Skyscraper large

شکست تولید ملی در مقابل مافیای واردات

q6s8dz54e

علی جلالی

در حالیکه این روزها اقتصاد کشور به دلیل تحریم ها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند و به باور بسیاری از کارشناسان، بهترین راه برای رفع نیاز داخلی روی آوردن به تولید و توسعه و ارتقاء آن است، اما خبرها حکایت از رشد مافیای واردات و همچنین اعتراض برخی نمایندگان اصولگرای مجلس به این روند و تعطیلی بخش هایی از صنایع تولیدی دارد.  

به گزارش خبرگزاری مجلس، کمال علی پور خنکداری عضو کمیسیون عمران مجلس، ضمن اشاره به مافیای قدرتمند واردات در کشور به انتقاد از عملکرد مسئولان حوزه نساجی پرداخت و با تأکید بر اینکه مهم ترین مشکل حال حاضر صنعت نساجی واردات بی رویه است، گفت: “دولت زمانی می تواند پارچه های دسته چندم ترکیه و چین را وارد کشور کند که تولید کنندگان توانایی تولید نداشته و پاسخ گوی نیازهای جامعه نباشند.” 

بنابراین گزارش، علی پور با اشاره به اینکه صنعت نساجی کشور نسبت به دو دهه گذشته رشد قابل توجهی نداشته است، گفت: “در این چند سال اخیر کارخانجات نساجی کشور به علت های مختلف توسط سودجویان و مافیای واردات پارچه تعطیل شده است.” 

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار،در مجلس شورای اسلامی با یاد آوری تعطیلی کارخانه نساجی قائمشهر تصریح کرد: “این کارخانه  که از تولید و صادر کنندگان نمونه و بزرگ  نساجی کشور است متاسفانه به بهانه های  واهی از جمله نوسازی  و واردات ماشین آلات جدید چند وقتی است تعطیل شده است. تعطیلی کارخانه های صنایع نساجی کشور باعث بیکاری هزاران نفر شده است و این به دلیل عملکرد ضعیف برخی از مدیران وزارت صنعت و معدن است. این وزارتخانه قانون حمایت از صنایع را نادیده گرفته و هیچ گونه حمایتی از کارخانه ها تعطیل شده نساجی کشور نکرده است.” 

از سوی دیگر نیز خبرگزاری فارس به نقل از بیزینس لاین، خبر از واردات سنگین کنجاله دانه های روغنی از هند داده و نوشت:”ایران در ۲ ماه نخست سال جاری ۱۴۸ هزار و ۲۳۴ تن کنجاله دانه‌های روغنی از هند وارد کرده است که ۱۴۸ هزار و ۱۵۸ تن از آن را کنجاله سویا تشکیل می‌دهد.” 

به نوشته این گزارش، ایران با واردات ۱۴۸ هزار و ۲۳۴ تن کنجاله دانه های روغنی از هند پس از کره جنوبی دومین واردکننده این محصولات برای دهلی نو طی این ۲ ماه (فروردین و اردیبهشت ۹۲) به شمار می رود. از این میزان واردات، ۱۴۸ هزار و ۱۵۸ تن آن را واردات کنجاله سویا تشکیل می دهد. 

خبرگزاری تسنیم نیز در مطلبی به درخواست ایران برای گسترش مبادلات پایاپای با پاکستان خبرداده و نوشت: ” محمد حسین بنی اسدی، سرکنسول ایران در لاهور پاکستان از اسلام آباد خواست مبادلات پایاپای با ایران را که به نفع دو ملت است توسعه داده و گفت هند سال گذشته از طریق چنین مکانیسمی ۱۶ میلیارد دلار مبادله با ایران داشته است.” 

به گزارش این خبرگزاری اصولگرا و به نقل از پایگاه اینترنتی نیشن، بنی اسدی همچنین گفت که هند تنها سال گذشته از طریق یک مکانیسم جدید مبادله تهاتری، ۱۶ میلیارد دلار  مبادلات تجاری دو جانبه با ایران داشته است. دولت پاکستان باید از هند درس بگیرد. سرکنسول ایران که در نشست اتاق بازرگانی و صنعت لاهور سخن می گفت، اظهار داشت، اتاق بازرگانی لاهور  باید پیشنهاد مناسبی را آماده کند و آن را به دولت پاکستان ارسال کند تا مبادلات تجاری دو جانبه افزایش یابد. 

بنابراین گزارش فاروق افتخار، رئیس اتاق بازرگانی و صنعت لاهور پاکستان نیز در پاسخ به این درخواست گفت: “بخش های داروسازی و دام و لبنیات پاکستان  پتانسیل بالایی دارند.” 

در سوی دیگر خبرها، خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی از خرید ۶۰۰ هزار تن گندم توسط ایران در طی ۲ هفته خبرداده و نوشت: “ایران طی ۲ هفته گذشته با وجود تحریم‌ها، ۶۰۰ هزار تن گندم از بازارهای جهانی خریداری کرده است. با وجود تحریم‌ها و مشکلات پرداخت پول برای محصولات وارداتی ایران، از آنجایی که پیش بینی‌ها از میزان محصول برداشتی گندم ایران کاهش یافته است، این کشور با خرید بیش از نیم میلیون تن گندم برای پر کردن سیلوهای خود، دوباره به بازارهای بین‌المللی غلات بازگشته است.” 

در ادامه این گزارش آمده است، تحریم‌ها شامل مواد غذایی برای انسان و دام‌ها نمی‌شود، اما محدودیت‌های مالی، مانع دسترسی شرکت های ایرانی به سیستم بانکداری جهانی شده و پرداخت‌های واردات مواد غذایی را مشکل کرده است. 

بر اساس این گزارش، آلمان یکی از تامین کنندگان اصلی گندم ایران بوده است و در فاصله جولای ۲۰۱۲ (آغاز تحریم های اتحادیه اروپا) تا پایان مارس ۲۰۱۳ حدود ۱٫۰۸۷ میلیون تن گندم به ایران صادر کرده است. 

این خبر درحالی منتشر می شود که پیش از این برومند‌ داشقاپو بی‌توجهی به خرید تضمینی از کشاورزان داخلی را زمینه‌ساز افزایش واردات گندم توسط دولت و دلالان دانسته بود. 

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با بیان اینکه وعده تجدیدنظر در قیمت خرید تضمینی گندم شعاری است که هر ساله از سوی‌مسئولان داده می شود اما هیچ وقت شاهد عملی شدن این وعده نبوده ایم، با اشاره به واردات ۷ میلیون تن گندم در سال گذشته گفت: “با ادامه روند بی عدالتی در تعیین نرخ خرید تضمینی گندم واردات این محصول دور از انتظار نیست. دولت به جای دادن پول به کشاورزان خارجی و تشویق آنان حمایت‌های مالی خود را به زارعان داخلی ارائه کرده و زمینه ارزآوری برای کشور را فراهم کند. خالی ماندن سیلوهای دولت از گندم با کیفیت ایرانی در نتیجه تعیین ناعادلانه نرخ خرید تضمینی این محصول واردات را توجیه می‌کند که با استانداردهای بهداشتی همخوانی‌ای ندارد.” 

اما خبرها پیش از این نیز گویای واردات بی رویه و پشت پرده های بسیاری در مورد واردات کشور به خصوص محصولات کشاورزی بوده که به طور مثال می توان از گزارش خبرگزاری فارس در سال ۹۱ با عنوان “رمزگشایی از واردات بی‌رویه برنج با تشکیل پرونده قضایی” نام برد که این خبرگزاری اصولگرا از چرایی واردات بیش از اندازه برنج طی سال‌های گذشته و ابهام جدی در این خصوص نوشته و انحصار واردات برنج را در دست سه نفر دانسته بود. 

این در حالیست که کارشناسان اقتصادی و صاحبنظران به دفعات خواستار توجه به روند واردات کشور و نظارت بیشتر در این خصوص شده و ادامه وضعیت فعلی را زنگ خطری برای نابودی زیرساخت های تولید کشاورزی و صنایع وابسته به آن دانسته اند. 

اگر چه فشارهای بین المللی بیشترین بهانه دولت و مدیران وابسته به آن بوده، اما اخبار و گزارش ها بیانگر رشد واردات، پیش از وقوع تحریم ها و وجود انگیزه های سودجویانه توسط جریاناتی خاص با به کارگیری نفوذ شخصیت ها و حتی راه اندازی امکانات ویژه از قبیل اسکله های خصوصی بوده است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large