Skyscraper large

سهم خواهی حامیان رهبر از حماسه مردم

s5df55d-مهدی ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ به اتمام رسید و حسن روحانی با اقبال عمومی مردم و حمایت همه جانبه اصلاح طلبان پیروز این میدان نفس‌گیر سیاسی گردید و در حقیقت اتفاقی که رخ داد نشان از خرد جمعی و میدان آگاهی مردمی بود که ۸ سال در سایه حکومت نابخردانه محمود احمدی نژاد رییس جمهوری که نظر خامنه‌ای به وی نزدیک بود، زندگی کردند.

این شور هیجان قبلا در خرداد ۸۸ نمود پیدا کرد و مردمی که از سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی به تنگ آمده بودند با برگزیدن نماد سبز،  پای پویش نامزد محبوب خود میر حسین موسوی ایستادند و در این راه، علاوه بر دادن شهدایی گران‌قدر، سران جنبش خود را با کوته نظری حاکمیت در حصر و زندان دید اما هیچ گاه پای به عقب نکشید.

سال‌های پس از ۸۸ سال‌های عسرت و رنج برای ایرانیان بود، به گونه‌ای که هیچ نشانی از امید برای عبور از بن‌بست‌هایی که بر آمده از سیاست‌های یک‌جانبه و نابخردانه نظام در عرصه‌های داخلی و خارجی بود مشاهده نمی‌شد؛ حصر میر حسین موسوی و مهدی کروبی و دادگاهی و زندانی شدن شمار زیادی از فعالان دموکراسی خواه؛ ریاست جمهوری تشتت آفرین و تفرقه زای محمود احمدی نژاد و شرایط ناگوار معیشتی و اقتصادی همگی نشان از سرخوردگی مردمی داشتند که در انتخابات ریاست جمهوری دور دهم حماسه آفرینی کردند.

به واقع نظام جمهوری اسلامی به سرکردگی خامنه‌ای پس از انتخابات ۸۴ و در وجهه گسترده‌تر پس از انتخابات ۸۸، جز به حذف اصلاحات به چیز دیگری فکر نمی‌کرد و می‌پنداشت با حذف سران جریان اصلاحات خواست مردمی و بدنه آن نیز حذف خواهد شد، حمایت کورکورانه از احمدی‌نژاد با وجود نقایص فراوان در عملکرد، بد سلیقگی و خشونت در برخورد با مردم معترض به نتیجه انتخابات و امنیتی کردن فضای رسانه‌ها و اقدماتی از این دست باعث شد مردم به بازگشت گفتمان اصلاح طلبی فکر و با آرا خود زمینه را برای حضور آنان در دستگاه اجرایی کشور مهیا کنند.

سیاست‌های اشتباه در قبال پرونده هسته‌ای باعث گردید که تحریم های گسترده‌ای علیه ایران به وجود آید و نتیجه آن مستقیما بر زندگی عادی مردم تاثیر گذاشت و تا بدانجا این سیاست‌های غلط پیش رفت که ایران را با چالش‌های عظیمی در بحث داخلی و خارجی مواجه ساخت و این مساله نیز در شکل گیری آرا صندوق‌ها به سود اصلاح طلبان که شعار تعامل با جوامع بین‌المللی را می‌زنند نقش مهمی ایفا کرد.

این مسایل باعث گردید مردم پای صندوق آمده و با پشتیبانی از روحانی رای به نفی جناح اصول‌گرا و کاندیداهای مد نظر رهبر بدهند، اما محافل سیاسی و نظامی وابسطه به این جریان و سید علی‌خامنه‌ای از همان ابتدای ساعات رای گیری تا کنون با استفاده از امکانات رسانه‌ای گسترده، تلاش می‌کنند حضور اعتراضی مردم در انتخابات و رای به کاندیدای مد نظر سبز اندیشان را نشانه اعتماد، همراهی و علاقه آنها به رهبر و جمهوری اسلامی تفسیر کنند.

اظهار نظرهایی از جانب افراد وابسطه به اقتدارگرایان و جناح‌های تندرو نظیر محمدرضا نقدی، فرمانده سازمان بسیج که بیان کرده است: مشارکت آحاد جامعه نشان داد که مردم به نظام انتخاباتی خود اعتماد کامل دارند و نظام اسلامی در نظر مردم پاک‌ترین و امانت‌دار‌ترین نظام هاست، نشان از هراس حاکمیت از بیان حقایق مربوط به این انتخابات را دارد.

مساله‌ای که همگان به خصوص سران حاکمیت به آن اذعان داشته اما از بیان آن اکراه دارند این است که جنبش سبز و مردم معترض بیرون از حاکمیت نظام قرار دارند و تیغ نقد آنها بیش از آنکه متوجه دولت احمدی نژاد باشد رو به سوی رهبر و نهادهای زیر نظر او است.

البته از ذکر این نکته نباید گذشت که همه نامزدهایی که در عرصه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ پای نهادند هریک حامیان و طرفدارانی داشتند، اما این حسن روحانی بود که تا بخواهد در این عرصه به خود آید  فریادهای “یا حسین میرحسین” مردم که برخواسته از خواست قلبی آنها بود به همراه حمایت گسترده سران اصلاح طلب از وی، بار دیگر نه بزرگی به نمایندگان رهبر و مطالبات اصول‌گرایی در کشور دادند و فضا را برای حضور پر قدرت روحانی مهیا و در نهایت پیروزی وی را رقم زدند.

جعفر شجونی از روحانیون تندرو حامی رهبر در ضبط پیام انتخابات به سود خامنه ای پا را فراتر از دلبستگی مردم به نظام نهاده و در خصوص نقش هاشمی و خاتمی در پیروزی حسن روحانی این چنین می‌گوید: رهبر انقلاب با بیان این که آرای مردم حق‌الناس است در رای‌دهندگان اطمینانی ایجاد کرد٬ خاتمی عددی نیست در این کشور، او خائن است، خواص بی بصیرت است، هاشمی هم همینطور. این دو نفر هیچ نقشی در پیروزی روحانی نداشته‌اند البته یکی از ایرادهای که روحانی دارد هم همین است که به این دو نفر خائن بها می‌دهد و نمی‌شود به موسوی و کروبی گفت نازی، نازی، گل پیازید.

استفاده از این ادبیات توسط حامیان رهبر نشان از واهمه آنها از جریانی دارد که چه بسا باعث گردد شیرازه کار از آنان به مرور گرفته شده و همان بلایی که بر سر اصلاح طلبان در منزوی کردن آنان آورده‌اند به گونه ای دیگر برای اصول‌گرایان و حامیان رهبری اتفاق بیافتد، لذا تلاش دارند علاوه بر ضبط پیام مردم به سود حاکمیت، به اشکال گوناگون از حسن روحانی می‌خواهند حساب خود را از رای دهندگان و جریانات اصلاح‌طلبی و جنبش سبز که نقش اصلی را برای رساندن وی به این جایگاه داشتند، جدا کند.

در خاتمه باید گفت نقش خامنه‌ای در تعیین سیاست‌های کلی نظام بدون بدیل است اما اگر حسن روحانی بخواهد در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی و همچنین تعدیل سیاست‌های خارجی نقش موثری ایفا کند باید محکم به عواملی که وی را به مسند هفتمین رییس جمهور کشور رسانده‌اند متکی و دور شدن از این نقطه اتکا مردمی و سیاسی وی را به ابزاری کاملا بی‌اختیار در دست رهبر جمهوری اسلامی بدل خواهد کرد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large