Skyscraper large

گوشت، برنج و گندم آلوده؛ تهدید “قابل بررسى”!

see6r5t4- ali jalali علی جلالی

علی جلالی

در حالی که واردات گوشت آلوده از قطب جنوب توسط گمرک جمهوری اسلامی تکذیب شد یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، واردات گوشت آلوده را تایید کرده و امکان توزیع گوشت‌ها بین مردم را قابل بررسی دانسته؛ وى البته گفته است که آمار دقیقی درباره واردات گوشت از قطب و توزیع آن در دست نیست. 

 به گزارش مهر و به نقل از گمرک جمهوری اسلامی ایران، مبدأ واردات گوشت کشور امارات متحده عربی بوده است. 

خبرگزاری مهر دیروز در خبری مربوط  به واردات گوشت آلوده از قطب جنوب نوشت: “در آمارهای گمرک کشور صادر کننده گوشت به ایران، امارات متحده عربی با کد AE بوده که به اشتباه کد AQ ثبت شده بوده و طی استعلامی که از گمرک ترخیص کننده گوشت شده اصلاحات لازم انجام گردید.” 

این گزارش در خصوص اظهارات سازمان دامپزشکی مبنی بر اینکه” گمرک به نامه ها جواب نداده است” می افزاید:” هیچگونه مکاتبه ای از سوی آن سازمان با دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک مبنی بر صحت و سقم آمار صورت نگرفته است. “ 

این در حالیست که به نوشته خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، روز گذشته عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در گفت‌و گویی با این خبرگزاری در واکنش به واردات گوشت آلوده از قطب جنوب گفت: “خودکفایی گوشت به واردات ازقطب ختم شد. ما در بحث تأمین گوشت مصرفی مردم نیز با مشکلاتی مواجه هستیم که عمده آن باز به این بر میگردد که علی رغم شعارهایی که وزارت جهاد کشاورزی در سالهای اخیر در رابطه با خود کفایی در تولید گوشت داده بود متاسفانه نتوانست هدف مورد نظر را محقق کند.” 

ایرانپور با یادآوری تذکر خود در مجلس خطاب به  رئیس جمهور در خصوص واردات گوشت‌های آلوده از قطب، تصریح کرد: ” در قالب این تذکر حساسیت جامعه نسبت به واردات گوشت از قطب بیشتر شده و به این ترتیب دقت مسئولان نیز از این پس افزایش خواهد یافت. مسئولان باید بیش از پیش دقت در واردات و چگونگی آن داشته باشند که در غیر این صورت سلامت افراد به تاراج خواهد رفت. قطعا تاریخ انقضا نیز یکی از مواردی است که خطر ورود گوشت‌ از قطب را به کشور برجسته می‌کند تا زمانی که به خود کفایی نرسیم باید هر لحظه در واقع آماده چنین مسائلی باشیم مثل ورود گندم آلوده، گوشت آلوده و غیره.” 

وی در پاسخ به این سؤال که آیا گوشت‌های وارداتی از قطب بین مردم توزیع شده یا نه، گفت: “سازمان دامپزشکی توزیع گوشت‌های وارد شده به کشور از قطب بین مردم را تکذیب کرده اما این موضوع قابل ذکر است که امکان توزیع گوشت‌ها بین مردم وجود دارد و این امر قابل بررسی است اما آمار دقیقی در خصوص واردات گوشت از قطب و توزیع آن در دست نیست.” 

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آلوده بودن گندم های وارداتی به کشور به سیاهک و تهدید سلامت جامعه، تصریح کرد: “سال گذشته بحث واردات گندم آلوده از هند و پاکستان مطرح شد و یک سری انتقاداتی را به دنبال داشت که متأسفانه وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در نوبت‌های مختلف آن را تکذیب کردند. “ 

وی همچنین با اشاره به واردات برنج  نیز از جنوب شرقی آسیا و به ویژه هند و پاکستان، اظهار داشت: ” سم آرسنیگ در برنج‌های وارداتی دلهره عجیبی برای مردم به وجود آورده است. سلامت افراد شوخی بردار نبوده که مسئولان با اقدامات دور از کارشناسی خود هر نوع محصولی را راهی کشور می‌کنند.” 

به نوشته این خبرگزاری، نماینده مبارکه ضمن انتقاد از سیاست های اقتصادی دولت خواستار برگزاری عزای صنعت کشاورزی به جای جشن خودکفایی شد. 

 خبرگزاری مجلس در مطلب خود همچنین نوشت: “دولت هر ساله با واردات محصولات کشاورزی که بعضا در برخی از آنان تولیدات داخلی پاسخگوی نیاز کشور هم است شعار جشن خودکفایی را سر می دهد که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و فعالان بخش کشاورزی دولت به جای برگزاری جشن خود کفایی باید عزای صنعت کشاورزی را بگیرد. گرانی، وعدم تحقق رسیدن به خودکفایی در محصولات کشاورزی و عدم برنامه‌ریزی برای قطع وابستگی به واردات معضلاتی است که این روزها اقتصاد کشور را به بن‌بست کشانده و هر روزشاهد بازشدن پای محصول جدید  را به کشورهستیم.” 

خبرگزاری ایکانا در مطلب خود با اشاره به قدرت گرفتن مافیای وارداتی، اهمال در وظایف از سوی دستگاه‌های اجرایی، بی‌توجهی به تولید داخلی و عدم حمایت از تولید‌کننده داخلی، وابستگی بیشتر اقتصاد کشور را قطعی عنوان کرده و این امر را برای تولید کننده و مصرف‌کننده نامطلوب دانست. 

ایرانپور با بیان اینکه مافیای واردات به هر حال وابسته به افراد ذی‌نفوذ هستند که در بعضی از دستگاه‌ها نفوذ داشته واجازه هم نمیدهند که افراد دیگری در این زمینه نقش داشته باشند، افزود: “تجربه‌ای که درسال‌های گذشته داشته‌ایم این بوده که این مافیا همواره به بدترین شکل ممکن مشکلاتی را برای کشور پدید آوردند که نمونه آن گوشت آلوده یا برنج آلوده است. همه جا رد پای مافیا برای واردات کالاها و محصولات دیده می‌شود. “

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large