Skyscraper large

هفت روز پس از آیت‌اللهِ اصلاح طلب

dsr46

عکس از مهر

مژگان مدرس علوم

محمد نوری زاد، نویسنده و سینماگر منتقد کشورمان، از مراسم تشیع پیکر آیت الله جلال الدین طاهری اصفهانی اولین امام‌جمعه اصفهان به عنوان اولین حرکت پرجمعیت مردم اصفهان پس از ماجراهای سال ۱۳۸۸(اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری) یاد کرده است؛ مراسمى که ١۴ خرداد گذشته با حضور انبوه مردم اصفهان و با شعارهایی علیه شرایط موجود و حمایت از رهبران محصور جنبش سبز، د‌ر حالی برگزار شد‌ که امکان تبلیغ و اطلاع‌رسانی برای این مراسم به‌طور گسترد‌ه مهیا نشد‌ه بود.‌ نظم مرد‌م د‌ر مراسم تشییع بسیار چشمگیر بود‌، نماز میت توسط آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی بر پیکر وى د‌ر مسجد‌ حسین‌آباد‌، محل برگزاری نمازجمعه توسط آیت‌الله طاهری، اقامه شد‌. ‌ 

ترس حاکمیت از حضور گسترده مردم در مراسم خاکسپاری، سبب شد برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله طاهری توسط آیت الله اردبیلی در مسجد اعظم قم با ممانعت ارگانهای امنیتی روبرو شود. این در حالی است که پیش از برگزاری این مراسم هماهنگی های لازم بعمل آمده بود، اما ارگانهای امنیتی و استانداری قم خواستار لغو مراسم شدند که با مخالفت آیت الله اردبیلی نهادهای مذکور از طریق مدیریت مسجد اعظم از برگزاری مجلس بزرگداشت جلوگیری کردند. 

و حالا هفت روز گذشته از بامدادى که آیت الله طاهری اصفهانی دار فانی را وداع گفت؛ مردى که به روایت یارانش، یکی از شاخص ترین چهره‌های انقلاب بود که نقش برجسته ای در به ثمر رساندن و پیروزی انقلاب اسلامی داشت. بعد از پیروزی انقلاب، بیشتر وقت او صرف رسیدگی به شکایات و دغدغه های مردم و فقر و معضلات جامعه می‌شد. پس از موضعگیری های صریح آیت الله طاهری نسبت به عملکرد صاحبان قدرت و بویژه حمایت از آیت‌الله العظمی منتظری، بموازات افزایش محبوبیتش در میان مردم، فشارها و محدودیت نیز بر وی افزایش یافت. 

مخالفت با وصیت  

بنا به گزارش جرس، وصیت آیت الله طاهری اصفهانی این بود که پیکرش در جوار پیکر آیت الله العظمی منتظری دفن شود، اما این خواسته با مخالفت رهبری محقق نشد و در نتیجه نزدیکان آیت الله طاهری تصمیم به دفن ایشان در گلستان شهدای اصفهان را گرفتند. نماز میت بر پیکر وى نیز توسط آیت الله شبیری زنجانی اقامه شد. 

آیت الله شبیری زنجانی با ارسال نامه ای به آقای خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی٬ وصیت آیت الله طاهری را به اطلاع ایشان رسانده و تقاضا کرده بود مقدمات عمل به وصیت این پدر شهید را فراهم کند. اما رهبری به این نامه پاسخ منفی داد. 

آیت الله طاهری یکی از یاران آیت الله منتظری مرجع تقلید منتقد شیعه بود که بارها نسبت به نحوه رفتار نهادهای حکومتی با او و حصر وی موضعگیری کرده بود. وی در دی ماه سال ۱۳۸۱ در نامه‌ای به ده مرجع تقلید (آقایان شبیری زنجانی، وحید خراسانی، تبریزی، بهجت، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، صانعی، موسوی اردبیلی و نوری همدانی) خواستار رفع حصر آقای منتظری شد. حجت الاسلام احمد منتظری اقدامات آیت الله طاهری را یکی از مهمترین دلایل رفع حصر آیت الله منتظری ذکر کرده است. 

نامه ماندگار 

آیت‌الله طاهری نماینده اصفهان در مجلس خبرگان قانون اساسی، عضو مجلس خبرگان رهبری، نماینده ولی فقیه و اولین امام جمعه اصفهان بود که با حکم امام خمینی، به امامت شهر اصفهان منصوب شده بود. اما چندی نگذشت که این روحانی منتقد در ۱۷ تیر سال ۸۱ در نامه سرگشاده ای با انتقاد و اعتراض نسبت به وضعیت موجود در کشور و سیاست های حاکم، استعفای خود را از امامت جمعه اصفهان به پیشگاه ملت تقدیم کرد. 

در بخشی از این نامه با انتقاد از استفاده ابزاری از عقاید و دین و نیز با اشاره به افراطیون آنها را «رجاله‌ها و فاشیست‌هایی که معجونی از جهل و جنونند و بندنافشان به مراکز ثقل قدرت متصل است و مطلق العنان و افسار گسیخته‌اند و نه ملوم معاقب قضا هستند و نه محکوم معاتب قانون» نامیده بود. 

آیت الله طاهری در آخر نامه خود به خودمحوری و قدرت‌طلبی مسولان و اینکه چگونه از دین سوء استفاده‌ها می شود و حاکمیّت چماق به دوشان را تثبیت می کنند و دین را خشن می نمایانند، به فاجعه ۱۸ تیر، حمله به خوابگاه دانشگاه تهران و قتلهای زنجیره‌ای، شکستن حریم مرجعیّت با حصر آیت الله العظمی منتظری و… اشاره فرموده و در پایان از مردم به خاطر قصورهائی که انجام شده پوزش طلبید. اما این نامه با واکنش تند و پاسخ غیرمحترمانه از سوی خامنه ای که در طول رهبری اش حتی به یک نامه انتقادی پاسخ نداده، روبرو شد. 

حامی جنبش سبز 

جلال‌الدین طاهری اصفهانی اگرچه در سال‌های اخیر به دلیل بیماری و کهولت سن خانه نشین بود، اما مسائل روز سیاسی کشور را دنبال می کرد و در بزنگاه های خاص سکوت را جایز نمی دانست. 

این روحانی مردمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به حمایت از میرحسین موسوی پرداخت. پس از حوادث اعلام نتایج انتخابات، نسبت به مهندسی انتخابات و تقلب در آرای مردم اعتراض کرد و با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که همصدا با اکثریت مردمِ رای باخته، این انتخابات را مخدوش و آن را باطل و تصدی مجدد رئیس دولت را برای دور بعد نامشروع و غاصبانه می‌داند. 

انتقاد و همصدایی این روحانی اصلاح طلب با مردم باعث برخورد نیروهای امنیتی با خانواده وی شد تا او را واردار به سکوت کنند. در ادامه این فشارها بود که یکی از فرزندان او با نام محمد حسن طاهری شد. وی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به رهبری، اخلال در نظم عمومی، حضور و فعالیت موثر در تجمعات غیر قانونی، توجیه رفتار غیر قانونی سران فتنه، تهیه و نگهداری بیانیه های و نامه های آیت الله طاهری و ترغیب او به استعفا از امامت جماعت اصفهان، به چهار سال حبس تعزیری، تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و ده سال اقامت اجباری در شهرستان زابل محکوم شد. 

پیامهای تسلیت شخصیت ها و احزاب 

پس از رحلت آیت الله طاهری، بسیاری از شخصیت های سیاسی و مذهبی و احزاب پیام های تسلیت جداگانه ای صادر کردند. سید حسن خمینی، آیت الله هاشمی رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی، آیت الله صانعی، آیت الله دستغیب، آیت الله بیات زنجانی، آیت الله مظاهری، محمدرضا عارف، عبدالله نوری و خانواده آیت الله بهشتی با انتشار پیام های جداگانه ای درگذشت این روحانی اصلاح طلب را تسلیت گفتند. 

عبدالله نوری با اشاره بر اعتبار و عزت آن فقید سعید نزد مردم؛ تاکید کرد: “هرگاه مصالح عموم را در تعارض با منافع صاحبان قدرت می‌دید، جانب مردم را می‌گرفت. هیچ‌گاه از مردم جدا نشد و به دلیل پایداری در همراهی مردم، مرارت‌ها و نامهربانی‌های زیادی را به جان خرید.” 

آیت الله بیات زنجانی نیز از بی مهری ها و هتک حرمت های فراوان بر این روحانی مبارز که لحظه ای از تکلیف خود در راه امر به معروف و نهی از منکر باز نایستاد، گلایه کرد.   

در ادامه این پیامها، گروهی از زندانیان سیاسی، خانواده مهدی کروبی و دختران میرحسین موسوی و رهنورد نیز فریاد رسای آیت الله طاهری در مقابل انحراف از اصول، اهداف و قول و قراردادهای انقلاب و دفاع از حقوق ملت و حق حاکمیت مطلق آن را جاودانه نامیدند. 

همچنین سازمان جبهه مشارکت، مجاهدین انقلاب اسلامی و سازمان ادوار تحکیم از آیت الله طاهری بعنوان مظهر روحانیت بیدار، آگاه ، درد آشنا و مردم محوری یاد کردند که لحظه ای در دام فریب دین فروشان متظاهر و مصادره کنندگان انقلاب و نااهلان اقتدارگرا اسیر نماند. گفتنی است، آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد نیز با تاخیر درگذشت آیت الله طاهری را تسلیت گفتند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large