Skyscraper large
رد صلاحیت پايان قصه نيست!

بازداشت اعضاى ستاد هاشمى رفسنجانى ادامه دارد

z6e548r6az89r

ندا سینا

همزمان با انتشار پشت پرده رد صلاحیت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تعدادى دیگر از اعضاى ستاد وى، این بار در استان کهگیلویه و بویراحمد بازداشت شده اند؛ خبرى که پیش تر نیز درباره جمعى دیگر از اعضاى این ستاد در استان گیلان منتشر شده بود. 

هاشمی رفسنجانی در دیداری که به تازگى در محل مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شده گفته است که ابتدا صلاحیتش تایید شده بود، اما در جلسه ای دیگر، وزیر اطلاعات به همراه چهارتن از معاونینش  و فرمانده سپاه  وارد جلسه‌ی شورای نگهبان می شوند و بعد از مخالفت شدید با حضور وی در انتخابات، اعلام می‌کنند که با شروع تبلیغات، موجی برای آقای هاشمی به راه خواهد افتاد و ایشان بیش از هفتاد درصد رای خواهد آورد. سپس اعضای شوراى نگهبان در یک رای گیری غیر رسمی و در غیاب برخی اعضا نظر خود را در رابطه با احراز صلاحیت هاشمی عوض کرده است. 

 به گزارش جرس، در دور اول رای گیری شورای نگهبان٬ آراء  این شورا ۷ به ۴ به احراز صلاحیت هاشمی بوده اما بعد از دخالت وزیر اطلاعات و معاونانش، در یک جلسه نیمه رسمی بدون حضور آیت الله شاهرودی و برخی دیگر اعضا٬ شورای نگهبان رای گیری دوباره ای انجام می شود و اینبار با آرا ۶ به ۴ به عدم احراز صلاحیت آقای هاشمی رای می دهند. در این بین ۳ حقوقدان شورای نگهبان به همراه آیت الله مومن همچنان رای به احراز صلاحیت هاشمی می دهند. پس از این جلسه نیز، آیت الله جنتی بدون رای گیری، صلاحیت قالیباف، جلیلی، عارف و روحانی را اعلام می کند. 

جرس می افزاید: پس از درز این خبر به خارج از شورای نگهبان٬علی لاریجانی به ملاقات رهبری می رود و از وی در خواست می کند که با شرایط پیش آمده٬ ایشان از اعلام این نتایج به این شکل جلوگیری نمایند و اجازه حضور آقای هاشمی را در انتخابات با توجه به بحرانها و مساله آشتی ملی بدهند که رهبری در پاسخ اعلام می کند که هیچ قصدی برای دخالت در نظر شورای نگهبان ندارد و این شورا مطابق قانون کار خود را به درستی انجام داده است. 

بنا بر این گزارش، با این برخورد رهبری، لاریجانی به دیدار هاشمی می رود و مساله را مطرح می کند و از او می خواهد که برای حفظ آبروی نظام و خود، شخص هاشمی انصراف دهد. ولی ایشان هم مطرح می کنند که من نمی توانم به مردم دروغ بگویم و من به خاطر مردم آمده ام و انصراف نخواهم داد. لازم به ذکر است که سخنگوی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی هم پس از این و پیش از اعلام نتایج برای اصرار بر انصراف آقای هاشمی و جلوگیری از آبرو ریزی احتمالی برای نظام نزد رفسنجانی می رود ولی همان پاسخ را از هاشمی  می شنود. از این رو شورای نگهبان نیز پس از ناامیدی از انصراف هاشمی نتایج بررسی صلاحیتها را یک روز پیش از موعدی که بیان کرده بودند اعلام می کنند. 

شورای نگهبان تاکنون دلیل مشخصی برای عدم احراز صلاحیت هاشمی رفسنجانی برای انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری اعلام نکرده است. 

با این حال یک روز قبل از اعلام نتایج نهایی احراز صلاحیت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان دوشنبه، ۳۰ اردیبهشت در یک برنامه تلویزیونی گفت: «اگر فردی که قصد به دست گرفتن یک پست کلان اداری را دارد، فقط قادر به انجام چند ساعت کار در روز باشد طبیعی است که نمی‌تواند تائید شود». 

 گویا رد صلاحیت  هاشمی پایان راه نیست؛ زیرا سحام نیوز به نقل از منابع خبری خود نوشته است که سید ضیاءالدین رضا توفیقی رئیس ستاد هاشمی رفسنجانی در استان کهگیلویه و بویراحمد و ۳ نفر از اعضای شورای مرکزی این ستاد در استان کهگیلویه و بویراحمد، صبح دیروز دستگیر شدند. 

علاوه بر رضا توفیقی، رئیس سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در استان، سید رضا عسکری رئیس جبهه مشارکت در استان، قاسم یزدانی عضو جبهه مشارک استان و سید عسکر عرفانی زاده عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی استان نیز دستگیر شده اند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large