Skyscraper large

مرگ در زباله

6qz8e47r69zer-marziye armin- مرضیه آرمین

مرضیه آرمین

بار دیگر، رخ دادن حادثه‌ای تلخ و عجیب که طی آن، هفت نفر جان سپردند. حادثه‌ای که آن هم، به مانند بسیاری از حوادثِ ناگوار دیگری که در ایران رخ می‌دهند، هیچ پاسخگویی ندارد. هفته‌ی گذشته و در شیراز، در محل سایت دفن زباله، هفت تن از هموطنان‌مان کشته شدند. این حادثه، صبح روز چهارشنبه یکم خرداد ماه، در حالی رخ داد که نیروهای سازمان آتش نشانیِ شهرداری شیراز، برای مهار آتش و بررسی موضوع، به مکان برشمرده اعزام شده بودند. هنگام مهار آتش، به‌طور ناگهانی، حفره‌ای به عمق ۳۰ متر، ایجاد شده و باعث سقوط یازده تَن از این افراد در چاله و مدفون شدن آنها زیر تل ۴۰ هزار تنی زباله شد. هفت تن از حاضرین در صحنه، طی این واقعه‌ی ناگوار، جان باختند.

مدفن غیرقانونی

روز گذشته، یکی از کارشناسان محیط زیست، در واکنش به این اخبار ضمن این که از مسئولین خواست علت این حادثه را بررسی کنند، به خبرگزاری “ایلنا” گفت: «در صورت اجرای درست قانون مدیریت پسماند در مورد محل‌های دفن بهداشتی زباله، هرگز چنین اتفاقی رخ نمی‌داد».

“روح‌الله باقری”، با بیان اینکه اظهارنظر قطعی در مورد علت حادثه، نیاز به بررسی‌های میدانی دارد گفت: «با توجه به اخبار اعلام‌ شده و کیفیت وقوع حادثه، می‌توان فرونشست زمینِ آن محل را علت احتمالی بروز این حادثه بیان کرد».

پسماند بی‌مدیریت

باقری گفته است: «طبق قانون مدیریت پسماند، مسئولیت اجرایی کلیه پسماندها، غیر از صنعتی و بویژه در شهرها و روستاها وحریم آنها، به عهده شهرداری‌ها و دهیاری‌ها؛ و در خارج حوزه‌ی وظایف شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، به عهده بخشداری است. البته مدیریت اجرایی می‌تواند تمام یا بخشی از عملیات مربوط به جمع آوری، جداسازی و دفع پسماندها را به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار کند».

وی همچنین افزود: «طبق ماده ۱۲ قانون مدیریت پسماند، محل‌های دفن پسماند براساس ضوابط زیست محیطی، توسط وزارت کشور با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی تعیین خواهد شد. در تبصره ۱ همین ماده آمده، شورای عالی شهرسازی و معماری موظف است در طرح‌‌های ناحیه‌ای جامع، مناطق مناسبی را برای دفع پسماندها در نظر بگیرد. و در تبصره ۲ همین ماده، قانون وزارت کشور موظف است اعتبارات تسهیلات و امکانات لازم را جهت ایجاد و بهره‌برداری از محل‌های دفع پسماندها راسا یا توسط بخش خصوصی فراهم کنند».

باقری، پس از بازگو کردن مواد قانونی مربوط به حادثه‌ی مذکور گفت: «حال، مسئولان و دستگاه‌های نظارتی باید بررسی کنند که کدام یک از نهادهای ذکر شده، در اجرای وظایف قانونی خود به درستی عمل نکرده‌اند».

کارشناسان پس از مرگ

اما در مورد پی‌گیری علت وقوع حادثه، تنها ساعاتی پس از آن رخداد بود که معاون اجرایی شهرداری شیراز، از تشکیل ستاد بحران در دفتر شهردار شیراز خبر داد. اما او در خصوص جزئیات و علت وقوع این حادثه چنین گفته بود: «اجازه بدهید بررسی‌های کارشناسی دقیق انجام شود و سپس پاسخی قابل قبول ارایه دهیم، نمی‌توان بدون بررسی صحبتی کرد».

“مدیر حوزه شهردار شیراز” نیز ۲۴ ساعت پس از این حادثه، همراه با اعلام «یافتن اولین جسد از ۷ تَن جان‌باخته»، در مورد علت وقوع این حادثه گفت: «انجام هر کار کارشناسی به بعد از پیدا شدن تمام مفقودین، موکول شده است».

“استاندار فارس” اما در همان روز، از تشکیل کمیته‌ای جهت بررسی جوانب حادثه‌ی رخ داده خبر داد و گفت: «این کمیته در روزهای آتی، موضوع را کاملا بررسی و چگونگی وقوع حادثه و مقصر احتمالی را مشخص خواهد کرد». 

با وجود گذشت حدود یک هفته از این حادثه، نه تنها هیچ کس مسئولیت آن را بر عهده نگرفته است، هنوز خبری از کشف علت این رخ‌داد تلخ، نیست. همچنین برخی مسئولین، همانند شهردار شیراز، در مورد این حادثه‌ی تکان دهنده، سکوت اختیار کرده‌اند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large