Skyscraper large

گرجستان راه “دور زدن تحریم” را بست

d6fg47sd98rوزیر دادگستری گرجستان اعلام کرده که در راستای تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، نزدیک به ۱۵۰ حساب بانکی مرتبط با ایران را مسدود کرده است. تیا سولوکیانی در یک کنفرانس مطبوعاتی در تفلیس اعلام کرد که بیشتر این حساب‌های بانکی به افراد و شرکت‌های فعال در بخش تجاری گرجستان تعلق داشتند. 

 به گفته این مقام قضایی گرجستان، تحقیقات درباره حساب‌های بانکی ایرانیان پس از آن آغاز شد که روزنامه وال‌استریت ژورنال روز پنجشنبه گذشته در گزارشی مدعی شد که ایران از فرصت‌های موجود در گرجستان برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی استفاده می‌کند. 

تحریم‌های سازمان ملل متحد، آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای این کشور تدوین و اجرایی شده‌اند. مخالفان برنامه هسته‌ای ایران می‌گویند که در چارچوب این برنامه، فعالیت‌هایی مظنون انجام شده است و این کشور به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته‌ای است. اما ایران همواره این ادعا را رد کرده است. 

در گزارش روز پنجشنبه وال‌استریت ژورنال آمده بود که میزان سرمایه‌گذاری ایرانیان در گرجستان در دو سال گذشته به شدت افزایش یافته است. داده‌های رسمی گرجستان نیز نشان می‌دهد که تعداد شرکت‌های ایرانی که در آن کشور ثبت شده‌اند از ۸۴ شرکت در سال ۲۰۱۰ میلادی به یک هزار و ۴۸۹ شرکت در سال میلادی گذشته رسیده است. 

به گزارش بی بی سی فارسی خانم سولوکیانی، وزیر دادگستری گرجستان، گفت که نهادهای نظارتی گرجستان فعالیت‌های تجاری ایرانیان در گرجستان را دقیقا زیر نظر دارند تا از زیر پا گذاشته نشدن قوانین بین‌المللی اطمینان حاصل شود. 

در گزارش وال‌استریت ژورنال آمده بود که محصولات تولید ایران از مواد ساختمانی و راهسازی گرفته تا مربای گیلاس، در بازار گرجستان به وفور یافت می‌شود و کاهش ارزش پول ملی ایران در برابر ارزهای جهانی باعث شده است که این محصولات قیمتی ارزان و جذابیتی بیشتر برای خریداران داشته باشند. 

در این گزارش آمده بود که فعالیت اغلب شرکت‌های ایرانی در چارچوب قوانین داخلی گرجستان انجام می‌شود و نافی مقررات نیست، ولی در عین حال، شاخه تجاری سپاه پاسداران ایران حدود ۱۵۰ شرکت در گرجستان دارد که فعالیت‌هایشان ناقض تحریم‌های بین‌المللی است. گفته شده است که این شرکت‌ها به اسم شهروندان گرجستان ثبت شده‌اند. 

وال‌استریت ژورنال از هوشنگ حسین‌پور، پوریا نایبی و هوشنگ فرسوده به عنوان سه ایرانی نام برد که زمینه‌ساز افزایش ناگهانی حجم سرمایه‌گذاری ایرانیان در گرجستان بوده‌اند و اضافه کرد که این سه نفر به طور مشترک شرکت هوایی فلایجورجیا، یکی از نخستین خطوط هوایی خصوصی گرجستان را ایجاد کرده‌اند، کنترل بانک “جی‌اس‌سی اینوست” را در اختیار گرفته‌اند و چند سرمایه‌گذاری عمده در بخش‌های دیگر داشته‌اند. 

بنا بر این گزارش، این سه نفر در سال ۲۰۱۲ میلادی مذاکره برای خرید هتل شرایتون تفلیس و منطقه صنعتی پوتی در حاشیه دریای سیاه را نیز آغاز کرده بودند، ولی مذاکرات در این باره فعلا متوقف شده است. 

یک مقام غربی گفته بود که فعالیت این گروه سه‌نفره در بخش تجاری برای نهادهایی که روند اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران را زیر نظر دارند، هشداردهنده بوده است و این احتمال داده می‌شود که آنها به دولت یا نهادهای حکومتی ایران وابسته باشند. ولی دو نفر از این افراد در مصاحبه‌هایی که با وال‌استریت ژورنال داشتند، چنین ارتباطی را تکذیب کردند و گفتند که به دلیل سخت‌تر شدن شرایط فعالیت اقتصادی در دوبی، به دنبال فرصت‌هایی جدید به گرجستان رفته‌اند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large