Skyscraper large

ناکامى مهندسى انتخابات به روایت اصولگرایان

94_4566313_n_mohamad_javad_akbarein_محمد_جواد-اکبرین

محمدجواد اکبرین

آقاى فلاحت پیشه (از نویسندگان روزنامه اصولگراى رسالت) طىّ گفتگویى با وبسایت فرارو، در ملامتِ برخى دوستانِ شان گفته اند: «چون برخی اصولگرایان معمولا به دستکاری شرایط سیاسی کشور عادت کردند احساس کردند در انتخابات هم می توانند دستکاری کنند؛ اما ما دیدیم در انتخابات وقتی عزم نظام بر این امر شکل گرفت که حتی یک رای جا به جا نشود عملا کسانی که روی رای مردم حساب باز نکرده بودند غافلگیر شدند!» 

اما ملامت آقاى فلاحت پیشه، موجّه به نظر نمى رسد؛ تقصیر اصولگرایانى که عادت به «دستکارى» داشتند و به قول ایشان وقتى قرار شد رأیى جا به جا نشود «غافلگیر شدند» نیست و آنها حق دارند؛ بر خلاف نظر ایشان غافلگیرى آنها از «عزم نظام» نیست از ناکامى مهندسى انتخابات است؛ وقتى دولت احمدى نژاد «منحرف و چموش» شد مهندسانِ «نتایج» انتخابات ٨٨، به «مهندسى مقدمات ٩٢» روى آوردند و علاوه بر افزایش سانسور و احضار و ارعاب و بازداشت، حتى هزینه ردّصلاحیت هاشمى را هم پرداختند اما سرانجام به چهار علت ناکام ماندند: 

  • ١.عدم همراهى دولت
  • ٢.اختلاف نامزدهاى اصولگرا و اطمینانِ شان به رسیدن به مرحله دوم
  • ٣. تدبیر اصلاح طلبان
  • ۴.موج محاسبه نشده ى مردم 

درباره علت اول، تحلیل هاى اصولگرایان مدتهاست که گواهى مى دهد آنها نیز نگران این ناهماهنگى بودند؛ وبسایت اصولگراى فردا، از اسفند سال گذشته نسبت به منحرف کردن انتخابات توسط جریان انحرافى (بخوانید همراهى نکردن با “مهندسى معقول انتخابات” توسط سپاه) هشدار داده بود. 

درباره علت دوم هم پیش از انتخابات، آنها چنان به نتایج مطمئن بودند که وبسایت بولتن نیوز طىّ یادداشتى به قلم هادى موسوى آورده بود که «توجه و اقبال مردم به مرد مقاومت (جلیلى)» چنان است که «خداوند طبق وعده تخلف ناپذیر خویش در امداد الهی به جبهه حق و مقاومت، مکرهای آنها را باطل کرده است و فتح بدر و خبیر را نصیب مؤمنین نموده است» و حالا باید به این پرسش پاسخ دهند که خداوند نسبت به وعده اش تخلف کرده! یا مهندسى بندگانِ جاهل خدا ناکام مانده است؟ 

شاید به همین علت است که حالا وبسایت اصولگراى “الف” طى یادداشتى در تحلیل این شکست مى نویسد: «روزهائی که گذشت برای جریان های سیاسی درس ها و عبرت ها داشت. آنانکه در پستوخانه های سیاسی و اتاق های مه گرفته خبری برای آرایش صحنه انتخابات برنامه ریزی کردند و ذره ای نیز به ذائقه و مطالبات شکل گرفته مردمی توجه نداشتند، این دوره شکست سنگینی خوردند». 

مدیر اصولگراى وبلاگ آهستان هم بر همین اختلاف تأکید کرده و نوشته است: «ما دلمان را به چه کسی خوش کنیم؟ به زاکانی که با یک درصد رای نداشته‌اش، برای هاشمی رجز می‌خواند… به حداد عادلی که با دو درصد رأیش، کنار می‌رود و منّتش را بر سر جریان اصولگرایی می‌گذارد ولی حاضر نیست اسم کسی را ببرد؟ به ولایتی که شعار دولت اخلاقی سر می‌دهد و زیر تعهد اخلاقیش می‌زند؟ به آقای یزدی که ولایتی را بعد از آن همه سوتی در مناظره، اصلح می‌داند؟! به سعید جلیلی که دنبال گفتمان انقلاب است و انقلاب را ذبح می‌کند؟ به آقای مصباح که نتیجه تصمیمات سیاسی ایشان را در سال‌های اخیر یکی بعد از دیگری دیده‌ایم؟ به چه کسی؟به خدا قسم اینها باید پاسخگو باشند. اینهایی که با دست خودشان شکست اصولگراها را رقم زدند». 

درباره علت سوم، حسین شریعتمدارى نماینده رهبرى در روزنامه کیهان که پیش تر، تدبیر اصولگرایان را «مهندسى نامرئى» خوانده بود در آخرین یادداشت پیش از برگزارى انتخابات، به نامزدهاى اصولگرا هشدار داده بود که اگر ائتلاف نکنند «سیل آنها را مى برد» و پرسیده بود که «چرا به این نکته بسیار بدیهى توجه نمى کنند و آیا نمى بینند که نامزد فتنه گران ٨٨، به حمایت آنها افتخار مى کند؟ چرا هر کدامشان تکه‌ای از امانت را در دست گرفته و به سوی خود مى کشند؟» 

و سرانجام آنها که به این سخن افتخار می‌کردند که «من دیپلمات نیستم، من انقلابى ام»، ناگهان با موجِ هجوم مردمى مواجه شدند که «شیخ دیپلمات» را براى نجات کشورشان از سقوط در پرتگاه افراط و لجاجت برگزیدند و رأى به غارت رفته شان در انتخابات ٨٨ را پس گرفتند. 

مى توان بر این نشانه ها، موارد بسیارى را افزود؛ این است که آقاى فلاحت پیشه نباید بر «برخى اصولگرایان» خرده بگیرند؛ مهندسان اصولگرا والیانِ شان را خوب مى شناسند و براى همین هم از این ناکامى بزرگ «غافلگیر» شدند.

 


  • وبسایت کلمه
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large