Skyscraper large

چای هندى، جاى چاى ایرانى را می‌گیرد؟

aqe654ra

علی جلالی

برخی عرضه کنندگان چای کشور مى گویند بازار ایران هم در بخش چای و هم در دیگر بخش های مربوط به محصولات کشاورزی و تولیدی به دست عده ای مافیا افتاده که بدون در نظر گرفتن منافع ملی از وضعیت به هم ریخته بازار و با حمایت برخی افراد صاحب نفوذ دست به واردات عمده چای و عرضه آن به بازار می کنند و این حرکت آنها با بی توجهى دولت و سیاستمداران به صنعت داخلی چای ایران ادامه مى یابد.

به گزارش فارس، بیستمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع کشاورزی، مواد غذایی میزبان و شاهد حضور جدی نمایندگان چای کشورهای خارجی نظیر هند بوده و جایی را برای عرض اندام تولید چای داخل باقی نگذاشته بود.این نمایشگاه دیروز به کار خود پایان داد.

به نوشته این خبرگزاری، یکی از نکات حایز اهمیت در این نمایشگاه حضور جدی نمایندگان چای کشورهای خارجی نظیر هند بود، که جایی را برای عرض اندام تولید چای داخل باقی نگذاشته و مهمتر اینکه حضور بازرگانان این کشورها با لباس و قیافه مخصوص، مشتری‌های بیشتری را به خود جلب کرد.

فارس در مطلب خود با اشاره به فضای اختصاص داده شده به این شرکت ها نوشت: “سالن‌های ۷ و ۸ ا ین نمایشگاه مملو از انواع برند چایهای خارجی نظیر سیلان، محسن، دارجیلینگ با غرف در مساحت‌های بزرگ بود. در دیگر سو، غرفه چای ایرانی بسیار کم و در مساحت‌های کوچک در گوشه و کنار پراکنده ایجاد شده بود”.

این گزارش می افزاید: “یوسف ابراهیمی که چای سبز ایرانی را در غرفه کوچک خود به نمایش گذاشته و این شعار را روی یکی از بنرهای تبلیغاتی خود نوشته بوده:”ایرانی، به پاس زحمات چایکاران رنجدیده و حفظ سرمایه کشور عزیزمان ایران چای ایرانی بنوش”.

فارس به نقل از وی نوشت:” تولید چای از ۷۰ هزار تن به ۲۰ هزار تن رسیده و مصرف چای کشور دست ۱۲ نفر افتاده که سیاستگذاری چای کشور را از نظر واردات، قیمت‌گذاری و خرید روی انگشتان خود می چرخانند و اکنون در مقابل دیدگانمان چای خارجی خودنمایی می‌کند و چای ایرانی هم عرصه را به نفع آنها خالی کرده است.”

این در حالیست که پیش از این خبرگزاری های اصولگرا، کارشناسان اقتصادی و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وضعیت چای کشور گله کرده و دولت را مقصر وضع فعلی چای می دانند.

روز شنبه یک تاجر عمده چای بازار تهران، در پاسخ به پرسش “راه دیگر” با بیان اینکه بازار ایران هم در بخش چای و هم در دیگر بخش های مربوط به محصولات کشاورزی و تولیدی به دست عده ای مافیا افتاده گفت: “این سودجویان همیشگی، بدون در نظر گرفتن منافع ملی از وضعیت به هم ریخته بازار و با حمایت برخی افراد صاحب نفوذ دست به واردات عمده چای و عرضه آن به بازار می کنند و این حرکت آنها همراه با بی اهمیتی دولت و سیاستمداران به صنعت داخلی چای ایران است.”

محمد رضا س، در ادامه به خبرنگار راه دیگر گفت: “اینکه چای ایران در داخل با اقبال مصرف کننده هم روبرو نمی شود اینست که فرایند تهیه چای در کشور پیشرفته نیست، امکانات انبار و صنایع تبدیلی بسیار ضعیف است و بدون همکاری و کمک دولت نمی توان امیدی داشت که کیفیت محصولات تولیدی بهتر از این باشد.”

وی همچنین به وضع نابسامان کشاورزان و شاغلان این صنعت اشاره کرده و افزود: “من بسیاری از چایکاران کشور را می شناسم که توان تولید را از دست داده و قصد دارند تا زمین های خود را به دلالان و بساز بفروش ها واگذار کرده تا در این زمین ها ساختمان سازی و ویلاسازی شود.”

این فعال بازار چای در ادامه ضمن هشدار به مصرف کنندگان گفت: “چای وارداتی به کشور کیفیت خوبی ندارد و بیشتر آلوده به اسانس های شیمیایی و مواد افزودنی است تا کیفیت پایین آن را پوشش داده و از نظر بهداشتی و خواص چای ارزش واقعی محصول طبیعی ایران را ندارد. چرا که وجود رنگ و اسانس های غیرطبیعی و خارج از استاندارد باعث فریب مشتری شده و این برای سلامتی مصرف کنندگان خطر ساز خواهد بود.”

وی در پایان گفت: “من به عنوان کسی که در بازار چای کار می کنم ترجیح می دهم چای داخلی را مصرف کرده و از صنعت داخلی حمایت کنم، حال که دولت و دست اندرکاران به خاطر منافع خود و مافیای حاکم بر بازار اهمیتی به نابودی یا بقای چای ایرانی نمی دهند، باید به مصرف کننده داخلی اطلاع رسانی کرد و خواستار حمایت ملی و مردمی از چای تولید داخلی شد.”

این در حالیست که پیش از این نیز پایگاه اطلاع رسانی تابناک در مطلبی با عنوان “چرا کسی به داد چای کاران نمی رسد؟!” نوشته بود: “افزایش بهای خرید تضمینی چای مطلوب نیست و به تازگی رئیس سازمان چای نیز ‌از نامه‌ای خبر داده ‌که توسط این سازمان به رئیس‌جمهور نوشته شده است. محتوای این نامه آن گونه که وی اعلام کرده، درباره افزایش قیمت خرید برگ سبز چای است که توسط دولت انجام می‌گیرد.”

بنا بر این گزارش، یکی از دغدغه‌هایی که همواره چایکاران در آغاز سال با آن روبه‌رو هستند، نرخ خرید تضمینی خرید برگ سبز چای است. بنا به مصوبه کار گروه چای، قرار بر این شده است که بهای برگ سبز درجه یک به کیلویی ۱۲۰۰ تومان و برگ سبز درجه دو به ‌ ۷۰۰ تومان برسد؛ اما هم‌اکنون مسأله‌ای که هست، این ‌که این ‌قیمت‌ها نمی‌تواند برای چایکار (تولید‌کننده) و دولت (خریدار) ‌به صرفه باشد!

 تارنمای خبری نزدیک به محسن رضایی در مطلب خود به نقل از محمد‌حسین قربانی‌ نماینده مردم آستانه اشرفیه نوشت: “متأسفانه امروز وضعیت چای و چایکاران چندان خوب نیست. برخی کارها در راستای بهبود وضعیت چای و چایکاران در سطح کشور انجام گرفته است؛ اما این کارها به ‌دلیل آن ‌که هم تأثیرات مثبت دارند و هم تأثیرات منفی، نتوانسته‌اند چندان گره‌ای از مشکلات صنعت چای و نیروهای شاغل در این صنعت باز کند.”

این خبرها در حالی منتشر می شود که در دیگر بخش های کشاورزی کشور نیز خبرها از واردات بی رویه و انحصاری محصولات مهم و استراتژیکی همچون برنج و گندم حکایت دارد.

کارشناسان معتقدند که این دست اتفاقات در اقتصاد کشور حاصل وجود تحریم ها از یک طرف و همچنین سودجویی برخی مقامات سیاسی و نظامی کشور در عقد قراردادهای همراه با منفعت شخصی بوده، که با استفاده از شرایط حساس کنونی زمینه را برای انحصار بازار مصرف کشور توسط کشورهایی همچون هند، پاکستان و برخی کشورهای آفریقایی فراهم می کند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large