Skyscraper large

اقتصاد خاکستر نشین؛ میراثی برای دولت یازدهم

6q8z5ed

علی جلالی

حسن روحانی به ریاست جمهوری جدید ایران برگزیده و بار دیگر کشور به اصلاحات امیدوار شد. پس از چهارسال تخریب و تحقیر اصلاحات و اصلاح طلبی و زندانی کردن تمام کسانی که روزهای فعلی در اقتصاد ایران و خطرات پیش رو را پیش بینی می کردند، امروز چهره اى معتدل با شعارهای آنها بر کرسی ریاست دولت تکیه خواهد کرد. 

بر کرسی ریاستی که دولتش آه در بساط ندارد و علی رغم آن، بدهی بسیار سنگینی نیز از دولت دهم به ارث برده و معلوم نیست چگونه می خواهد، با شعار اصلاح طلبی آنهم زیر سایه دستورات ولایت فقیه از خاکستر اقتصاد دولت دهم برخواسته و اوضاع را سر و سامان دهد. 

کارشناسان البته رهایى از چنین وضعیتی را در صورت تغییر سیاست های کشور و نوع نگاه مدیران به مسائل موجود، تنها راهکار دانسته و این امر را در صورت تحقق، منوط به گذشتن از یک دوره ریاضت چند ساله اقتصادی دانسته اند. 

شاید گزارش هایی که تا کنون از گوشه و کنار کشور در خصوص مشکلات اقتصادی منتشر می شد، نگاهی انتقادی به دولت احمدی نژاد داشت، اما آنچه که واقعیت امر است اینکه راهی جز اصلاحات اساسی باقی نمانده است. 

با این حال، حسن روحانی نیز در شعارهایش جانب احتیاط را تا حد ممکن رعایت کرد تا مورد حذف و تکفیر اصولگرایان قرار نگیرد، اما باید به این نکته اشاره کرد که وضع فعلی چیزی نیست که هیچ دولتی با برنامه های معمول اقتصادی و سیاسی همیشگی از پس آن بر بیاید. 

نگاهی به شعارهای روحانی در مدت نامزدیش: 

مشکل از بی‌ثباتی‌ است 

“مشکل کجاست؟ مشکل از مدیریت آغاز می شود. مشکل از تصمیمات فردی شروع می شود، مشکل از عدم مشورت آغاز می شود … مشکل بی‌ثباتی‌هاست؛ چقدر مدیران در حال تغییر و تحول در این ۷ – ۸ سال بودند؟ مهمترین وزارتخانه استراتژیک و اقتصادی نفت، ۴ بار مدیر ارشد و وزیرش جابجا و تعویض شد. (برنامه «با دوربین»- شبکه ۱ سیما)” 

علاج بیکاری با توریسم  

“یک نکته ساده بگویم؛ ما ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بیکار داریم و اگر در سال ۱۰ میلیون توریسم وارد کشور شود؛ ۱۳/۶ میلیارد درآمد ارزی و ۴ میلیون اشتغال درست می‌شود یعنی با یک حرکت صحیح در یک مسئله اقتصادی و اجتماعی ما می‌توانیم بیکاری را حل کنیم. (برنامه «با دوربین»- شبکه ۱ سیما)” 

 تحوّل اقتصادی در ١٠٠روز  

“در برنامه مدون من؛ برنامه کوتاه مدت یکماهه و صد روزه وجود دارد. ما می‌توانیم در یک زمان کوتاه تحول اقتصادی در کشور بوجود آوریم و در آن تحول اقتصادی بتوانیم با اینجاد یک دوره تنفس به کارخانه‌ها و مراکز تولیدی که امروز مشکل دارند، مشکلات آنها را در آن مدت کوتاه حل و فصل کنیم‌. (برنامه «با دوربین»- شبکه ۱ سیما)” 

 ۵٠٠هزار شغل تولید می شود 

“الآن بیش از ۴۱ هزار واحد صنعتی نیمه تمام داریم که اگر فقط ۳۴ هزار میلیارد تومان اعتبار در اختیار این واحدها گذاشته شود، همه اینها کامل شده و می‌تواند ۴۹۹ هزار نفر را مشغول به کار بکند. («گفتگوی ویژه خبری»- شبکه ۲ سیما)” 

 بهبود اشتغال  

“دولت تدبیر و امید” در اولین قدم، تلاش می کند که محیط کسب و کار را به طور دائم بهبود بخشیده و البته برای کوتاه مدت هم بسته‌های تشویقی ویژه‌ای خواهیم داشت. («گفتگوی ویژه خبری»- شبکه ۲ سیما)” 

 کاهش واردات  

“اقتصاد مقاومتی آن است که نگذاریم بیکار در جامعه باشد. اقتصاد مقاومتی آن است که خرج‌های بی‌جای دولت را کم کنیم. اقتصاد‌ مقاومتی آن است که به جای شعار، برنامه ریزی کنیم و به صورت مداوم واردات زیاد نشود و در مقابل، تولید داخلی ما افزوده شود. («گفتگوی ویژه خبری»- شبکه ۲ سیما)” 

 یارانه کالاهای اساسی  

“یارانه باید هدفمند بشود … الحمدالله قدم اول هدفمندی یارانه‌ها ولو ناقص، اجرا شد. هدفمندی یارانه مصوب مجلس و قانون است و باید ادامه پیدا کند. اما برای ادامه باید نواقص گذشته را جبران کنیم. معتقدم که در کنار این یارانه نقدی، ما نیاز به یارانه کالایی داریم. در دولت تدبیر و امید در کنار یارانه نقدی، یارانه‌کالایی برای کالاهای اساسی داده خواهد شد تا قشرهایی که دهک‌های پایین و آنهایی که بیشتر در فشارند، دغدغه نداشته باشند. («گفتگوی ویژه خبری»- شبکه ۲ سیما)” 

رونق اقتصادی  

“«دولت تدبیر و امید» دنبال این است که آنچنان رونق اقتصادی ایجاد کند که مردم اصلا به این ۴۵ هزار تومان نیاز نداشته باشند … صدقه دادن افتخار نیست ما اگر زندگی مردم را خوب کنیم، مردم با افتخار مالیات می‌دهند و نیازی به دست درا‌زکردن نخواهند داشت؛ من کاری می‌کنم که دولت به سمت مردم دست دراز کند نه اینکه مردم به سوی دولت دست دراز کند. («گفتگوی ویژه خبری»- شبکه ۲ سیما)” 

 ۵ میلیون فاقد بیمه درمانی  

“امروز ۵میلیون نفر در کشور ما فاقد بیمه خدمات درمانی هستند که باید بتوانیم این بیمه را توسعه داده و همگانی کنیم … تمام مردم باید از بیمه خدمات درمانی برخوردار شوند تا مخارج سنگین درمان تعادل یابد. (برنامه «انتخاب ایرانی»- شبکه جهانی جام جم)” 

اگر چه شعارهای این کاندیدای نزدیک به اصلاح طلبان و طیف کارگزاران، تا پایان انتخابات در کنار همه برنامه های سیاسی و فرهنگی وی مورد نقد و تبلیغ قرار گرفت، اما آنچه امروز در پس خاکستر نشینی اقتصاد ملی کشور مهم به نظر می رسد، نحوه و شکل عملیاتی کردن شعارها و وعده ها ایست که به ملت وعده داده شده و باید منتظر بود و دید که کاندیدای برنده چگونه، با چه نقشه راهی و در چه مدت زمانی، و همچنین با توجه به چه توانایی ها و امکاناتی به شعارهای داده شده عمل خواهد کرد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large