Skyscraper large

کاهش بهای مسکن؛ توقف سقوط طلا

d6r5555ey46eمصطفی‌قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک کشور در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به روند کاهش بهای مسکن طی هفته‌های اخیر گفت: طی دو هفته گذشته بازار مسکن هر روز شاهد کاهش قیمت خریدو فروش مسکن است و این روند همچنان هم ادامه دارد. 

وی افزود: براساس آمار در شهرهای بزرگ این کاهش قیمت بین ۳ الی ۴۰ درصد بوده است. 

رئیس اتحادیه املاک اظهارداشت: بازار اجاره‌بها نیز از بازار خرید و فروش تبعیت کرده است و در این بازار هم شاهد کاهش قیمت‌ها بدون اعمال شرایط تعزیراتی هستیم. 

وی در پاسخ به ایلنا در مورد احتمال برگشت قیمت‌ها به حالت صعودی اظهار داشت: اگر ثبات ارز و طلا مجددا دچار مخاطره شود مطمئنا بازار به مسیر قبلی خود برخواهد گشت و به نسبت آن‌هم قیمتها روند صعودی خواهد گرفت. 

خسروی افزود: یکی از مواردی که ممکن است باعث افزایش قیمت‌ها شود عدم عرضه و بهم‌خوردن عرضه و تقاضا است، زمین نه تولیدی است نه وارداتی لذا ما محکوم به ساخت هستیم چراکه در غیر این صورت قیمت‌ها دوباره بالا خواهد رفت. 

وی خاطر نشان کرد: درحال حاضر جو روانی مثبت بربازار مسکن حاکم است، با حماسه سیاسی که در خردادماه امسال رقم خورد، آرامش مثبتی به جامعه و بازار مسکن داده شد که امیدواریم با کمک ثبات اقتصادی این آرامش ادامه دار شود. 

رئیس اتحادیه املاک در پایان سخنان خود اظهارداشت: ما در یک اقدام جالب با کارد‌ان‌های فنی‌تفاهم‌نامه‌ای امضا کردیم که از نیمه دوم سال اجرایی خواهد شد، براساس این تفاهم نامه از این پس هرکس خواهان تعیین قدمت مصالح و ساختمان خود باشد باید از این کاردان‌ها کمک بگیرد.  

توقف کاهش قیمت طلا 

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: امروز سکه طرح قدیم یک میلیون و ۶۰ هزار تومان و سکه طرح امامی یک میلیون و ۱۰۷ هزار تومان در بازار معامله می‌شود.   

احمد وفادار، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران گفت که امروز شنبه هشتم تیر ماه، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم، یک میلیون و ۶۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام بهار طرح امامی، یک میلیون و ۱۰۷ هزار تومان، در بازار به فروش می‌رسد که به نسبت آخرین روز هفته گذشته افزایش یافته است. 

وی افزود: این افزایش قیمت در نیم‌سکه و ربع سکه نیز بوده است و بهای نیم‌سکه ۵۷۰ هزار تومان، ربع سکه ۳۷۰ هزار تومان، هر قطعه سکه یک گرمی ۲۵۰هزار تومان و هر مثقال طلای ۱۸ عیار با بهای ۴۴۵ هزار تومان، در بازار به فروش می‌رسد. 

وی گفت: همچنین هر یک گرم طلای ۱۸ عیار، ۱۰۲ هزار و ۷۳۰ تومان، در بازار معامله می‌شود. 

احمد وفادار، با بیان اینکه بهای انس جهانی به ۱۲۳۵ دلار رسیده است افزود: روز گذشته سهام آمریکا صعودی شد و معامله‌گران در بازار شروع به خرید طلا کردند که این موضوع باعث افزایش نرخ طلا شد. 

با کاهش چشم‌گیر قیمت ارز و طلا در بازار داخلی ایران، پس از انتخابات اخیر این کشور، کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می کردند که این افت ناگهانی، موقتی باشد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large