Skyscraper large

داستان تلخ تن فروشى؛ این بار براى جاسوسى

6df5g4

سراج پورعزیزی

هنوز خبر دستگیری ١٨ جاسوس ایرانی در عربستان نقل محافل رسانه های بین المللی بود که خبر دیگری مبنی بر شناسایی جاسوسان دیگرى در ترکیه بر سر زبانها افتاد. در این زمینه و بنا به ادعای دو روزنامه ” حریت و تودی زمان” ترکیه، جاسوسان روسپی ایرانی که  با توسل به تن فروشی  در ترکیه مشغول جاسوسی برای ایران بوده اند توسط پلیس محلی شناسایی و دستگیر شدند.

ظاهرا تشدید اختلاف مواضع ایران و ترکیه بر سر موضوعات منطقه ای به ویژه مسئله سوریه  روابط سیاسی طرفین را به شدت تحت الشعاع قرار داده است. در این میان روزنامه پرتیراژ ترکیه خبری را به نقل از پلیس محلی منتشر کرده که در صورت صحت ماجرا، تنشهای بین دو کشور را روز افزون خواهد کرد.

عصر خبر به نقل از دو روزنامه “حریت و تودی زمان” ترکیه، نوشته است: این دو رزنامه ، روز گذشته با انتشار گزارش هایی مدعی شده اند ایران با فرستادن جاسوسان زن به ترکیه و از طریق عقد موقت آن ها با مقامات نظامی، پلیس و دیگر ارگان های این کشور، از آن ها جاسوسی می کند.

در این گزارش آمده پلیس ترکیه اخیراً و در پی دریافت برخی اطلاعات، نسبت به انجام یک عملیات ضدجاسوسی و دستگیری ۲۴ تن اقدام کرد. در پی انجام تحقیقات، هشت مظنون دیگر نیز بازداشت شدند و در نهایت، ده زن ایرانی محکوم شناخته شده و ناچار به ترک ترکیه شده اند.

در همین رابطه رادیو فردا نوشته است: این دو روزنامه مدعی هستند ایران، زنان را وادار می کنند! تا وارد ترکیه شده و با درآمدن به عقد موقت مقامات این کشور، برای ایران جاسوسی کنند. مدت زمان این عقد نیز بستگی به سمت فرد موردنظر دارد و مثلاً در صورتی که یک فرد برای مدت دو سال در سمتی خدمت می کند، مدت عقد موقت نیز دو ساله خواهد بود.

رادیو فردا می افزاید، روز جمعه سوم خرداد ماه روزنامه ترکیه‌ای «حریت» گزارشی در مورد «فعالیت‌های جاسوسی ایران در ترکیه» با «خدمت گرفتن از زنانی که به ازدواج موقت مقام‌های نظامی و امنیتی آن کشور در می‌آمدند» منتشر کرد.

در این گزارش آمده است که «زنان ایرانی» به وسیله روش‌هایی مانند «ازدواج موقت» با افسران ارتش ترکیه یا نیروهای پلیس و مقام‌های رسمی آن کشور از آنها «اطلاعات کسب کرده » و «در اختیار سپاه پاسداران ایران» قرار می‌دادند.

به گزارش روزنامه حریت، پلیس استان ایغدیر (استانی واقع در شرق ترکیه) در طی عملیات ردگیری مکالمات تلفنی شخصی به نام گوکخان و زنی به نام  زهرا ماجرای جاسوسی را کشف کرده است. در طی این عملیات در تلفن “زهرا”  نیز عکس‌های برهنه با مقام‌های ترکیه‌ای کشف شده است.

حریت می افزاید، در مرحله نخست این عملیات در هشتم ماه مه، «هشت تن از بازداشت‌شدگان به اتهام جاسوسی بازداشت شده» و «۱۰ زن ایرانی نیز از ترکیه اخراج شده‌اند». در این گزارش گفته شده که  زنان جاسوس ایرانی هر گونه اطلاعاتی که در زمان ازدواج موقت خود با مقام‌های نظامی و رسمی ترکیه کسب می‌کردند برای ایران می‌فرستادند».

در تماس تلفنی گوکخان و زهرا نیز «رابط سپاه» به زهرا گفته است «سپاه پاسداران ایران می‌تواند به او کمک خواند تا به شکل قانونی وارد ترکیه شود».

روزنامه حریت از روزنامه‌های پرتیراژ و وب‌سایت آن نیز از پرخواننده‌ترین وب‌سایت‌ها کشورترکیه به شمار می‌رود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large