Skyscraper large

بیکاری و تبعیض سهم کارگران زن

6s5df4sdg

مژگان مدرس علوم

در طی ٨ سال دولت احمدی‌نژاد، بیکاری زنان افزایش چشمگیری داشته است و اشتغال زنان همواره با بیشترین محدودیت ها همراه بوده است. زنان اولین گروهی هستند که برای تعدیل نیرو در کارخانه ها و کارگاهها از کار اخراج و بیکار می‌شوند.

مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری زنان را دو برابر نرخ بیکاری مردان اعلام کرده است. بر این اساس در سال ۹۱ در حالی نرخ بیکاری زنان حدود ۲۰ درصد نشان داده شده که این نرخ در مردان ۱۰/۵ درصد بوده است. و از ۳۴ میلیون شاغل در ایران، تنها ۵ میلیون نفر زن هستند و ۳۴ درصد بیکاران کشور را زنان تشکیل می‌دهند.

 از سوی دیگر مرکز آمار ایران از وضعیت بازار کار ایران در سال ۹۱ نشان می‌دهد که ۴۱/۵ درصد دختران جوان ۱۵ تا ۲۴ کشور بیکار هستند. این رقم برای پسران جوان ۱۵ تا ۲۴ ساله ۲۳/۴ درصد است.

بدین ترتیب، نرخ بیکاری کشور در سال ٩١ بیش از ١٢% اعلام شده بود و اما این نرخ در زنان نسبت به آمار کشوری سه برابر میانگین یعنی بیش از ٣۶% است.

به گزارش ایلنا، حسین محجوب دبیر کل خانه کارگر، نرخ اشتغال کارگران زن نسبت به آمار کل کارگران را در سال‌های اخیر از ١۵ تا ١٧ درصد دارای تغییر بوده است.

وضعیت نامناسب شغلی زنان سرپرست خانوار

وضعیت شغلی زنان سرپرست خانوار که مشغول شغل های کاذب هستند، بسیار اسف بارتر است. اگرچه آمار دقیقی از تعداد زنان سرپرست خانوار در دست نیست اما برخی از فعالین امور زنان از وجود بیش از یک میلیون زن سرپرست خانوار خبر می دهند.

در این زمینه سید شاکر ابراهیمی، مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان کردستان به ایلنا بیان کرد که بیشتر زنانی که در استان کردستان به عنوان کارگر کار‌ می کنند زنان سرپست خانوار یا بد سرپرستی هستند که تنها محل درآمد آن‌ها همین دستمزد است. بیشتر کارگران زنی که در کارگاه‌های این استان مشغول کارند از ابتدایی‌ترین حقوق قانونی خود محروم‌ هستند.

در شرایط امروز که اصل روابط کار بر سکوت مطلق کارگر در برابر پایمال شدن حقوقش استوار است، وضعیت کارگران زن به مراتب از کارگران مرد بد‌تر است.

پروین محمدی، عضو اتحادیه کارگران هم در این باره می گوید که بیش از ٧٠% زنان شاغل در وضعیت نامناسب کاری به سر می‌برند و دستمزدهای بسیار کمی را دریافت می‌کنند.

بعنوان یک راهکار حمید بهراد، عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان سمنان بر لزوم بازرسی دقیقتر در کارگاه های تولیدی تاکید می کند تا از این طریق احجاف کمتری در خصوص پرداخت مطالبات کارگران زن صورت گیرد. کارگران زنی که نه‌ تنها مانند کارگران مرد مزد نمی گیرند، بلکه ممکن است در صورت مادر شدن از همه حقوق ویژه‌ای که به آنها تعلق می‌گیرد نیز برخوردار نشوند.

زنان کارگر، قربانی ناعدالتی های اجتماعی

یکی از بی عدالتی ها در تقسیم کار اجتماعی کشورمان این است که  زنان دستمزد کمتری نسبت به مردان در کارهای مشابه دریافت می کنند. به همین دلیل در اکثر استان های محروم کارفرمایان با استفاده از نواقص قانون با عدم پرداخت حقوق قانونی زنان بیشترین بهره را از نیروی کار آنان می برند.

نقض آشکار حقوق قانونی کارگران زن در کارخانه ریسندگی و بافندگی زابل یکی از این موارد است. محمد گل بامری، مسئول کانون همانگی شوراهای اسلامی کار استان سیستان و بلوچستان به خبرگزاری ایلنا اعلام کرده است: “کارفرمای این واحد تولیدی برای فرار از تعهدات قانونی خود زنان را به عنوان کارگر استخدام می‌کند و  بطور معمول در این واحد تولیدی کارگران زنی که پنهانی به کار گماشته می‌شوند در حال تغییر هستند. کارفرما هر چند مدت یکبار برای آنکه ردی از تخلفات خود باقی نگذارد اقدام به اخراج کارگران زن می‌کند و در نتیجه با توجه به وضع اقتصادی منطقه هیچ کس حاضر نیست تا نسبت به وضع خود اعتراض کند.”

این مقام صنفی اضافه می کند که در شرایطی که حداقل حقوق یک کارگر ساده ۴۸۷ هزار تومان است هم اکنون دریافتی کارگران شاغل در این کارخانه حدود ۱۸۰ هزار تومان است.

محرومیت‌های کارگران کشاورز زن

وجود نابرابری در دسترسی به فرصت های شغلی و سهم درآمدی برای زنان تنها به پایتخت کشور اختصاص ندارد. در استان های شمالی کشور هم که چرخه اقتصاد و کشاورزی در دست زنان است اما باز از حقوق ابتدایی و خدمات اجتماعی محروم هستند

غلامحسین فلاحتی، مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان گیلان به عدم رعایت حقوق قانونی کارگران کشاورز زن در استان گیلان اشاره کرده و اعلام می کند باوجود آنکه حدود ۶۰ درصد کشاورزی این استان بر دوش زنان است اما زنان کشاورز از هیچ حمایت اجتماعی برخوردار نیستند.

این مقام کارگری با یادآوری محرومیت‌های کارگران کشاورز به ویژه کشاورزان زن به عدم برخورداری از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی تصریح کرد که به دلیل نبود بسترهای فرهنگی لازم کارگران و کارفرمایان کشاورز هیچکدام از اهمیت پوشش بیمه تامین اجتماعی بی خبر هستند. محرومیت کارگران کشاورز به ویژه کشاورزان زن از پوششهای بیمه‌ای درحالی است که مطابق قوانین کار و تامین اجتماعی تمامی کارگران فصلی از حق دسترسی به دخدمات بیمه‌ای برخوردار هستند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large