Skyscraper large

فضای محصور رسانه‌ای در آستانه انتخابات

s5df55d-مهدی ساوالان پور- mehdi savalan poor

مهدی ساوالان پور

هرچه به روز برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک‌تر می‌شویم روند محدودیت در فضای اطلاع رسانی کشور رنگ و بوی امنیتی به خود گرفته و ابزارهای اطلاع رسانی یکی پس از دیگری مواجه با موانع بیشماری در عرصه حرکتی خود می‌گردند.

روند سرکوب آزاد اطلاع رسانی و ایجاد محدودیت برای روزنامه‌نگاران پیشینه‌ای طولانی در نظام جمهوری اسلامی دارد و اوج آن را می‌توان پس از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۸۸ مشاهده کرد، تا جایی که نه تنها مطبوعات و رسانه‌های مجازی از پرداختن به برخی از اخبار منع شدند، بلکه جمع کثیری از روزنامه‌نگاران و فعالان عرصه اطلاع رسانی محبوس و زندانی گردیدند.

 با نزدیک شدن به زمان انتخابات همچون گذشته رژیم جمهوری‌اسلامی با بدگمانی شدید و نگاه امنیتی خواسته مانع فعالیت روزنامه‌نگاران شود و این بار نیز سعی دارد با اعمال مهندسی اخبار و اطلاعات، سانسور و توقیف مطبوعات، شرایط کشور را عادی و طبیعی اعلام کند.

امروزه در کشور مطبوعات و روزنامه‌های دولتی و حزبی وابسطه به حاکمیت، تمام وقت و به صورت دربست در اختیار منافع انحصاری رژیم بوده و به نشر و توجیه عقاید و اهداف و آرمان‌های نظام پرداخته می‌پردازند و درمقابل هرگونه ابراز عقیده از سوی روزنامه‌نگاران مستقل و مطبوعاتی که منتقد وضع کنونی باشند، خطوط قرمز مشخص کرده و با تهدید و ارعاب و بعضا توقیف روزنامه‌نگاران و تعطیلی نشریه سعی در خاموش کردن صدای منتقدان دارند.

این در حالی است که سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد در آبان ماه سال گذشته‌، در حاشیه مراسم اختتامیه ششمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها، در پاسخ به این سوال که با توجه به در پیش بودن انتخابات، فضای رسانه‌ای کشور تغییری خواهد کرد و آیا این فضا باز‌تر خواهد شد، گفت: ما هیچ محدودیتی در فضای رسانه‌ها نداریم تا آن را برطرف کنیم.

برخلاف گفته‌های وزیر ارشاد، محمد‌جعفر محمدزاده معاون مطبوعاتی این وزارت‌خانه از افزایش  نظارت‌ و کنترل بر عملکرد مطبوعات طی دو ماه اردیبهشت و خرداد خبر داده است و اعلام کرده که مطبوعات باید در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد امسال، بر عملکرد خود، «خود کنترلی» داشته باشند.

این بار اولی نیست که مسئولان نظام جمهوری اسلامی سعی در تهدید و اتمام حجت با خبرنگاران و رسانه ها را دارند و بارها این امر را با زندانی کردن فعالان مطبوعاتی و بستن نشریات نشان داده اند و از ۲۵ اردیبهشت سال جاری بسیاری از سایت‌های اطلاع رسانی نزدیک به جناح‌های مختلف نظام مسدود و مسئولان آنها یا توقیف و یا تهدید شده‌اند.

حاکمان جمهوری اسلامی از مدتها قبل پروژه فشار بر فعالان عرصه اطلاع رسانی را کلید زده و به عنوان نمونه در ۸ بهمن ۱۳۹۱ دست به احضار و دستگیری بیش از ۱۹ روزنامه نگار با اتهام همکاری با گروه های ضد انقلاب و سرویس های امنیتی خارجی زده و فضای اطلاع رسانی کشور را تهدید کردند.

امروزه در حالی‌که کمتر از یک‌ماه به انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده است، همزمان با مسدود سازی سایت‌های اطلاع رسانی در تهران و برخی از شهرهای بزرگ، بسیاری از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی که نزدیک به دو نامزد رد صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان، اکبر هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم‌مشایی بوده‌اند، از سوی سپاه پاسدران و وزارت اطلاعات احضار و بازجویی شده‌اند و در بازجویی از این روزنامه‌نگاران خواسته شده است که از نامزدهایی که در خط رهبری نیستند حمایت نکنند. بازجویان وزارت اطلاعات از زندانیان سیاسی سابق احضار شده، خواسته‌اند میان زندان و رفتن به مسافرت تا پایان انتخابات یکی را انتخاب کنند.

تمامی این مسائل نشانگر این مساله است که امروزه حاکمیت دروغ و سرکوب، شرایط سخت زندگی، گرانی روزافزون نیازهای اولیه‌ و تنگناهای معیشتی، ناکارآمدی در اداره‌ کشور، گسترش ناامنی، توسعه‌ ساعت به ساعت فقر، قرار گرفتن در شرایط ذلت‌بار بین‌المللی که نتیجه سیاست‌های ماجراجویانه و غیرواقع بینانه نظام در طی سال‌های اخیر است، باعث شده پایه‌های حمکرانی جمهوری اسلامی شدیدا به لرزه بیافتد و حاکمیت سعی دارد با اعمال محدودیت هرچه بیشتر، از اطلاع رسانی این گونه مسائل در سطح جامعه جلوگیری و فضا را مطلوب جلوه دهد.

این در حالی است که طبق آمار سازمان‌های حقوق بشری، ایران زندان بزرگ خبرنگاران نام گرفته و فعالان مطبوعاتی بسیاری در زندان‌های رژیم به سر می‌برند و حاکمان کنونی ایران در طی سالیان گذشته هر آنچه در توان داشتند بر اهل قلم به ناحق روا دانستند و با افتخار تمام نام سرزمین پاک مادری را به بزرگترین زندان خبرنگاران جهان مفتخر کردند.

در این زمینه کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران در بیانیه‌ای اعلام کرده است که حاکمیت جمهوری اسلامی سعی دارد در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، خبرنگاران را در زنجیر نگه داشته و اجازه پوشش مستقل در عرصه انتخابات را از رسانه‌ها بگیرد.

در این بیانیه آمده است: در حال حاضر دست‌کم ۴۰ روزنامه‌نگار و خبرنگار ایرانی در زندان هستند که این امر ایران را از لحاظ رتبه روزنامه‌نگاران زندانی پس از ترکیه در مقام دوم قرار می‌دهد.

سازمان گزارشگران بدون مرز هم در اعتراض به تشدید محدودیت‌های اینترنتی در ایران و فشار به رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، اعلام کرده است که ایران برای برگزاری «انتخابات پشت درهای بسته» با جهان قطع ارتباط کرده است و اتصال به اینترنت در بسیاری از نقاط ایران از چند هفته گذشته بسیار سخت و ناممکن شده و بخش عمده‌ای از نرم‌افزارهای دور زدن فیلترینگ، نظیر وی‌پی‌ان‌ها، مسدود شده‌اند.

در این زمینه پلیس فتا، از شرکت‌های طراحی و خدمات وبسایت خواسته است مشخصات، آدرس و شماره تلفن تمامی مدیران وبسایت های خبری تحت پوشش خود را به این نهاد ارائه دهند. در پی این درخواست پلیس، شرکت‌های خدمات وبسایت از مدیران وبسایت ها خواسته اند یا هر چه سریع تر تصویرکارت ملی به همراه نشانی و شماره های تلفن خود را ارسال کنند یا مسوولیت عواقب بعدی را خود بپذیرند.

شورای نگهبان تحت فرمان ولایت سیدعلی خامنه‌ای، در روزهای گذشته با انتخاب نامزدهای مدنظر رهبر، امید زیادی برای برگزاری انتخابات سالم و شفاف باقی نگذاشته و حاکمیت بمانند گذشته سعی دارد با مهندسی آرا و بستن فضاهای اطلاع رسانی، شرایط را برای راهیابی فرد رهبر خواسته به پاستور، در سکوت رسانه‌ای فراهم کند.

برخوردهای امنیتی به ویژه در چند ماه گذشته با اصحاب رسانه و فعالان سیاسی و اطلاع رسانی نمایانگر این مساله است که اقتدارگرایان و انحصارطلبان حاکم بر ایران هیچ اراده‌ای برای باز کردن فضای انتخاباتی ندارند و با تهدید و ارعاب  گردانندگان مطبوعات آنها را دچار خود سانسوری کرده‌اند و خط های قرمز نظام در تمام زمینه‌ها به حدی گسترده شده که کمتر مطلبی است از زیر تیغ سانسور در امان بماند.

در خاتمه باید گفت تصور برگزاری انتخابات آزاد در سایه اطلاع رسانی شفاف، از جامعه ایرانی رخت بر بسته و حنای شعارهای حاکمیت و ادعای مردمی بودن نظام، دیگر نه تنها در داخل کشور بلکه درجوامع بین‌المللی رنگی ندارد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large