Skyscraper large

مصباح و نامزد اصلح؛ از محمود تا سعید

8sdr6e5t4qez

عکس از فارس

ندا سینا

این بار سعید جلیلى به سوژه مورد توجه مصباح یزدى بدل شده است؛ هشت سال پیش مصباح‌ یزدی در دور نخست نامزدی محمود احمدی‌نژاد برای مقام ریاست‌جمهوری آشکارا از وی حمایت کرده و به قدرت رسیدن احمدی‌نژاد را ثمره عنایات امام زمان دانسته بود؛ این بار نیز ابتدا لنکرانی و دست آخر جلیلی را چنین مورد تفقد قرار داد: «با توجه به تحقیق‌ها، بررسی‌ها و مشورت‌ها به نظر می‌رسد که ایشان (جلیلی) در اصول و مبانی ضعف ندارد و در مواردی مانند پایبندی به دین، عشق به ولایت، جدیت در اجرای احکام و اهتمام به ارزش‌های اسلامی بیش از حد نصاب را دارد.» 

 اما جلیلی نیز به لطف مصباح پاسخ داده است؛ او بعد از دیداری با مصباح یزدی گفته: «خوشحال هستیم در مسیر انقلاب اسلامی و مسیری که رهبر معظم انقلاب علمدار آن هستند ظرفیت بزرگی چون علامه مصباح یزدی در این مسیر نورافشانی می‌کنند». 

مصباح یزدی در جمع اعضای کانون طلوع، به بحث انتخاب «اصلح» در انتخابات ریاست جمهوری پرداخته و گفته است: «به نظر ما، مهم‌ترین شاخص برای کاندیدای اصلح، آن است که دغدغه دین داشته باشد چرا که کلید سعادت دنیا و آخرت همین دین است، و نامزدی اصلح است که دغدغه اصلاح نهادهای مختلف از آموزش و پرورش گرفته تا صدا و سیما را در جهت اهداف و ارزش‌های اسلامی داشته باشد.» 

به گزارش خبرگزاری فارس وی با تاکید بر این که اصلح را نمی‌توان تنها با چند سخنرانی شناخت و باید از مدت‌ها پیش او را زیر نظر گرفت، افروده که «رهبری تصریح کردند اگر اصلح را شناختید معرفی کنید.» 

رهبر جبهه پایدارى پیشتر در حمایت از باقری لنکرانی گفته بود: «برخی از افرادی که کاندیدا شدند من به آنها ارادت دارم و آنها نور چشم من محسوب می‎شوند اما برای این کار مناسب نیستند ولی ‏بینی و بین‎الله شهادت می‎دهم که روی زمین و زیر این آسمان کسی اصلح تراز آقای لنکرانی نمی‎شناسم.» 

اما باقری لنکرانی یک روز پیش از اینکه عدم صلاحتش  به طور رسمی اعلام شود، به نفع سعید جلیلی، اعلام انصراف کرد. با این حال شماری از رسانه‌ها و از جمله شبکه ایران وابسته به دولت گزارش دادند که لنکرانی در شورای نگهبان رد صلاحیت شده بود و از این رو حمایت خود را از جلیلی اعلام کرد. 

 مصباح یزدی در این باره گفت: «شرایط به گونه‌ای شد که آقای باقری لنکرانی علیرغم اصلح بودن، با توجه به شرایطی که پیش آمد کنار رفت و با توجه به این‌که آقای جلیلی به صورت جدی به میدان آمدند، ایشان تکلیف را از دوش خود، برداشته شده دیدند.» 

خبرگزارى ایسنا از قول جلیلی نوشته است : «باور داریم که گفتمان انقلاب اسلامی که یک گفتمان مبتنی بر اسلام ناب است، یک حیات جدید را برای کشور به ارمغان آورده است و ان‌شاءالله در مسیری که انقلاب اسلامی طی می‌کند، این گفتمان به برکت روحانیت و فقاهت بتواند راه خود را هرچه بهتر ادامه دهد». 

به نوشته برخی از رسانه ها هفته گذشته جلیلی در سفر اول خود به قم موفق به دیدار با مصباح یزدی نشد. دلیل این امر مشغله زیاد آیت الله مصباح عنوان شده بود. آیت الله مصباح ترجیح دادند در فرصت بهتر و زمان بیشتر این دیدار انجام شود. 

مصباح‌ یزدی هشت سال پیش هم به قدرت رسیدن محمود احمدی‌نژاد را ثمره عنایات امام زمان دانسته بود و گفته بود: «… آیندگان‌ به‌ این‌ نتیجه‌ خواهند رسید که‌ این انتخاب، مشحون‌ به‌ کرامات‌ و معجزات‌ بود و از این‌ رو توفیق‌ شکر این‌ نعمت‌ را از خداوند خواستاریم. عنایات‌ حضرت‌ ولی‌عصر یار ملت‌ ایران‌ بود که‌ به‌ چنین‌ موفقیتی‌ دست‌ یافت‌ و تلقی‌ ما این‌ است‌ که‌ این‌ نفخه‌ الهی‌ که‌ در این‌ زمان‌ در جامعه‌ ما دمیده‌ شده‌ و آثارش‌ در علاقه‌ بیشتر مردم‌ به‌ دین‌ و اندیشه‌های‌ اسلامی‌ ظهور یافته، مرتبه‌ای‌ از مراتب‌ چیزی‌ است‌ که‌ در زمان‌ پیامبر اسلام  تحقق‌ پیدا کرد و ان‌شاءالله مرتبه‌ کاملش‌ در زمان‌ ظهور حضرت‌ ولی‌عصر  تحقق‌ خواهد یافت.» 

اما با رویارویی هرچه بیشتر احمدی‌نژاد با اصول‌گرایان منتقد دولت، مواضع مصباح‌یزدی نیز در قبال وی تغییر یافت. مصباح یزدی مدعی شد که “احمدی‌نژاد سحر شده است. زیرا هیچ آدم عاقلی چنین کارهایی نمی‌کند.” 

محمدمهدی زاهدی وفا مسئول کمیته اقتصادی سعید جلیلی در خصوص شایعات وجود اشتراکات دولت احتمالی جلیلی با دولت احمدی نژاد گفت: «من این شایعات را تکذیب می کنم و هیچ نسبتی بین برنامه های دکتر جلیلی و دولت نهم و دهم وجود ندارد. اما باید از کارهای خوب گذشتگان استفاده کنیم و آنها را ارتقا دهیم کارهای خوبی که باید ادامه دهیم مثل هدفمند کردن یارانه ها که خودم طراح اصلی هدفمند کردن یارانه ها بودم». مسئول کمیته اقتصادی ستاد جلیلی ادامه داد: «پس بنابراین رویکرد ما رویکرد انقلاب اسلامی و تبعیت از ولایت فقیه است و هرگونه انحرافی از این خط دیده شود ما با آن بیگانه هستیم».

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large