Skyscraper large

تحریم آمریکا به بیت رهبرى رسید

qe9z8r7tz4

عکس از وبسایت حجت السلام خامنه ای

ندا سینا

تحریم شخصیتهای سیاسی ایران از سوی آمریکا به اتهام نقض حقوق بشر، به دفتر رهبر جمهورى اسلامى نیز رسید و علی‌اصغر میرحجازی، مدیر امنیتی دفتر علی خامنه‌ای به همین اتهام تحریم شد. از سوی دیگر در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا، ایران به تشدید حمایت از تروریسم جهانی متهم شده است. همچنین در بیانیه وزرات دارایی آمریکا که روز پنجشنبه ٩ خرداد منتشر شده است، نام حدود ۶۰ مقام دیگر جمهوری اسلامی نیز به فهرست افراد تحت تحریم آمریکا افزوده شده است. 

جنیفر پساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توضیح دلیل تحریم میرحجازی گفت: او از نفوذ پشت صحنه اش برای تقویت عواملی در سازمان های اطلاعاتی ایران در جهت سرکوب خشونت بار مردم ایران استفاده کرده است. 

پیشتر نام علی اصغر میرحجازی همراه گروه دیگری از مقام‌های عالی‌رتبه ایرانی به دلیل «نقض گسترده حقوق بشر» به فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران اضافه شده بود. 

آمریکا در پی وقایع خشونت بار انتخابات سال ۲۰۰۹ در ایران، حداقل ۱۰ مقام ایرانی از جمله محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات و محمد رضا نقدی، فرمانده سازمان بسیج را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرده بود. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین از مقام‌های جمهوری اسلامی به دلیل ایجاد محدودیت دسترسی به اینترنت برای شهروندان ایرانی و جلوگیری از استفاده از اطلاعات آزاد در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور انتقاد کرد. 

به گزارش بی بی سی وزارت دارایی ایالات متحده همچنین کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و شرکت مهندسی افق توسعه صابرین را به فهرست تحریم هایش اضافه کرده است. شرکت مهندسی افق توسعه صابرین به اتهام شرکت در انداختن پارازیت تحریم شده است. این شرکت وارد کننده تجهیزات پارازیت اندازی بر فرکانس شبکه های ماهواره ای است. کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیز که در کنترل محتوای سایت های اینترنتی و فیلتر کردن آن فعال است، به اتهام محدود کردن آزادی بیان مردم تحریم شده است. 

کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که از مقام‌های قضایی، دولتی، امنیتی و یک نماینده مجلس ایران تشکیل شده به گفته خود، مسئول نظارت بر فضای مجازی و پالایش آن است. شرکت مهندسی افق توسعه صابرین نیز در بانک اطلاعات صنعت ایران، تولید کننده سدکننده شبکه‌های رادیویی، جهت‌یاب رادیویی و رادیو مانیتورینگ عنوان شده است. 

این خبر در حالی اعلام شد که آمریکا در نظر دارد تحریم فروش تلفن همراه و لوازم و نرم‌افزارهای کامپیوتری به ایران را لغو کند. هدف از لغو این تحریم‌ها غلبه بر محدودیت‌های اعمال شده از سوی حکومت ایران و تلاش آن برای مسدود کردن دسترسی به اینترنت است. 

قرار است جزئیات این تغییر سیاست از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام شود. هدف از لغو این تحریم‌ها کمک به ایرانیان برای برقراری ارتباط از طریق شبکه‌های اجتماعی، پیام‌های کوتاه و ویدئوهای ضبط شده با تلفن همراه، به منظور غلبه بر محدودیت‌های اعمال شده از سوی حکومت ایران است. 

شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توئیتر و سایت‌هایی نظیر یوتیوب در سال‌های اخیر، به ویژه در زمان اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران و نیز خیزش‌های مردمی در جهان عرب، به یکی از ابزارهای مهم اطلاع‌رسانی برای فعالان سیاسی و حقوق بشر تبدیل شد‌ند. 

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که شرکت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری از این پس مجازند که لوازم ارتباطی را به «افراد» و «نه دولت ایران» بفروشند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large