Skyscraper large

در شعار “ائتلاف، ائتلاف” رازی نهفته است

9s8d7f46e5-taghi_rahmani_5786994271 تقی رحمانی - تقى رحمانى

عکس از کسوف

تقی رحمانی

تحول خواهی نرم و کم هزینه، خواست مردم ایران است که رفتاری مدنی پیدا کرده اند.

در شعار “ائتلاف، ائتلاف” رازی نهفته است که می توان به باز خوانی آن نشست. جامعه مدنی ایران به خاتمی روی آورد، نشد. بعد به هاشمی، باز نشد. حال به روحانی و عارف توجه می کند. از این دو هم ائتلاف می خواهد. این تلفیق شخص محوری با قدرت مطالبه محوری است.

این رفتار برای سیاسیون و حتی روشنفکران که اصول مشخصی را در عالم سیاست و دنبال می کنند، قابل انتقاد است. حرف آنان این است که باید خلاصه در جای ایستاد. عقب تر نرفت البته این سخن نادرستی نیست.

اما زمانی که جامعه مدنی احساس خطر می کند و در فقدان همه نهادهای حامی خود که سرکوب شده اند از افغانستان شدن می ترسد و از عراق صدام حسین احساس لرز و ترس می کند. در اینجا تنها یک منفذ را در برابر خود باز می بیند؛ آن هم کانال انتخاباتی است که امکان مهندسی فضای آن آماده است و حتی امکان مهندسی رای آن هم می رود. اما باز تلاش می کند تا بتواند بر اوضاع تاثیر بگذارد تا شاید امثال جلیلی نیایند. پس به روحانی یا عارف توجه می کند. این ویژگی که تلاش اقشاری از مردم در حد ممکنات و توان آنان است را باید درک کرد و به آن توجه داشت. تمایل بخشی از جامعه ایران برای شرکت در انتخابات به همین دلیل است اما مهم تر آن است که همین رویه انتخاباتی در اردوگاه اصول گرایان مشکل ایجاد کرده است.

چرا که نظامیان رهبر، سودای دیگری دارند. این سودا آن است که اختیار تمام کشور را به دست گیرند.

۱- به نظر می رسد، قالیباف حمایت بخشی از سپاه را در دست دارد که نرم تر هستند و هم به بورکراسی و دیپلماسی اهمیت می دهند. مدتی است که در درون سپاه افرادی مانند قاسم سلیمانی _که به واسطه نقش بین المللی خود_ درکی را در سپاه پاسداران تبلیغ می کنند که نیاز شدید به داشتن دیپلماسی فعال در کنار قدرت نظامی سپاه در منطقه و جهان است. این نگاه به تبع به قالیباف نزدیک تر است و در رسانه سپاه یعنی_ روزنامه جوان _هم تمایل به قالیباف مشاهده می شود، تا به جلیلی.

۲- سعید جلیلی هم تمایل رهبران بسیج و بخش تند رو تر سپاه را نمایندگی می کند. سعید جلیلی توانسته است تا نماینده همان بخشی باشد که کنترل سرکوب و سیستم امنیتی در بسیج و سپاه را در اختیار دارند. 

۳- ولایتی توانسته است که حمایت روحانیون سنتی را جلب کند و حتی موتلفه را هم به حمایت خود متمایل کند. اما ولایتی می تواند در صورت فرصت مناسب تمایل فرمانده هان سپاه را که میانه روتر هستند را هم جلب نماید.

این سه کاندیدا به همراه رضائی آرای اصول گرایان را پراکنده کرده، تمرکز بسیج و سپاه را برای جهت دادن به آرا به سمت یک کاندیدا منتفی کرده اند و هم امکان مهندسی رای برای یک کاندیدا از میان برده اند.

از طرفی برنامه بیت رهبری، نخودی کردن نقش اصلاحات طلبان در این اتنخابات بود. اما هر چه جلوتر می رویم به دلیل تمایل بخشی از جامعه به رای دادن، مشخص می شود که شانس اصلاح طلبان که با بازی کنان ذخیره خود به میدان آمده اند، رو به بهبود است. این روند رو به رشد، باعث شده است تا تحلیل گر فرزانه رهبر انقلاب، یعنی شریعتمداری در کیهان تصریح کند که قرار نیست که در این انتخابات رای اصلاح طلبان بالا باشد. اما برخلاف انتظار بسیاری و از جمله بر خلاف میل آقای شریعتمداری، شواهد نشان از اوج گیری اقبال عمومی به روحانی می دهد. 

نیروی‌های امنیتی تلاش می کنند با توجه به زمینه هایی که وجود دارد، میان خاتمی و هاشمی اختلاف اندازند. تا این دو نتوانند ائتلافی میان روحانی و عارف شکل دهند. چراعدم ائتلاف به روحیه مردم حامی اصلاح طلبان ضربه می زند.

حسین شریعتمداری تصریح کرده است که بایستی اصلاح طلبان با نماینده خود در میدان بمانند. وی تلاش کرده میان عارف و روحانی هم اختلاف اندازد. او تصریح کرده که طرفداران روحانی به عارف فشار فراوان وارد می سازنند که وی میدان را برای روحانی خالی کند. شریعتمداری در این تحلیل حتی برای اصلاح طلبان هم دلسوزی می کند و می خواهد که این جریان با پرچم خود در میدان رقابت‌ها بمانند.

از طرف دیگر طرح امکان رد صلاحیت روحانی در سایت فارس که ارگان امنیتی می باشد، جالب توجه است. این اقدام به معنی محاصره اصلاح طلبان است تا به سمت ائتلاف نروند تا مبادا در صورت حذف روحانی، کاندیدای برای رقابت نداشته باشند. از طرفی شایعه است که عارف از طرف امنیتی‌ها تحت فشار است تا کنار نکشد و در میدان رقابت‌ها بماند.

این سراسیمه گی از کجاست؟ در نظر سنجی ها، آرای روحانی بالا رفته است. این اقبال معنی دار و مدنی مردم از روحانی باعث شده است تا تیغ نظارت استصوابی دوباره به کار افتاد. تهدید به رد صلاحیت روحانی به دلیل افشای اطلاعات سری نظام، بهانه نادرستی است. چرا که اگر شورای نگهبان بخواهد بر این مبنا عمل کند، ولایتی و قالیباف اطلاعات مهم تری را افشا کردند. در عین حال اگر نام بردن از موسوی و کروبی و خاتمی جرم است، عارف هم از ایشان نام برده است. اما این بهانه گیری از روحانی به چه دلیل است؟ روحانی در ۱۰ استان پر جمعیت کشور از آرای خوبی برخوداراست. در نتیجه قیچی نظارت استصوابی شورای نگهبان و تبر اطلاعاتی نیروی‌های امنیتی برای ضربه زدن به اصلاح طلبان به کار افتاده است تا در وهله اول اتئلاف میان عارف و روحانی صورت نگیرد. در وهله دوم اگر لازم شد تا حذف روحانی پیش روند البته این اقدامی بس رسوا تلقی خواهد شد و برای عاملان هزینه زا می شود. بی‌گمان این تلاش‌ها تا روز انتخابات ادامه خواهد داشت و اشکال گوناگون خواهد گرفت که رفتار متناسب خود را می طلبد.

در این میان نقش هاشمی و خاتمی در رفتار درست بسیار مهم است. باید دید که روحانی، عارف، هاشمی، خاتمی و همه کسانی که به ایران می اندیشند، حاضر هستند که ازمنافع فردی و جمعی به خاطر منافع ملی، گذشت کنند. بی‌گمان باید این رفتار را در عمل دید و قضاوت کرد. اصلاح طلبان هم تجربه سال ۱۳۸۴ه.ش را در نظر داشته باشند که بازی برده را به خاطر عدم ائتلاف به رقیب باختند.

در چند روز آینده شاهد ماجرا‌های مهمی خواهیم بود. البته نظامیان تندرو هنوز باور ندارند که بخشی عظیمی از جامعه ایران به هر وسیله می خواهند به سیاست آنان نه بزرگ بگویند. حتی از راه هایی که تصور آن برای بسیاری ازجریان‌های سیاسی مقبول نیست. هم چنین برخی از سیاسیون هم توجه کنند که فضای حداقلی انتخابات نشان داد که آرمان‌های رهبران جنبش سبز زنده است به خصوص در دانشگاه‌ها این زندگی و زنده بودن خود را نشان داد.

اما بخش قابل توجه‌ای از مردم می خواهند به نظامیان با کمترین هزینه نه بگویند. باید دید که کامیاب میدان کیست. اگر چه این تلاش مدنی قابل ارج است، باید به آن دقت داشت و از عرض یابی آن غفلت نکرد.

 


  • انتخابات و رفتار مدنى مردم- وبسایت جرس
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large