Skyscraper large
معاون نخست وزیر سوریه خبر داد:

ماهانه ۵۰۰میلیون دلار کمک ایران، روسیه و چین به سوریه

sd65fg4sdمعاون نخست وزیر سوریه گفت که رژیم بشار اسد، از ایران ، روسیه و چین ، ماهانه ۵۰۰ میلیون دلار کمک مالی دریافت می کند.

به گزارش “فایننشال تایمز”  قدری جمیل گفته است: رژیم اسد برای دور زدن تحریم ها، از ریال ایران ، روبل روسیه و یوان چین استفاده می کند. وی افزود: اکنون خطوط مستقیم ارتباطی بین پول ملی سوریه و ارز سه کشور ایران، روسیه و چین وجود دارد و از دایره ارزی یورو و دلار خارج شده‌ایم. او این کمک ها را “اقدام مهم” سه حامی این رژیم “در برابر توطئه کنونی” نامید.

قدری جمیل با این حال مشخص نکرد که سهم هر یک از این سه کشور در کمک های ماهیانه چقدر است اما گفت که ایران یک خط اعتباری نامحدود برای سوریه ایجاد کرده که رژیم کشورش با استفاده از آن به وادرات محصولات نفتی و مواد غذایی می پردازد.

معاون نخست وزیر سوریه همچنین گفته است که “کشتی های روسیه با برافراشتن پرچم این کشور ، محموله های خود را در سواحلی که در کنترل نیروهای سوریه است، تخلیه می کنند. در حالی که هر لحظه ما در انتظار حمله به این کشتی ها هستیم.”

پیش از این، رئیس کل بانک مرکزی سوریه، به یکی از رسانه‌های دولتی این کشور اعلام کرده بود، خط اعتباری که از سوی ایران برای واردات نفت و گاز تشکیل شده، بالغ بر چهار میلیارد دلار است.

بر اثر جنگ همچنین پول ملی سوریه بیش از ۷۰ درصد از ارزش خود را از دست داده ‌و در حالی که بانک جهانی، میزان تورم این کشور ار بیش از ۵۰ درصد اعلام کرده است، برخی منابع مستقل اعلام کرده‌اند که بهای برخی از کالاهای اساسی در ‌یک سال گذشته، بیش از ۲۴۰ درصد افزایش داشته است.

در تحولی دیگر، شورای فرماندهی نظامی سوریه وابسته به مخالفان رژیم اسد روز شنبه اعلام کرد، ۸ تن ازعناصر حزب الله لبنان به دست ارتش آزاد سوریه کشته شدند.

به گفته منابع شورای فرماندهی نظامی ارتش آزاد، این ۸ نفر هنگامی که تلاش می کردند خود را به منطقه درگیری واقع در زینبیه دمشق برسانند مورد هدف قرارگرفته و به قتل رسیدند.

ژنرال سلیم ادریس، فرمانده ستاد ارتش آزاد سوریه، در تماسی با تلویزیون العربیه، این خبر را تایید کرد و گفت:” در حقیقت جنگ با نیروهای اسد تنها درحلب یا مناطق شرقی کشور نیست بلکه ما  در همه جبهه ها با نیروهای رژیم در حال نبرد هستیم.”

وی تاکید کرد:” ما وظیفه داریم در همه جبهه ها با او بجنگیم اما جنگ سرنوشت ساز ما در دو منطقه حمص و دمشق رقم خواهد خورد. زیرا بشار اسد تلاش می کند تا از این مناطق بویژه حمص برای خود یک کشور کوچکی بر مبنای فرقه گرایی، نژادپرستی، نفرت و دشمنی پایه ریزی کند.”

فرمانده ستاد ارتش آزاد سوریه افزود:” اکنون بازپس گیری منطقه حمص در اولویت نیروهای اسد قرار گرفته است اما به یاری خداوند هرگز پیروز نخواهد شد و رژیم اسد هرگز بر اساس فرقه گرایی و دشمنی نمی تواند دولت مذهبی خود را در ساحل سوریه یا حمص تاسیس کند”.

اشاره فرمانده ستاد ارتش آزاد سوریه به شایعاتی است که بر اساس آن، بشار اسد می کوشد در صورت فروپاشی کامل رژیم خود، اقدام به تجزیه کشور و تاسیس کشوری کوچک در ساحل مدیترانه با مرکزیت  طرطوس و لازقیه متعلق به اقلیت علوی مذهب کند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large