Skyscraper large

وقتى منفورترین کشور جهان شدیم…

6dxfg4ds 16

ندا سینا

«ایران چه قبل و چه بعد از انقلاب دارای افتخارات کتمان نشدنی بود. کشور ما نزد مردم کشورهای جهان بسیار عزیز بود. هنگام عبور از کشورهای اروپایی کافی بود پاسپورت خود را نشان دهیم. در دنیا دارای اعتبار ویژه ای بودیم ولی حالا به جایی رسیدیم که مردم امروز می ترسند خانواده خود را با خود به سفر خارجی ببرند چون به ایرانیان بی احترامی میشود». 

این حرفها بخشی از اظهار نظرهای هاشمی رفسنجانی در دیدار با اعضاء ستاد خود در مورد روزهای پیش و پس از ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری جاری است. 

این نقد رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در شرایطی عنوان می شود که ایران در جایگاهی به مراتب بدتر از موقعیتی است که وی عنوان کرده؛ چرا که آخرین نظر سنجی شبکه جهانی بی ی سی جهانی می گوید ایران در بین کشور های جهان منفورترین کشور دنیا محسوب می شود. 

دویچه وله به نقل از شبکه جهانی بی بی سی آورده است: در گزارشی که روز دوم خرداد در این باره منتشر شد اعلام شده است که در این نظرخواهی ۲۶ هزار نفر از ۲۵ کشور جهان نظر داده‌اند و نظرخواهی از دسامبر ۲۰۱۲ تا آوریل ۲۰۱۳ ادامه داشته است. برطبق این نظرخواهی ۵۹ درصد از مصاحبه‌شدگان تاثیر آلمان را در جهان در مجموع مثبت ارزیابی کرده‌اند. 

تنها ۱۵ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گفتند که دیدگاه مثبتی نسبت به ایران دارند و در مقابل ۵۹ درصد آنها معتقد بودند که نفوذ ایران در جهان عمدتا منفی بوده است. ایران در سال‌های گذشته نیز در رتبه‌های پایین این نظرسنجی سالانه قرار داشت. 

این نظرسنجی به صورت مصاحبه حضوری یا تلفنی با افرادی انجام شد که به طور تصادفی در ۲۵ کشور جهان انتخاب شده بودند. 

از این تعداد، ۲۲ کشور برای دومین سال پیاپی در نظرسنجی شرکت داشتند و نتایج به دست آمده در آنها برای محاسبه میانگین رتبه‌بندی کشورها در نظر گرفته شد. در میانگینی که برای هر کشور محاسبه شده، رتبه‌ای که ساکنانش به کشور خود دادند، در نظر گرفته نشده است، برای مثال، امتیازی که آلمانی‌های حاضر در نظرسنجی به کشور خود دادند، در محاسبه میانگین رتبه آلمان حساب نشده است. 

بیشترین نظر مثبت را آلمان از کشورهایی چون فرانسه با ۸۱درصد، بریتانیا با ۷۸درصد و لهستان با ۶۷درصد به دست آورده است. 

کشورهای بزرگی چون آمریکا با ۴۵ درصد، چین با ۴۲ درصد، هند با ۳۴ درصد و روسیه با ۳۰ درصد رتبه‌های متوسط جدول بی‌بی‌سی را به خود اختصاص داده‌اند. 

 در بخش انتهایی فهرست کشورها، اسرائیل با ۲۱درصد، کره شمالی با ۱۹درصد، و پاکستان و ایران با کمتر از ۱۵درصد محبوبیت قرار دارند. 

سال گذشته ژاپن در جایگاه نخست این نظرسنجی به عنوان کشوری خوانده شد که بیشترین دید مثبت نسبت به آن وجود دارد، ولی امسال آلمان در این جایگاه قرار گرفت و ژاپن چهارم شد. بریتانیا نیز در این نظرسنجی به عنوان سومین کشور با بیشترین نفوذ مثبت انتخاب شد که بالاتر از جایگاهش در نظرسنجی سال گذشته است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large