

روسای صدا وسیما نگران و شاکی از قطع شبکه‌های خویش و “اختلال در جریان آزاد اطلاع‌رسانی” در دنیا هستند و نگرانی از ممنوع بودنِ ماهواره در ایران ندارند و نگرانی‌های داخلی‌شان برعکس به تصاویری که خود قرار است نشانِ ملت دهند، مربوط می‌شود. هم‌چون نگرانیِ تازه‌ی عزت‌الله ضرغامی که با در پیشِ رو بودنِ ماسبقه‌ی والیبال میان “ایران” و “کوبا”، پدید آمده است. وی نگرانِ گرمایِ هوای کوبا –که بیش‌تر از اروپا و ایتالیاست-  و پوشش زنانِ حاضر در آن‌جا شده و بعد از دست‌یابی به این نتیجه که سانسور و تأخیر در پخش هم، دیگر جواب‌گو نیست، تدبیرش چنین است که صبح سه‌شنبه خبر می‌دهد:

«این وضعیت، به دلیل گرمای هوا، در سالن مسابقات در کوبا وخیم‌تر هم می‌شود. به هر حال ما تصمیم گرفتیم با همکاران فرهنگیِ خود در کوبا وارد مذاکره شویم، تا بتوانیم لباس گرمکن و شلوار بر تن تماشاگران مسابقه والیبال ایران و کوبا کنیم تا دیگر متوجه این شرایط نباشیم». 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large