Skyscraper large

پارس جنوبى؛ سرنوشت مبهم ۴۶میلیارد دلار هزینه

d9f8g7df562اکبر ترکان، کارشناس ارشد اقتصاد انرژی مى گوید: به منظور بهره‌برداری جامع و کامل از تمامی فازهای پارس جنوبی به حداکثر ۴۰ میلیارد دلار نیاز است؛ در طول سه سال گذشته ۴۶ میلیارد دلار هزینه شد اما هیچ فاز جدیدی به تولید نرسیده و مسئولان دولت آینده باید نحوه هزینه منابع مالی را در این میدان مشترک بررسی کنند. 

 به گزارش مهر، ترکان درباره روند سرمایه‌گذاری در طرح توسعه فازهای پارس جنوبی به ویژه از آغاز برنامه پنجم توسعه تاکنون، گفت: از ابتدای برنامه پنجم توسعه تاکنون بیش از ۴۶ میلیارد دلار حسب آمارهای منتشر شده توسط شرکت ملی نفت ایران در پارس جنوبی سرمایه گذاری شده است. 

مدیرعامل اسبق شرکت نفت و گاز پارس با اعلام اینکه متناسب با شرایط امضای قرارداد فازهای پارس جنوبی به ویژه فازهای ۳۵ ماهه این میدان مشترک ارزش سرمایه‌گذاری هر دو فاز استاندارد حدود ۴.۵ میلیارد دلار است، تصریح کرد: بر این اساس برای راه‌اندازی و بهره‌برداری نهایی از ۱۰ فاز جدید در قالب طرح‌های ۳۵ ماهه باید حدود ۲۲.۵ تا ۲۳ میلیارد دلار منابع مالی و اعتباری در پارس جنوبی هزینه می شده است. 

ترکان با تاکید بر اینکه همچنین حجم کل قراردادهای پنج فاز قدیمی این میدان مشترک گازی شامل طرح توسعه فاز ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی حدود ۱۷ میلیارد دلار است، اظهار داشت: از این رو برای کل فازهای پارس جنوبی به کمتر از ۴۰ میلیارد دلار منابع مالی نیاز است. 

وی افزود: تاکنون ۴۶ میلیارد دلار در پارس جنوبی هزینه شده ضمن آنکه حتی یک فاز جدید و استاندارد این میدان مشترک هم آماده بهره برداری و تولید گاز نیست. 

ترکان با یادآوری اینکه قطعا دولت آینده باید حسابرسی دقیق از نحوع اختصاص و هزینه منابع مالی در فازهای پارس جنوبی را به صورت ویژه در دستور کار قرار دهد، تبیین کرد: تا پایان سال ۱۳۹۱ حدود ۴۶ میلیارد دلار هزینه شده است ضمن آنکه شرکت ملی نفت ایران اخیرا اعملام کرده است که به حدود ۳۰ میلیارد دلار منابع مالی دیگر بریا سال ۹۲ نیاز است. 

این کارشناس اقتصاد انرژی در پاسخ به این سئوال مهر که مسئولان وزارت نفت تحریم‌ها را منجر به افزایش هزینه‌های توسعه پارس جنوبی اعلام می کنند؟ توضیح داد: تا چند هفته گذشته موضوع مسئولان وزارت نفت این بود که تحریم‌ها اثری برای توسعه فازهای پارس جنوبی نداشته است؟ 

 وی خاطرنشان کرد: باید مسئولان پاسخگوی این مساله باشند که تحریم‌ها هزینه را چند برابر افزایش داده که با وجود صرف این هزینه‌های سنگین و کلان سرمایه‌گذاری هنوز هیچ کدام از فازها آماده بهره‌برداری نیست. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large