Skyscraper large

خبر «داروهای بیهوشی غیرمجاز» راست بود

sdfg85d46fg21با وجود تکذیب های وزارت بهداشت و برخی نمایندگان مجلس، یک عضو کمیسیون بهداشت، استفاده از داروهای بیهوشی از رده خارج شده را تایید کرد اما گفت که آماری از درصد بیمارانی که با این داروها بیهوش شده اند، دراختیار ندارد. 

به گزارش خبرآنلاین، عابد فتاحی نماینده ارومیه و عضو کمیسیون بهداشت با تایید این اخبار گفت: من از بسیاری از متخصصان بیهوشی شنیدم که برخی داروهای بیهوشی اتاق عمل بسیار قدیمی و از رده خارج هستند و آنها گلایه دارند که در بسیاری از کشورها داروهای ما اصلا از رده خارج هستند. حتی بیماران بعد از بهوش امدن خیلی عذاب می کشند،اما درصد ندارم. 

وی در پاسخ به این سوال که چرا در کمیسیون بهداشت مجلس در این باره اقدامی انجام نشده گفت: فعلا اولویت ما تهیه داروی بیماریهای خاص است. ما باید داروهای کمیاب را با قیمت مناسب و آسان در اختیار بیماران قرار دهیم و از نظر ما فعلا این موضوع لوکس است. 

فتاحی افزود: متاسفانه برخلاف شعارهای حقوق بشری ما تحریم دارو هستیم. بسیاری از داروها هم فعلا نایاب هستند که ما به دنبال رفع این مشکل هستیم. 

محدودیت خدمات پیشگیری از بارداری 

مدیرکل سلامت خانواده وزارت بهداشت ایران از ابلاغ دستورالعمل سیاست‌های جمعیتی به دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد که بر اساس آن ارائه خدمات پیشگیری از بارداری به بخشی از زنان ایرانی محدود می‌شود. 

علی سنگی در گفت‌و‌گو با فارس در مورد آخرین سیاست‌های وزارت بهداشت برای رشد نرخ جمعیت اظهار داشت: با توجه به سیاست کشور مبنی بر افزایش جمعیت دستورالعمل شماره یک در خصوص سیاست‌های جدید جمعیتی را به تازگی به معاونت‌های بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کردیم. 

وی در مورد جزئیات این دستورالعمل گفت: در استانهایی که نرخ رشد جمعیت پایین است دیگر به خانمی که تازه ازدواج کرده مانند قبل خدمات پیشگیری ارائه نمی‌شود بلکه آموزش فاصله گذاری‌های مناسب برای بارداری و آگاهی لازم برای فرزند پروری قبل، ‌حین و بعد از بارداری داده می‌شود. 

سنگی با اشاره به اینکه در سیاست‌های جدید جمعیتی دو رویکرد مد نظر قرار گرفته تصریح کرد: استانها و شهرستانهایی که نرخ باروری آنها کمتر از میانگین کشوری است با رویکرد اطلاع رسانی آگاهانه و آزادانه به خانواده‌ها برای افزایش جمعیت وارد شدیم. 

ولی در استانها و شهرستانهایی که نرخ باروری در حد مطلوب و حتی بالاتر از میانگین کشوری قرار دارد رویکرد ما آموزش و پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته و جلوگیری از بارداری‌های پرخطر است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large