Skyscraper large

امامِ ٨٧ ساله اصفهان؛ شکوه عروج و پایان ریاضت

dg54ez63z-سراج پورعزیزی-seraj poor azizi

سراج پورعزیزی

مراسم با شکوه خاک سپاری آیت‌الله جلال‌الدین طاهری اصفهانی، نخستین امام جمعه اصفهان، پیام آور حق شناسی، پایداری در برابر ظالم و استمرار حق طلبی مردم  در برابر حاکمان بود. در این مراسم  باشکوه ، مردم رای باخته اصفهان مرجع سبز و پستیبان راستین خود را تا بارگاه شهدای این شهر تشییع کردند و بار دیگر عزت و حرمت امامِ ٨٧ ساله خویش را به حاکمان نادان یادآور شدند. 

روابط تیره جلال الدین طاهری با حکومت زمانی به اوج خود رسید که  وی در سال ١٣٨١ از عنوان امامت جمعه اصفهان استعفا داد و به موازات آن، فعالیت سیاسی  وی نیز از سوی حاکمان به حالت تعلیق در آمد. مخاطب این استعفا، رهبر جمهوری اسلامی نبود ، بلکه وی در این نامه “مردم ایران ” را مخاطب قرار داده بود.

در بخشی از نامه” طاهری” اشاره به “ذبح نامطبوع مطبوعات و حبس نامشروع اصحاب نشریات و نظارت جناحی ناصواب و نامعقول استصوابی و دادگاه نامقبول روحانیت و فلج کردن دولت و بافت نامطلوب شورای مصلحت”، عاملان “قتل های زنجیره ای روشنفکران” در سال ۱۳۷۷ و نیز مهاجمان به کوی دانشگاه تهران در تیر ماه ۱۳۸۷ را مورد انتقاد قرار داد و هشدار داد که حکومت ایران، با ظلم پایدار نخواهد ماند.

وی هواداران حاکمیت را با  صفت هایی همچون “چماق به دوش و فرقه‌ای کفن پوش که دندان تمساح خشونت را تند و تیز می‌کنند” نام می برد و می افزاید: ” رجاله‌ها و فاشیست‌هایی که معجونی از جهل و جنونند و بندنافشان به مراکز ثقل قدرت متصل است و مطلق العنان و افسار گسیخته‌اند و نه ملوم معاقب قضا هستند و نه محکوم معاتب قانون. هم فقیه و هم فیلسوف و هم داروغه و هم حاکم و هم مفتی و هم قاضی هستند! فعال‌مایشاء و حاکم ما یرید!”

امام جمعه وقت اصفهان در نامه‌ی سرگشاده‌ی  اشاره به سیل بنیان براندازی می کند که  پس از ۱۱ سال سدهای امنیت اجتماعی و اقتصادی کشور را یکی پس از دیگری فرو می ریزد . وی در این خصوص می نویسد : «مصیبت عظمای دین‌گریزی و سرخوردگی و بیکاری و تورم و گرانی و شکاف جهنمی فقر و غنا و فاصله عمیق و روز افزون طبقاتی و رکود و سقوط درآمد ملی و اقتصاد بیمار و فساد اداری و ضعف شدید مدیریتی و نقص فزاینده ساختار سیاسی کشور و اختلاس و ارتشاء و اعتیاد و عدم چاره‌اندیشی کارآمد تبعات وجیع و فجیعی دارد که همچون سیل بنیان برانداز پشت سد ایستاده و هر لحظه کیان کشور و حیات ملت را تهدید می‌کند.»

در بخشی از استعفانامه‌ی سرگشاده طاهری به “عدم تعهد به قانون و حضور نهادهای غیرمدنی نامسؤول، باندهای مافیایی و خلع‌ید مجلس و وجود اهرم‌های مطلقه نامتناهی و مادام‌العمر نامحدود و قدرت‌های بادآورده رویین‌تن غیر پاسخگو و سیاستگذاری‌های خارجی بعضاً ناموفق و بنیادهای مرئی و بنگاه‌های نامرئی غیراقتصادی و تجاری و اسکله‌های غیردولتی نامتعارف و رانت‌خواری و یغماگری و فراری دادن مغزها و بگیر و به‌بندها و حصر و حبس‌های نامألوف” شدیدا اعتراض شده است.

آقای طاهری همچنین با فرعونی خواندن رفتار حکومت ، در مورد  برخورد با آیت الله منتظری تاکید کرد که “عزت و حرمت و عظمت حریم مرجعیت معظم شیعه حتی در سیاه‌ترین حکومت و فرعونی‌ترین رژیم نیز استوار وپایدار و برقرار بوده است”. وی چنان از وجود چنین وضعیتی در کشور آزرده بود که خود را مشتاق مرگ می دانست.

ایشان در ۲۷ دی ۱۳۸۱ در نامه‌ای به ۱۰ مرجع تقلید (آقایان شبیری زنجانی، وحید خراسانی، تبریزی، بهجت، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، صانعی، موسوی اردبیلی و نوری همدانی) خواستار رفع حصر آقای منتظری شد.

وی در این نامه از مراجع پرسید: “آیا اظهار عقیده و انتقاد از حکومت در اسلام حبس و حصر دارد؟ آیا انتقاد به حکومت ما وارد نیست؟ ” آقای طاهری با توصیف حصر آیت الله منتظری به عنوان “مصیبتی که به تشیع ضربه می‌زند”، خواستار “اقدام عاجل” مراجع تقلید در این زمینه شد.

آقای طاهری ضمن حمایت از میرحسین موسوی، دولت نهم را نامشروع و غاصب خواند و به صف معترضین نتیجه انتخابات  ۱۳۸۸ پیوست و در پیامی اعلام کرد، “همصدا با اکثریت مردمِ رای باخته، این انتخابات را مخدوش و آن را باطل و تصدی مجدد رئیس دولت را برای دور بعد نامشروع و غاصبانه’ می دانم”

به نظر می آید که دستگیری افراد در ارتباط با جلال الدین طاهری و نیز ارتباط میان این روحانی معترض و “جنبش سبز”، بعد از مرگ او نیز ادامه داشته است.

در جریان مراسم تشییع، اصفهان، شاهد بزرگترین تظاهرات اعتراضی منتقدان آیت الله خامنه ای بعد از حصر میرحسین موسوی زهرا رهنورد و مهدی کروبی بوده است. به طوری که گزارش منابع خبری حاکیست در طی مراسم، تعدادی از شرکت کنندگان از جمله روحانیون منتقد حکومتی توسط عوامل اطلاعاتی و امنیتی دستگیر شده اند.

در این گردهم‌آیی، سر دادن شعارهایی همچون “مرگ بر دیکتاتور”، “یاحسین، میرحسین”، “کروبی و موسوی، آزاد باید گردند” و “یا حجه ابن الحسن، ریشه ظلم رو بکن” پرداختند.

اما وزن علمی و جایگاه معنوی همچنین پایگاه مردمی جلال الدین طاهری در حدی بود که موجب شد که رهبری نیز ناگزیر به صدور پیام تسلیت شود. در پیام رهبری،  از آیت الله طاهری به عنوان “عالم مجاهد” یاد شد چنان که علیرغم حصر پنج ساله آیت الله منتظرى که با دستور مستقیم رهبرى اجرا شد پس از درگذشت او نیز طى پیامى آیت الله منتظرى را «فقیهی متبحّر و استادی برجسته» توصیف کرده بود!

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large