Skyscraper large
نماينده اصلاح طلب مجلس ششم:

اصلاح طلبى یک جا باید نشان دهد دیگر حاضر به همراهى و تمکین نیست

s6df4

دیدار سید محمد خاتمى با محمد کیانوش راد پس از آزادى از زندان

محمد کیانوش راد نماینده اصلاح طلب مجلس ششم و از اعضای جبهه مشارکت مى گوید: یک نوع گرایش اصلاح طلبی که در هر شرایطی می خواهد درصحنه باشد برای اصلاح طلبان خطرساز است؛ وى در گفت و گویی با شبکه آنلاین ۲۵ خرداد گفت: اصلاح طلبان در یک جایی باید با کنش سیاسی مشخص نشان دهند که نسبت به اتفاقاتی که رخ می دهد همیشه حاضر به عقب نشینی و حاضر به تمکین و تسلیم و همراهی نیستند.

به اعتقاد کیانوش راد، پس از رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی، فضای انتخاباتی به شدت سرد شده است.

به گزارش ندای سبز آزادی، این نماینده سابق مجلس به تماس های مکرر فعالان سیاسی از شهرستان ها برای فعالیت انتخاباتی اشاره کرد که به گفته او، پس از رد صلاحیت هاشمی کاهش یافته است و افزود که اصلاح طلبان در شرایط فعلی به طور جدی وارد صحنه انتخابات نشده اند.

کیانوش راد این فرضیه که اقتدارگرایان لزوما به دنبال کناره گیری اصلاح طلبان از صحنه انتخابات هستند را رد کرد و گفت: چنین خواسته ای مطلق نیست. چراکه وجود برچسب اصلاح طلبی در انتخابات بدون تردید برای اقتدارگرایان و حاکمیت مثبت خواهد بود. منتها آنچه روشن است و از پیش هم قابل تشخیص بود این است که آنان اجازه شرکت تمام قد اصلاح طلبان در انتخابات را نخواهند داد. زیرا اقبال عمومی در جامعه ایران یک امر ماندگار و عمیق است و به سادگی نمی شود آن را نادیده گرفت.

او با بیان اینکه حضور تزئینی اصلاح طلبان در انتخابات، می تواند کارکردهای بسیار مثبتی برای نظام داشته باشد، گفت: ولی اصلاح طلبان در یک جایی باید با کنش سیاسی مشخص نشان دهند که نسبت به اتفاقاتی که رخ می دهد همیشه حاضر به عقب نشینی و حاضر به تمکین و تسلیم و همراهی نیستند.

کیانوش راد افزود: در هرحال اگر حاکمیت می خواست امتیازی بدهد یا شرایط را تاحدی تعدیل بکند، می بایست اجازه شرکت آقای هاشمی را در انتخابات می داد. اما از آنجا که بر اساس نظرسنجی های دستگاه های خودشان متوجه اقبال عمومی به آقای هاشمی شدند، نگرانی آنان از خلق حماسه دیگری مانند حماسه دوم خرداد افزایش یافت و به همین دلیل هاشمی را رد صلاحیت کردند. اگر همین امروز هم متوجه بشوند که شرایط به نحوی است که آقای هاشمی رای نخواهد آورد بدون تردید او را تایید صلاحیت خواهند کرد.

این عضو جبهه مشارکت اقدامات حاکمیت را مصداق مهندسی انتخابات نامید و گفت: مهندسی انتخابات دقیقا به همین معنا است که با چینش دقیق نیروها و توجه به وزن سیاسی کاندیداهای مختلف، نسبت به نتایج دلخواهشان اطمینان حاصل می کنند.

او با بیان اینکه جنبش سبز یا جنبش اصلاحی در ایران لزوما از راه انتخابات نخواهد گذشت گفت: گرچه انتخابات یکی از مهمترین ابزارهایی است که تمامی کسانی که در جنبش سبز فعالیت می کنند قبول دارند اما میان همه کسانی که امروز فعالیت می کنند فعالیت های مدنی نیز پذیرفته است. فعالیت مدنی گاهی پارلمانتاریستی است و گاهی در جامعه مدنی خودش را نشان می دهد و گاهی در قالب ان جی او ها و نهادهای مردم نهاد است.

کیانوش راد هشدار داد که آنچه امروز می تواند برای اصلاح طلبان خطرساز باشد، یک نوع گرایش اصلاح طلبی است که در هر شرایطی می خواهد درصحنه باشد. برخی از شعارهایی که اصلاح طلبان فعلی داده اند گاهی وقت ها با شعارهای قبلی در تناقض آشکار است.

این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه حضور در انتخابات مشروط است و نیامیدن در انتخابات نیز مشروط است، گفت: اصل شرکت در انتخابات یک اصل قابل قبول برای تمامی فعالان در حنبش سبز و اصلاح طلبی و فعالان مدنی است. اما اینکه در هر شرایطی هم باید وارد انتخابات شد به اعتقاد من اشکال اساسی دارد.

او هشدار داد که شرکت در انتخابات به هر قیمت، جز اضمحلال نیروهای اصلاح طلب دستاوردی نخواهد داشت، گفت: به اعتقاد من باید یک جایی نیروهای اصلاح طلب از قوت بیشتری در ایستادگی و نه گفتن به شرایط موجود برخوردار شوند تا امیدوار باشیم این سرمایه اجتماعی، این اتفاق نظر، این ایده های مشترک در میان جامعه که روز به روز هم درحال گسترش است بتواند گامی در جهت ترقی و تعالی و پیشرفت جامعه ایران بردارد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large