Skyscraper large

رنگ‌های گوناگون؛ آمیخته با یکدیگر

qsd689f45qs3

کامیار بهرنگ

پنجشنبه ۶ ژوئن در آکادمی هنر شهر برلین، بخشی از نقاشی های میر حسین موسوی در نمایشگاهی با عنوان در اندیشه آزادی افتتاح شد.

نگاهی به تمام این نقاشی های نکات جالبی را به همراه داشت که هم هنر و هم سیاست را در هم آمیخته بود. شاید مهمترین عنصر اکثر نقاشی ها وجود یک عنصر رو با بالا و یا عنصری روشنگر در تمام آنها بود. این نگاه را اگر بتوان در مجموعه ی سیاسی – فکری میرحسین موسوی جستجو کرد به وضوح موضوعیت راه سبز امید را در آن می توان یافت.

ما برای اشاره به جنبشی که آغاز کرده ایم از عنوان «راه» استفاده می کنیم تا توفیقهایی که در هر مرحله به دست میآوریم پایان کار ندانیم و همواره نگاه به کمالی برتر بدوزیم. ( بیانیه شماره ۱۱ )

اما همین نگاه راه اگر ادامه دهیم رد بسیاری از آنها همین مسیر را به شکل های متفاوت می توان جستجو کرد، مسیری که با پیچ و خم های بسیاری به روی تابلو آمده اند به نحوی که گاه این مسیر در بخشی در هم تنیده شده اند، اما در پیچیده ترین طرح ها باز هم همان عنصر روشنگر به چشم می آید. در ابتدا هدف همه ما از شرکت در انتخابات آن بود که عقلانیت دینی به فضای مدیریت کشور بازگردد، لیکن در میانه مسیر به اهدافی بسیار بلندتر هدایت شدیم. ( بیانیه شماره ۱۰ )

در نگاهی دیگر می توان مشاهده کرد که این مجموعه حاصل ترسیم خطوطی بود که از تجربه و آگاهی اما نه بر پایه ی یک مسیر از پیش تعیین شده بود. ابتکار در سوزاندن و استفاده از آتش برای طراحی در واقع نه سوزاندن طرح است که استفاده از شعله برای انتقال گرما به طرح است. این تکنیک جدا از رنگ بندی های موجود در نقاشی ها یک هویت منحصر به فرد برای نقاشی ها به وجود آورده است. اگر میخواهید ایرانی باقی بمانید از شعله امید در سینههای خود محافظت کنید، زیرا امید بذر هویت ماست؛ بذری که با نخستین باران شروع به روییدن میکند و جان هرکسی را که هنوز ایرانی باقیمانده است، در هر کجای جهان که بیتوته کرده باشد به اهتزاز در میآورد، تا از نو خود را در سرنوشت این خاک شریک بداند. ( بیانیه شماره ۹ )

از سویی دیگر نکته ی مهمی که در نقاشی های میر حسین موسوی به چشم می خورد استفاده کم از میزان سطح بوم ها بود به نحوی که بخش بزرگی از نقاشی ها را سفیدی بوم پر کرده بود. این نوع خالی بودن اما در رنگارنگی نقش ها گم می شود و در واقع آن سفیدی هم بخشی از نقاشی می شود. این سادگی که در همه ی نقاشی ها در کنار اشکال هندسی و تو در تو قرار می گیرند ترکیبی دوگانه را تولید می کند که همه ی اجزا را در یک مجوعه می بیند. ترکیب های شاد و پر رنگ در کنار فضای خالی و سکوت شاید همان ترسیم واقعیت موجود باشد. موفقیت طرح های او در این مسیر در فضای سیاسی هم به همین نحو ترسیم می شود و تلاش می کند همه ی عنصر ها را کنار هم قرار دهد. پیروزی ما در گرو معاضدت و پیوند با یکدیگر است، و در این یکدیگر تمایزی میان ما و مردمی که به دیگران رای دادهاند نیست. پیروزی ما در گرو معاضدت و پیوند با یکدیگر است، و در این یکدیگر تمایزی میان ما و مردمی که به دیگران رای دادهاند نیست. ( بیانیه شماره ۹ )

اما عنصر دیگری که در نقاشی های میرحسین موسوی به چشم می آید، حضور پررنگ جنبش در اکثر این طرح هاست. ترکیب رنگ های آبی قرمز سبز و زرد، پرچم های افراشته، دایره و مربع های در هم فرو رفته است. آرمان این روز آن است که رنگهای گوناگون را آمیخته با یکدیگر به صحنه بیاورد. ( بیانیه شماره ۱۳ )

اما نکته ی پایانی نوشته های ناخوانایی بود که در چندین طرح به صورت شعرگونه هایی مکمل طرح ها می شوند و به نوعی بیان حرف هایی رمز گونه است که تعبیر و تفسیر آن به سادگی به مخاطب واگذار می شود تا بتواند از ظن خود برای هر نقاشی یک شعر بسازد.

بار خود را بستم، رفتم از شهر خیالات، سبک بیرون
دلم از غربت سنجاقک پر
( سهراب سپهری)

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large