Skyscraper large

قطع کامل روابط تجاری کانادا با ایران

dg54ez63z-سراج پورعزیزی-seraj poor azizi

سراج پورعزیزی

کشور کانادا در اعتراض به برنامه هسته‌ای ایران و “نقض فجیع حقوق بشر و حمایت تهران از تروریسم” روابط تجاری خود را با ایران کاملا قطع کرده  و نام ۳۰ نفر و ۸۲ شرکت دیگر را هم به فهرست تحریمهای خود اضافه کرده است.

به گزارش صدای آمریکا: کانادا به دلیل “نگرانی جدی” از برنامه‌های هسته‌ای ایران و “بی‌نتیجه بودن مذاکرات” با این کشور، تمامی روابط تجاری خود با ایران را قطع کرد

جان برد، وزیر خارجه کانادا، از قطع تمامی روابط تجاری این کشور با ایران خبر داد و گفت: «نگرانی جدی کانادا در خصوص برنامه‌های هسته‌ای ایران بار دیگر ما را وادار به انجام عملی قاطعانه کرد.»

به گفته وزیر امور خارجه کانادا، این تصمیم با هدف “جلوگیری از تلاش‌های غیرمسئولانه ایران برای افزایش قابلیت‌های هسته‌ای” و در پی ناکام ماندن مذاکرات آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی و گروه ۱+۵ با ایران اتخاذ شده است. قطع مراودات تجاری کانادا با ایران ۹ ماه پس از قطع روابط دیپلماتیک اتاوا و تهران صورت گرفته است.

براساس بیانیه وزارت امور خارجه دولت فدرال کانادا، افراد و شرکت هایی که در فهرست سیاه اتاوا قرار گرفته اند به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم از فعالیت های اتمی حساس ایران حمایت می کنند و با فراهم آوردن کمک مالی و یا تسهیل پیشبرد آن، راه را برای ادامه این فعالیت ها هموار می کنند.

در بیانیه وزارت جارجه کانادا تاکید شده است،  مواد غذایی، دارو، کالاهایی که جنبه انسانی و بشردوستانه دارند، همچنین  تجهیزات پزشکی و فن آوری هایی که از فعالیت های اینترنتی مردم ایران محافظت می کنند از تحریم های جدید مستثنی شده اند.

وزیر امور خارجه در اتاوا افزود «کانادا نیز همچون نزدیک ترین متحدانش برای متوقف کردن ایران از پیگیری بی پروای توانایی های اتمی این کشور نهایت تلاش خود را به کار می گیرد. وی افزود، عدم تعهد ایران به قطعنامه های بین المللی در مورد برنامه اتمی این کشور فقط راه را برای منزوی تر شدن حکومت دیکتاتوری و نظامی آیت الله خامنه ای هموارتر خواهد کرد. ما در پی یافتن راهکارهایی برای کاهش پیامدهای منفی “تحریمها ” بر مردم ایران خواهیم بود و در زمینه کمک های بشردوستانه و انسانی استثناهایی قائل خواهیم شد».

آقای برد با اشاره به تلاش گروه ۵+۱ افزوده است «این گروه با صبوری با ایران همکاری کرده و با حسن نیت در مسیر یافتن یک راهکاری دیپلماتیک و صلح آمیز برای پرسش اتمی قدم برداشته است. حکومت ایران تا امروز با وخیم تر کردن اوضاع، اقدامات تحریک آمیز، وعده های دروغین و ژست های توخالی با این گروه برخورد کرده است و این برخورد در مذاکرات اخیر در آلماتی قراقزستان مشهود بود».

کانادا در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲، با تعطیل کردن سفارت‌خانه خود در تهران و اخراج کلیه دیپلمات‌های ایرانی از اتاوا روابط دیپلماتیک خود با ایران را به حالت تعلیق درآورد.

دولت کانادا همچنین نام ۳۰ مقام ایرانی و ۸۲ شرکت را به دلیل حمایت از برنامه‌های هسته‌ای و کمک به دولت ایران برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی، به فهرست تحریم‌های این کشور علیه ایران اضافه کرده است.

جان برد گفت: “عدم پیشرفت مذاکرات هسته‌ای، کانادا را مجبور کرد تا واردات و صادرات خود را با ایران فورا و به شکلی موثر قطع کند.”

به گزارش بی بی سی: در سال گذشته میلادی کل روابط تجاری ایران و کانادا ۱۳۰ میلیون دلار بود که ۹۵ میلیون دلار آن را صادرات غلات، روغن‌های گیاهی، میوه، مواد شیمیایی و ماشین آلات به ایران تشکیل می‌داد. ایران هم ۴۰ میلیون دلار میوه، خشکبار و پارچه به کانادا صادر کرد.

به نقل از سایت سفارت کانادا، کانادا اعتقاد دارد علت نزول تدریجی روابط دو کشور، تنها به رفتار ایران بر می گردد و اقدامات بی‌ملاحظه و وحشیانه رژیم ایران علیه امنیت بین ‌المللی، علیه شهروندان کشورهای همسایه و علیه مردم خود باعث نزل تدریجی رابط دو کشور شده و رژیم ایران را بزرگترین تهدید علیه صلح و امنیت بین‌ المللی در جهان امروز می داند.

به گفته وزیر خارجه کانادا اینکه ایران ماه گذشته به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی بیشتر از تاسیسات هسته‌ایش را نداد باعث نگرانی مضاعف کانادا شده است.

وزیر خارجه کانادا سه هفته پیش در سخنانی دولت ایران را “توخالی” خوانده و گفته بود: «رژیم ایران فاقد عمق، عقل، انسانیت و فروتنی برای به ارمغان آوردن آینده‌ای بهتر برای مردم خود است.»

رابطه ایران با کانادا از هنگامی رو به تیرگی گذاشت که مقامات امنیتی ایران، حبرنگار ایرانی- کانادایی را در زندان اوین به قتل رساندند موجب تیرگی بیشتر روابط دو کشور شد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large