Skyscraper large
مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا در گفتگو با راه دیگر:

رهبر به جدی بودن تهدیدها پی برد

sd5f4s65g4

مژگان مدرس علوم

یکی از مهمترین پیامدهای انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد پیروزی شخصیتی است که با توجه به سوابق خود در عرصه سیاست خارجی و دیپلماسی ایران بتواند فصل جدیدی را در معادلات سیاسی خارجی ایران رقم بزند. دکتر عمادی معتقد است که اگر غرب آگاه شود که تا چه حد این انتخابات یک لحظه حساس در تصمیم گیری ها هست و به یاری این آگاهی شاید یک مقدار فشارهایی که در حد شکنندگی نه نظام؛ بلکه در حد شکنندگی ایران می خواهند پیش ببرند را کم کنند.

دکتر مهرداد عمادی، مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا در گفت و گو با “راه دیگر” از فرصت ها و چالش های فراروی دولت حسن روحانی سخن می گوید. متن این گفت و گو را با هم می خوانیم:

آقای عمادی بعنوان نخستین سوال پیروزی آقای روحانی بعنوان یک اصولگرای اصلاح طلب چه تاثیری بر روی بهبود روابط خارجی ایران خواهد داشت؟

ابتدا باید در نظر گرفت که آقای روحانی در دوره کمپین انتخاباتی اشان چه صحبتهایی کردند و در همان چارچوب باید دید توان انجام این وعده ها تا چه حد در حوزه اختیارات ایشان خواهد بود. مسائلی که ایشان در چارچوب مسائل اقتصادی، اشتغال، سرمایه گذاری و بازکردن فضای گفتگو برای مدیریت کشور مطرح کردند تا حدودی قابل انجام است. من همیشه نگران این هستم که کار در مقابل گروهها و طیفی از جامعه که حامی اصولگرایان هستند چنانکه در انتخابات دوره پیش ریاست جمهوری (اعم از اینکه آراء خوانده شد یا نشد) هم اینطور بود آسان نیست. حال باید دید آقای روحانی در شش ماه آینده برای مدیریت کشور در عرصه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی چه تیمی را انتخاب خواهند کرد و این تیم تا چه میزان خواهد توانست با گروههای دیگر همکاری کند تا آنها بطور مستقیم چالش نکنند و هزینه افزایی برای دولت نکنند. اگر به اینصورت به این مسئله نگاه شود امکان پروژه هایی که ایشان مطرح کردند مانند بازسازی سازمان برنامه که جزو سرخط های کارشده یا بازکردن کانالها برای برداشتن گره بزرگی که با آژانس داریم وجود دارد. اما اگر این همکاری یا حداقل نیمه همکاری از جانب گروههای دیگر نباشد پروژه های آقای روحانی موفق نخواهد شد. در بهترین حالت ما باید با احتیاط و دقت نظر امیدوار باشیم که فضای از حالت امنیتی خود دور شود و یک مقدار متانت در مدیریت کشور برگردد.

پس به نظر شما حل برخی مشکلات و تصمیم گیری ها خارج از اختیارات رئیس جمهور است؟

به اعتقاد من باید کارنامه فعالیت رئیس جمهور هر سه ماه یکبار بررسی و بازنگری شود تا ببینیم تا چه درصدی از انتظارات مردم برآورده شده است. جامعه این آمادگی را داشته باشد که علی رغم هزینه هایی که داده سه ماه صبر کند تا عملکرد دولت را ببیند. اگر کارنامه سه ماه فعالیت دولت آینده موفق باشد هم میزان خوش بینی و همکاری بالا می رود و هم امکان اینکه پروژه های مطرح شده عمل و به نتیجه مثبت برسد افزایش می یابد. ما نباید انتظار داشته باشیم که بیکباره مشکلات کشور حل شود حتی نمی توانم این مشکلات را بیکباره مطرح کنیم؛ زیرا بحدی مشکلات بالاست که باید گام به گام حل شود و در کوتاه مدت نمی شود تمام این مشکلات را حل نمود.

با توجه به تغییر رفتاری که از سوی حاکمیت در برخورد با انتخابات صورت گرفت به نظر شما امکان همکاری حاکمیت با دولت آینده در چه سطحی باشد؟

sd564f6sdg4تغییری که در رفتار مدیریت سیاسی کشور در سطح رهبری انجام شده است و در قبال انتخابات صورت گرفت به نظر من مثبت بود. خامنه ای به میزان جدی بودن تهدیدهای که از نظر بحران اقتصادی در بدنه جامعه و طبقه کارگر و کشاورزان حتی صاحبان سرمایه در بخش خصوصی در کارهای تولیدی، پی برد و این امر مثبت است و یک گام بسمت جلو است. البته من گفتن اینها را مهم می دانم زیرا اگر ما به این گامهای مثبت توجه نکنیم دیگر انگیزه ای از طرف کسانیکه این گامها را بر می دارند نخواهد بود. از سوی دیگر این مسئولیتی که بر روی شانه مدیران دولت جدید است را بالا می برد به این خاطر که مردم با وجود فیلترهای شورای نگهبان این رای را دادند. اخباری از تهران می رسید که فشارهایی وجود داشت تا انتخابات به دور دوم کشانده شود و مهندسی انتخابات صورت بگیرد اما تن ندادن به این فشارها از سوی بالا باعث می شود بار رئیس جمهور آینده هم سنگین شود. به هر حال اگر یک همکاری مقاومتی آقای خامنه ای در مقابل کسانیکه نمی خواستند این تغییر صورت گیرد نبود حداقل نتیجه انتخابات به این صورت ممکن نبود. باید تاکید کنم شرایط ایران در شش ماه آینده بسیار حساس است و باید متانت در تصمیم گیری ها و ارزش گذاشتن به درخواستهای یک جامعه در حال رشد صورت بگیرد. تمرکز انجام این درخواست ها باید به گونه ای باشد که نه تنها افزایش امید را در سطح جامعه ممکن سازد بلکه آن فشارهایی که برای ما جز افزایش مشکلات اقتصادی و فساد و کم رنگ شدن باورهای همبستگی در سطح جامعه نبودند را کاهش دهد. اما هر گونه همکاری با گروه هایی که افزایش فشار را در جامعه می خواهند ما را به نقطه صفر بازخواهند گردانند و این انتخابات یک فرصت از دست رفته خواهد بود.

ارزیابی شما از رویکرد غرب نسبت به نتیجه انتخابات چیست؟

معتقدم اگر غرب آگاه شود که تا چه حد این انتخابات یک لحظه حساس در تصمیم گیری ها هست و به یاری این آگاهی شاید یک مقدار فشارهایی که به حد شکنندگی نه نظام؛ بلکه در حد شکنندگی ایران می خواهند پیش ببرند را کم کنند.

با توجه به اینکه آمریکا آمادگی خود را برای مذاکره با ایران برای دستیابی به یک راه حل درخصوص برنامه هسته ای ایران اعلام کرده است به نظر شما در آینده شاهد مذاکراتی خواهیم بود که منجر به راه حلی برای برون رفت از این بحران شود؟

باید ببینیم در سه ماه آینده پروژه هایی که از طرف آقای روحانی مطرح شده گام به گام تحقق پیدا کند تا این دغدغه ها کمتر شود. همزمان این موضوع هم قابل توجه است که صدایی از رسانه های جهانی شنیده می شود (اگر چه هنوز بلند و همه گیر نشده است) که چطور می شود از این فرصت برای راه حل سازنده استفاده کرد و آن را پایدار نگه داشت. در هر حال معتقدم که مذاکرات بلافاصله مشکلات با آژانس را حل نکند اما زمانیکه اعتمادسازی بصورت گام به گام شروع شود من خوش بین هستم مشکلات حل شود. باز تاکید می کنم هر دو طرف باید از این فرصت استفاده کنند و کسانیکه خواستار جنگ و صدمه وارد شدن به کشور نیستند می توانند اقدامات مثبتی در جهت رفع بحران ها انجام دهند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large