Skyscraper large

“کاش”هاى انتخابات ٨٨

sd6f54sdf

سید مصطفی تاج‌زاده

۱- ای کاش بعد از مناظره ننگین ۱۳ خرداد، صدا و سیما به کسانی که آماج تهمت ها قرار گرفته بودند، فرصت دفاع از خود را می داد. 

۲- ای کاش رهبری در آن انتخابات حداقل یک بار اعلام می کرد که به نامزدی نظر ندارد و رأی به هر کدام از نامزدها رأی به جمهوری اسلامی است. 

۳- ای کاش سپاه پاسداران مثل این بار اعلام می کرد که از هیچ نامزد خاصی حمایت نمی کند. 

۴- ای کاش ائمه جمعه مثل این بار در انتخابات و حمایت از نامزدها اعلام بی طرفی می کردند. 

۵- ای کاش رهبری در ۲۲ خرداد ۸۸ رأی مردم را حق الناس می خواند که رعایت آن خطیرتر و مهم تر از حق الله است. 

۶- ای کاش در سال ۸۸ سه روز مانده به برگزاری انتخابات احکام بازداشت فعالان انتخاباتی ستاد نامزد رقیب صادر نمی شد و روز بعد از انتخابات همه آن ها بازداشت نمی شدند. 

۷- ای کاش روز انتخابات به ستاد تبلیغاتی مهندس موسوی در قیطریه حمله نمی کردند و اعضای آن را مورد ضرب و شتم قرار نمی دادند. 

۸- ای کاش روز انتخابات تمام سایت های طرفدار مهندس موسوی و آقای کروبی فیلتر نمی شدند. 

۹- ای کاش درصدور کارت برای ناظران مهندس موسوی در حوزه های اخذ رأی کارشکنی نمی شد و در روز انتخابات سپاه شبکه ارتباطی ناظران را با ستاد مرکزی مهندس قطع نمی کرد. 

۱۰- ای کاش شورای نگهبان با دعوت از نمایندگان نامزدها امکان و اجازه نظارت آنان بر روند شمارش آراء را از ابتدا تا انتها فراهم می کرد. 

۱۱- ای کاش دو روز بعد از انتخابات میلیون ها انسان شریف و آزاده و معترض خس و خاشاک خوانده نمی شدند. 

۱۲- ای کاش صدا و سیما به مهندس موسوی فرصت می داد تا با مردم مستقیما صحبت کند و ضمن دفاع از حقوقشان آنان را به آرامش دعوت کند. 

۱۳- ای کاش به شکایت ما فعالان انتخاباتی از سردار مشفق رسیدگی می شد تا نقش ستاد مهندسی انتخابات در سال ۸۸ مشخص گردد. 

۱۴- ای کاش به شکایت مستند آقای خاتمی درباره دخالت فرماندهان سپاه در انتخابات سال ۸۸ که رسماً و علناً به قوه قضائیه تسلیم شد، رسیدگی می کردند و ای کاش به شکایت آقایان خاتمی و کروبی در انتخابات مجلس هشتم و درخواستشان برای بازشماری تعدادی از صندوق ها رسیدگی می شد تا شبهه ای برسلامت ادعایی انتخابات باقی نمی ماند. 

البته ای کاش های فراوان دیگری هم هست که چون نمی خواهم در این شرایط کام ملت را تلخ کنم از آن می گذرم و این مقدار را هم فقط برای این که ره گم نشود و برای این که متهمان به دخالت های غیرقانونی در انتخابات در جایگاه شاکی ننشینند و علیه اصلاح طلبان کیفرخواست صادر نکنند، اعلام کردم. البته نمی دانم چنان که صلاحیت آقای هاشمی تأیید می شد آیا روند انتخابات به همین روال پیش می رفت یا مشابه سال ۸۸ عمل می شد؟! اما حمل بر صحت می کنم و می پذیرم که اعتراضات مردم در آن سال موجب شده است که اقتدارگراها موازین قانونی را جز در مورد «رسیدگی به صلاحیت کاندیداها» و حذف کاندیداهای رأی آور رعایت کنند. این هم که اعلام می کنند نامزدهایی که رأی نیاورده اند اعتراض نکرده اند باید توضیح بدهند که آن ها به راستی به چه چیزی می توانستند اعتراض کنند؟ در شرایطی که همه امور در دست خودشان بود. هیأت های اجرایی و نظارت یک دست و در اختیار اصولگراهای رقیب اصلاح طلبان بوده است. پس دیگر منتی بر سر ملت نیست. به علاوه این که اگر انتخابات به دور دوم کشیده می شد، دست کم رأی آن ۱۳% که در سال ۸۸ رأی دادند و این بار رأی ندادند یعنی شش و نیم میلیون نفر به آرای دکتر روحانی افزوده می شد. 

نظر رهبری در مورد ریاست جمهوری روحانی 

رهبری نکات خوبی را درباره انتخابات بیان کرد اما هنوز تحلیل خود را در این باره که چرا اکثریت مردم به کسی رأی داده اند که لحن و ادبیات و ظاهرش یادآور خاتمی است و از نظر روش و منش اشبه نامزدها به هاشمی رفسنجانی است، بیان نکرده است. من خوش بین و امیدوار هستم که رهبری این بعد از پیام ملت را هم با ذکاوت خود دریافته باشد و به دکتر روحانی کمک کند تا وعده های انتخاباتی خود را به ویژه در زمینه تأمین حقوق و آزادی های اساسی شهروندان محقق کند. در عین حال دوراندیشی حکم می کند که ما خود را برای بدترین شرایط آماده کنیم. چرا که این ها برای این که ثابت کنند چیزی تغییر نکرده است ممکن است نه تنها زندانیان سیاسی را آزاد نکنند بلکه شرایط را برای آن ها سخت تر هم بکنند. 

به نظر من نباید کسی در این زمینه از آقای روحانی توقع ویژه ای داشته باشد چرا که کار به دست او نیست. زندانیان سیاسی و خانواده های محترمشان نیز باید هم چون گذشته با صبوری و متانت این مرحله را نیز پشت سر بگذارند ومتناسب با رفتار حاکمیت عمل نمایند. البته حساب آقایان موسوی و کروبی و دکتر رهنورد جداست چرا که در مورد ایشان حتی حداقل تشریفات قانونی هم اعمال نشده است. و ظاهراً این بزرگواران بنا به مصوبه شورای عالی امنیت ملی در حصر هستند. این جانب در این زمینه بعدها نکاتی را به استحضار ملت خواهم رسانید.

 


  • وبسایت نوروز
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large