Skyscraper large

اخراج ۳۶هزار کارگر در سال گذشته

86f5y3ujمدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفته است: سال گذشته برای کمتر از ۳۶ هزار کارگر حکم اخراج صادر شده مورد تایید قرار گرفته است. 

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، اسماعیل ظریفی آزاد در حاشیه نخستین همایش روابط کار استان مازندران بابیان اینکه بر اساس آمارهای موجود سال گذشته در کل کشور تعداد ۲۹۰ هزار فقره پرونده شکایات در مرجع حل اختلاف مورد رسیدگی قرار گرفته بود، گفت: این آمار در مقایسه با سنوات گذشته کاهش یافته است. 

مدیر کل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: خوشبختانه با فعال سازی صدر ماده ۱۵۸ قانون کار که تا قبل از سال ۸۵ اجرا نمی گردید هم اکنون بیش از ۵ هزار شورای سازش در کشور فعال است. 

وی همچنین از بهبود مدیریت روابط کار به عنوان یکی از عوامل موثر در کاهش پرونده‌های ثبت شده در مراجع تشخیص و حل اختلاف نام برد. ظریفی آزاد خاطر نشان کرد: در سال گذشته برای کمتر از ۳۶ هزار کارگر حکم اخراج صادر شده مورد تایید قرار گرفته است. 

از سوى دیگر جرس خبر داد که بیش ازهشت ماه از حقوق ۸۰ کارگر شرکت مهندسی مشاور «تدبیر نیرو» از سوی کارفرما به تعویق افتاده است. همزمان گزارش ها حاکی از آن است که نیمی از معادن فلزی و غیرفلزی در استان همدان به دلیل مشکلات بسیار در حال تعطیلی هستند. یک مقام مسئول نیز تایید کرد که در سال گذشته برای کمتر از ۳۶ هزار کارگر حکم اخراج صادر شده است. 

به گزارش ایلنا، بیش ازهشت ماه از حقوق ۸۰ کارگر شرکت مهندسی مشاور «تدبیر نیرو» از سوی کارفرما به تعویق افتاده است. 

یکی از کارگران شرکت مهندسی مشاور تدبیر نیرو اعلام کرد: کارفرمای این شرکت که تحت نظارت شرکت برق تهران فعالیت می‌کند بیش از ۸ ماه است در پرداخت حقوق ۸۰ کارگر متخصص خود کوتاهی کرده و اهمیتی به این موضوع نمی‌دهد. 

او که خواست نامش فاش نشود به ایلنا گفت: سوابق کارکارگران این مجموعه از سه سال تا ۲۸ است که از پاییز سال ۹۱ هیچ مبلغی از سوی کارفرمای به حسابشان واریز نشده است. 

این کارگر همچنین در خصوص معوقات بیمه‌ای این کارگران نیز گفت: با وجود آنکه هر ماه از حقوق کارگران مبلغی به عنوان حق بیمه کسر می‌شود با این حال در طول این مدت حق بیمه این تعداد کارگر واریز نشده و دفترچهٔ بیمه‌ای این کارگران نیز فاقد اعتبار است. 

وی بابیان اینکه میزان بدهی شرکت تدبیر نیرو به سازمان تامین اجتماعی بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان است، افزودند: تاکنون کارفرما چندبار در خصوص پرداخت مطالبات وعده‌هایی را داده است که هیچ کدام محقق نشده است. 

وی در خاتمه با اشاره به پیگیری‌هایی که خود و همکارانش برای وصول مطالبات خود انجام داه‌اند، تصریح کرد: تاکنون پیگیری‌های انجام شده بی‌نتیجه بوده است. 

درهمین رابطه یکی از مسئولان اداری شرکت مهندسی مشاور تدبیر نیرو در خصوص صحت ادعای این کارگر گفت: این گفته‌ها تا ۹۰ درصد صحت دارد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large