Skyscraper large

واکنش‌های عصبی کیهان و سرلشکر فیروزآبادی پس از نطق روحانی!

dfg aqz68e54a-ali keshtgar- علی کشتگر

علی کشتگر

دولت موازی بیت رهبری بطور معمول در نخستین گام از طریق در اختیار گرفتن و اعمال نفوذ در پنج وزارتخانه ی اطلاعات، کشور، ارشاد، علوم و خارجه از نهاد ریاست جمهوری سلب اختیار می کند و مقاصد خود را به پیش می برد. 

گمانه زنی ها درباره جهت گیری های سیاسی و سرنوشت این پستهای کلیدی دولت روحانی از نخستین روزهای پس از انتخاب او آغاز شد. رئیس جمهور جدید در صورت کنترل بر این وزارتخانه ها می تواند تا اندازه ای به عملی کردن برخی از شعارهای انتخاباتی خود امیدوار باشد. هرچند که با کنترل همه این وزارتخانه ها بازهم باید برای هریک از آن وعده های انتخاباتی از هفت خوانی که رهبر در برابر نهاد ریاست جمهوری ایجاد کرده، بگذرد. 

رای دهندگان نیز چهار چشمی تحولات روزهای آینده را دنبال می کنند و در گام اول همه می خواهند از ترکیب کابینه دولت روحانی که نشانه جهت گیری و میزان عزم او به تغییر است سردربیاورند. بر هیچ کس پوشیده نیست که مردمی که به آقای روحانی رای دادند، همان مردمی هستند که در خرداد ۸۸ به موسوی رای دادند و همان مطالباتی را دارند که در انتخابات چهار سال پیش و اعتراضات پس از آن داشتند. درک و قبول این حقیقت می تواند به رهبر و نزدیکان وی کمک کند که از فرصت جدید برای عقب نشینی آرام استفاده کنند. اما رد و نفی آن نه فقط دردی از آنان دوا نمی کند، بلکه آنان را به همان بن بستی می کشاند که تاکنون هیچ دیکتاتوری از آن به سلامت عبور نکرده است. جامعه ایران همان گونه که در انتخابات اخیر برای چندمین بار نشان داد از شعور سیاسی بالایی برخوردار است و طبعا با هوشیاری خیره کننده ای تحولات را دنبال می کند و در فرصت های مناسب واکنش مقتضی نشان می دهد. 

نطق اخیر آیت اله خامنه ای نشان داد که او همچنان از تمکین به پیام رای دهندگان امتناع دارد و همچنان از سرکوب جنبش سبز و اصلاح طلبانی که به زعم وی با جریان “فتنه” همراهی کرده اند دفاع می کند و بر ادامه سیاستهایی که مردم بارها به آن نه گفته اند اصرار دارد. آیت اله خامنه ای مایل نیست در ترکیب کابینه جدید، کسانی شرکت کنند که به کودتای انتخاباتی خرداد ۸۸ و یپامدهای آن اعتراض کرده اند. آقای خامنه ای و سخنگویان او نه فقط تاثیر بدنه جنبش سبز و اصلاح طلبان را بر نتیجه انتخابات اخیر انکار می کنند، بلکه با قلب حقایق مدعی می شوند که گویا انتخابات ۹۲ سلامت انتخابات ۸۸ را برملا ساخته است.آقای خامنه ای با نانجیب خواندن معترضان و رهبران زندانی جنبش سبز و نفی تاثیر حمایت اصلاح طلبان بر نتایج انتخابات اخیر از یکسو پیام رای دهندگان که مخالفت با سیاستهای هشت ساله گذشته ولایت فقیه است را انکار می کند و از سوی دیگر روحانی را برای جدا کردن راه خود از نیروهایی که سبب پیروزی او در انتخابات شدند، زیر فشار قرار می دهد. 

حسن روحانی اما در نطق تلویزیونی روز شنبه خود مسایلی را عنوان کرد که هم انتقاد کم و بیش صریح از سیاستهای جاری کشور بود و هم تمایل وی را در تغییر شرایط سیاسی کشور و پیشبرد سیاستهای جدید در عرصه داخلی و بین المللی به نمایش می گذاشت. سخنان روحانی با گفتمان شناخته شده اصلاح طلبی که محمد خاتمی از نمایندگان شاخص آن شناخته می شود هیچ تفاوتی نداشت. برخی از تاکیدات وی که طبعا خوشایند دولت موازی بیت رهبری و مسئوولان سیاستهای جاری کنونی نیست در زیر می آورم: 

“هیچ کس در این کشور فراتر از قانون نیست و همه مقامات بدون استثناء ذیل قانون تعریف می شوند.” ” به همه مردمی که پای صندوق های رای آمده اند احترام می گذارم. اما دولت آینده باید در چارچوب رای اکثریت حرکت کند و مردم راه جدیدی را برگزیده اند.” 

“حکومتی که ریشه در حمایت مردم دارد و از حضور رای دهندگان و رای مردم مشروعیت می یابد، نه تنها از رسانه آزاد نمی هراسد بلکه از آزادی قانونمند و مسئولانه رسانه ها استحکام بیشتری خواهد گرفت.” 

” مردم در این انتخابات گفتند ما خواهان تغییر و تحول هستیم.” 

“دشمن خواسته است ایران را در صحنه جهانی با چهره امنیتی معرفی کند ما باید نقشه دشمن را بشکنیم. ما نیاز به تدبیر داریم. ما نیاز به قدم های مطمئن و اساسی داریم.” 

“درعرصه سیاست خارجی، تعامل و گفتگو با دیگران از جایگاه برابر با توجه به احترام و منافع متقابل، تعامل با دیگران با توجه به تنش زدایی متقابل و بالاخره تعامل برای ایجاد اعتماد و اعتماد سازی متقابل، این کار انجام خواهد شد.” 

“سطحی نگری و قشری گری یکی از مشکلاتی است که جامعه ما با آن روبه رو است.” 

“ظلم ظلم است. نمی توانیم بگوئیم در کشور دشمن، ظلم بد است اما در کشور دوست، ظلم خوب است یا کمتر ظلم است. درباره حقوق بشر هم همین طور است. نباید سیاست یک بام و دو هوا داشته باشیم. این همان موضوعی است که غرب را به آن متهم می کنیم.” 

“این رای کاملا روشن است و هیچ ابهامی وجود ندارد. همه باید تسلیم این رای باشیم. دولت آینده هم باید تسلیم این رای باشد و در چارچوب اعتدال حرکت کند، دولت آینده هم باید از افراط و تفریط پرهیز کند و این پیام برای همه است.” 

“پیام مردم در این انتخابات دوری از خشونت و افراط بود. تاکید بر قانون گرایی و شفافیت بود.” 

“عزت مردم باید محفوظ باشد و به عزت مردم اهانت نشود چون تحقیر مردم قابل قبول نیست.” 

این سخنان بخشی از خواسته های جنبش سبز، اصلاح طلبان و میانه روهای جمهوری اسلامی را منعکس می کند و با سیاستهای جاری کشور مرزبندی دارد. 

این نطق تلویزیونی در شرایطی ایراد شد که کشمکش میان ائتلاف روحانی، هاشمی و خاتمی با بیت رهبری برسر جهت گیری های سیاسی رئیس جمهور جدید و ترکیب کابینه آینده او در روزهای اخیر شدت گرفته است. قرائن و شواهد بر آن دلالت دارند که حتی برخی از گروههای اصول گرا نیز بخاطر مصالح جمهوری اسلامی و منافع اقتصادی خود که البته از هم جدایی ناپذیرند به این ائتلاف تمایل پیدا کرده اند. 

سرمقاله بسیار عصبی امروز (دوشنبه ۱۰ تیرماه) آقای حسین شریعتمداری در کیهان زیر عنوان “خواب تازه اصحاب فتنه” دومین هشدار تهدید آمیز دولت موازی به حسن روحانی است. در این مقاله که واکنش ضمنی به سخنان صریح روحانی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی است، حسین شریعتمداری به وی هشدار می دهد که حساب خود را از اصحاب فتنه جدا کند و آنان را به کابینه خود راه ندهد: 

“این روزها، مدعیان اصلاحات از طریق روزنامه‌های زنجیره‌ای و نشریات فراوان دیگری که در اختیار دارند و با پشتیبانی سایت‌های ضدانقلاب و رسانه‌های غربی، عبری و عربی، اصرار دارند آرای دکتر روحانی را به حساب خود بنویسند و یا، دستکم این که در سبد رأی ایشان برای جبهه اصلاحات سهم قابل توجه و تعیین‌کننده‌ای قائل شوند! القای این توهم مخصوصا برای آن عده از مدعیان اصلاحات که در فتنه آمریکایی- اسرائیلی ۸۸ حضور موثری داشته و آشکارا در نقش ستون پنجم دشمنان بیرونی ظاهر شده بودند، اهمیت حیاتی دارد، چرا که طیف یاد شده بعد از ارتکاب جنایت‌شرم‌آور وطن‌فروشی در فتنه ۸۸ به دنبال فرصتی برای اعلام بازگشت به درون نظام بودند و برای این منظور در پوشش و زیر چتر اصلاح‌طلبان بیرون از دایره فتنه به میدان آمده بودند.” 

” ولی سخن ما با دلایل مستحکم و شواهد فراوانی همراه است که از یکسو نشان می‌دهد، مدعیان اصلاحات و مخصوصا سران و اصحاب فتنه۸۸ در انتخابات اخیر دستاوردی نداشته‌اند و از سوی دیگر حاکی از آن است که روحانی اگرچه در جبهه اصولگرایان- به مفهوم تقسیم‌بندی‌های سیاسی- تعریف نشده است و پیش از انتخاب به دلیل حمایت برخی گروه‌های ضد انقلاب و همسو با فتنه، بیم آن می‌رفت که با مدعیان اصلاحات گره خورده باشد، ولی مواضع ایشان بعد از انتخابات نشان داد با گفتمان اصولگرایی همخوانی فراوانی دارد و البته نامزدهای اصولگرا به دلایلی که اشاره داشته‌ایم، در رقابت انتخاباتی یاد شده با شکست روبرو شده‌اند.” 

“یادداشت پیش روی اما در پی پرده‌برداری از پروژه‌ای است که مدعیان اصلاحات بعد از ناکامی در همخوانی مواضع دکتر روحانی با مواضع خود، کلید زده و دنبال می‌کنند. پروژه‌ای که اگر رئیس‌جمهور منتخب هوشمندانه با آن روبرو نشود می‌تواند برای ایشان در آینده‌ای نه چندان‌دور، خسارت‌آفرین باشد. بخوانید؛” 

” انتظار آن بود که آقای روحانی حساب خود را از سران و عوامل فتنه آمریکایی-اسرائیلی ۸۸ جدا کند و این انتظار در اعلام مواضع ایشان بعد از انتخاب به ریاست‌جمهوری اسلامی ایران به وضوح دیده می‌شود، ولی تشکر رئیس‌جمهور منتخب از آقای خاتمی با توجه به نقش ویرانگری که وی در فتنه ۸۸ داشته است، به این نگرانی دامن می‌زند که مبادا دکتر روحانی از خطری که سران و عوامل فتنه ۸۸ می‌توانند برای دولت ایشان پدید آورند، غفلت کند.” 

” مواضع آقای روحانی با اصحاب فتنه و طیفی از مدعیان اصلاحات فاصله‌ای پرنشدنی و در حد تناقض دارد و دیدگاه ایشان در صورتی که کماکان بر مواضع خود اصرار داشته باشد- که ان‌شاءالله خواهد داشت- با مواضع فتنه‌گران نمی‌تواند قابل جمع باشد. آیا غیر از این است؟! و آیا هنوز هم مدعیان اصلاحات می‌توانند ادعا کنند که پیروز انتخابات اخیر بوده و آقای روحانی، مواضع و نظرات آنان را نمایندگی می‌کند؟!” 

” اصحاب فتنه از همخوانی مواضع رئیس جمهور منتخب با جبهه اصلاحات به طور کامل قطع امید کرده‌اند ولی از سوی دیگر، برای آنها القای این توهم که در سبد رأی روحانی سهم عمده‌ای داشته‌اند ضرورتی حیاتی دارد. از این روی تمام توان خود را به کار گرفته‌اند که حداقل دو یا سه تن از اعضای شناسنامه‌دار و شناخته شده جبهه اصلاحات را در پست‌های کلیدی کابینه آقای روحانی جای دهند. “ 

” اصحاب فتنه بدانند که روحانی با فتنه آمریکایی- اسرائیلی ۸۸ سر همراهی و پیوند ندارد، بنابراین هرگز حاضر نخواهد بود در کابینه خود کسانی را بپذیرد که داغ ننگ حضور در فتنه ۸۸ را بر پیشانی دارند.” 

” از آنجا که هنوز مدعیان اصلاحات مرزبندی مشخص و تعریف شده‌ای با اصحاب فتنه نکرده‌اند، حضور آنها در کابینه می‌تواند به مفهوم حضور فتنه‌گران تلقی شود، بنابراین در صورت تصمیم آقای روحانی به استفاده از آنها در ترکیب کابینه خود، لازم است از آنان بخواهد به گونه‌ای آشکار و علنی- و نه درگوشی و خصوصی- از فتنه آمریکایی- اسرائیلی ۸۸ اعلام برائت کنند. “ 

چند ساعت پس از نطق روحانی که در آن به ضرورت تعامل و اعتدال در سیاست خارجی اشاره رفته بود سرلشکر فیروز آبادی نیز با سخنان کم سابقه و به شدت تحریک آمیز خود نشان داد که دست نشاندگان نظامی رهبر نقش خود را در خنثی کردن سخنان آقای روحانی بلدند. او روز یکشنبه در سخنانی که خبرگزاری فارس آن را منعکس کرد از انقلابیون ترکیه خواست که علیه رژیم خود شورش کنند و عربستان را نیز تهدید کرد: 

“مردم مسلمان و برادر ترکیه پشت سر رهبران انقلابی خود قرار گیرند و مردم برادر و انقلابی مصر نیز پشت سر مرسی رئیس جمهور انقلابی و منتخب ملت صف بکشند.” او با گفتن این که “حرمین شریفین در خطر است”به عربستان نیز هشدار داد. (یکشنبه خبرگزاری فارس). 

سخنان تحریک آمیز فیروز آبادی نشان داد که بدون بازگشت نظامیان به پادگانها و توقف دخالت آنان در سیاست از آقای روحانی کار چندانی ساخته نیست. 

به آقای حسین شریعتمداری، سرلشکر حسن فیروز آبادی و همه مشاوران و سخنگویان رهبر جمهوری اسلامی باید گفت که صلاح آنان در آن است که شکست خود را باور کنند. مردم در ۲۴ خرداد و جشن های خیابانی پس از آن به شیوه ای متمدنانه و برای چندمین بار در طول ۱۶ سال گذشته (از دو خرداد ۷۶ تا ۲۴ خرداد ۹۲) به شما پیام داده اند که ادامه دیکتاتوری، خشونت و دروغ که شما نمایندگان و سخنگویان آن بوده اید را برنمی تابند. که می خواهند به شیوه ای بی خشونت، شما اربابان خشونت و دروغ را از دخالت در تعیین سرنوشت کشور بزرگ ایران برکنار سازند. بیائید برای مصلحت خودتان هم که باشد به این پیام مردم ایران تمکین کنید. اگر امروز شما و رهبرتان به رای مردم تمکین نکنید و از مواضع گذشته خود عقب ننشینید، مطمئن باشید که در فردایی نه چندان دور راه هرگونه عقب نشینی بر شما مسدود خواهد بود.

 


  • گویا نیوز
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large