Skyscraper large

حاشیه اى بر اسناد اقتصادى منتشر شده در کنفرانس پاریس

see6r5t4- ali jalali علی جلالی

علی جلالی

این روزها خبرهای انتخابات همه فضای رسانه ای کشور را فراگرفته و از هر گوشه و کنار امواج گوناگون طیف های سیاسی و جریانات موجود به گوش می رسد. این در حالیست که در هیاهوی انتخاباتی (با همه تردیدهاى پیرامون آن) برخى خبرهای مهم دیگر کمتر به چشم مى آیند.

از جمله خبرهای مهمی که در این چند روزه منتشر شد و در برخى رسانه هاى فارسى زبان و بیشتر رسانه های خارجی  بازتاب داشت اخبار مربوط به نشست کنفرانس خبری در پاریس بود؛ خبری که پرده از فاجعه ای ترسناک و پر رمز و راز برداشت؛ ترسناک به دلیل آنکه خبر از فروپاشی اقتصادی کشور آنهم به شکلی رسمی داشت و پر رمز و راز به دلیل آنکه آنچنان منطبق بر حقایق اتفاق افتاده در حوزه اقتصاد کشور است که باور آن حتی برای مخالفان نظام نیز دشوار به نظر مى رسد. همانطور که حتی برخی رسانه های فارسی زبان مستقر در خارج از کشور با تردید به صحت آن اسناد نگاه کرده و در انعکاس آن فرصت را به رقبای خارجی خود باختند.

در این کنفرانس، خبرنگاران فرانسوی، عربی و انگلیسی زبان برای دریافت مدارکی که به گفته امیر حسین جهانشاهی بنیانگذار سازمان موج سبز، داغ و دست اول از ایران رسیده حضور پیدا کرده و با او نیز در خصوص انگیزه و هدف از انتشار اسناد به مصاحبه پرداختند.

اسنادی که در آن خبر از پیشنهادات بانک مرکزی به رهبر جمهورى اسلامى برای نجات از ورشکستگی مالی و اقتصادی بانک های کشور و بانک مرزی داشت. اخباری مبنی بر محدود کردن برداشت از حساب بانکی برای صاحبان حساب، دریافت مالیات از سپرده های بانکی، دریافت مالیات سنگین از واردات کشور و جلوگیری از خروج ارز.

این تصمیمات همراه با نظر رهبری بر اهمیت کنترل اوضاع و نگاه امنیتی به موضوع، برای کنترل نارضایتی ها و عصبانیت مردم، برای مداخله در بحث ورشکستگی بانک های کشور و سیستم مالی آن و همچنین اتخاذ تصمیمی بی چون و چرا برای در اختیار گرفتن توان و پشتوانه مردمی، آنهم به زور، گرفته شده است.

در این مکاتبات سری، مواردی از قبیل برداشت ۲۰ درصدی مالیات از حساب مشتریان توسط بانک ها و موسسات مالی، محدود کردن برداشت مشتریان از حساب هایشان و همچنین استفاده از اهرم سرکوب، همه با مهر و موم سری و امنیتی منتشر شده است.

شاید ارائه آماری که در این اسناد مطرح شده، خارج از حوصله یک یادداشت باشد، اما آنچه نکته مهم در این اسناد است، اینکه؛ درست در لحظاتی که نظام در تدارک یک جابجایی نمادین قدرت از یک رییس دولت به رییس دولتی دیگر است، حساب های بانکی به تهی بودن رسیده، گویا توانی هم برای تصحیح امور باقی نمانده است.

در بخشی از نامه فوق پیشنهاد راه حل موسوم به “مدل قبرسی” که همان محدود کردن حساب مشتریان و برداشت مالیات اجباری از حساب های مردم است، داده شد و مورد تأیید هم قرارگرفت. فارغ از آن که ایران قبرس نیست و در پی آن کشورها و خزانه پولی بانک اروپا نیز وجود ندارند تا بتوانند وضع را مهار نموده و به کمک دولت بیایند یا حتی نظارتی را نیز بر روند اتفاقات موجود داشته باشند.

جلوگیری از برداشت پول از حساب، جلوگیری از خروج ارز از کشور، احتساب مالیات بالای ۳۰ در صد بر واردات کشور، دریافت مالیات سنگین از دارایی و املاک مردم و مواردی این چنین، همه و همه فقط یک نکته را یادآوری می کند، آنهم اینکه درست پس از اقتصاد مقاومتی، تولید ملی و شعارهایی از این دست، امروز موج سونامی تحریم ها و فشارهای مالی به بیت رهبری نیز رسیده و آنطور که از پاسخ گروه اقتصاد دفتر رهبر جمهورى اسلامى به بانک مرکزى برمی آید، راهی جز اعمال زور و دریافت پول از حساب مردم با اهرم فشار باقی نمانده است.

مردمی که مى توانند سرمایه ملی خود، ثروت سنگین و با ارزش نفت، گاز، معادن غنی و نیروی با تجربه و متخصص کاری را به عنوان پشتوانه داشته باشند، اما امروز در ورطه ورشکستگی اقتصادی با جهش تازه در بالا رفتن آمار مشکلات بیکاری، تورم، نقدینگی، ورشکستگی تولید، وابستگی بیشتر به خارج و نابودی زیرساخت های اقتصادی و صنعتی خود روبرو هستند.

برای دیدن گزارش کنفرانس مطبوعاتى پاریس اینجا را کلیک کنید. (لینک در صفحه جدید باز می شود)

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large