Skyscraper large

ما زنیم و مردها حکمرانان ما

47_412514551_   سوده راد  Soudeh RAD

سوده راد

هفته گذشته، رهبر جمهوری اسلامی با زنانی دیدار داشت که رسانه‌ها از آن به « دیدار رهبر انقلاب با جمعی از زنان فرهیخته » یاد کردند. در همین دیدار بود که خامنه‌ای اظهار داشت حضور زنان در دولت و سایر مشاغل سیاسی را مایه افتخار نمی‌داند و مشاغلی را زنانه دانست که اصولاً نیازی به تعاملات اجتماعی بالا ندارد. به گزارش فارس، در همین دیدار فاطمه رهبر رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی  پیشنهاد داده است که «یکی از خانم‌های مؤمن و متعهد، متخصص و فرهیخته کشور با هر صلاحدیدی که مصلحت باشد به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیاید.»‌ او به خبرنگار جامعه فارس گفته است:‌«‌ در ادامه بحث دیگری که در حضور ایشان مطرح کردم تعداد کم نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی است چرا که بیشترین تعداد نماینده‌های زن در دوره پنجم  بود که ۱۴ نفر بودند.»

طبیعتاً انتظار نداریم که موضع آقای خامنه‌ای بلافاصله روشن و شفاف و در حمایت از خواسته‌های فاطمه رهبر باشد. چرا که او به خوبی نقش‌های زنان و مردانی را که در کشور تحت حکومتش زندگی می‌کنند را مشخص و مجزا می‌داند. مردان را سیاستمدار و حاکم و مدیرهای موفق می‌بیند و زنان را همسران و مادرانی که تنها وظیفه‌شان گرم کردن کانون خانواده‌ است. در همین راستا هم برنامه‌های تنظیم خانواده را محدود کرده است و از زنان – و مردان – می‌خواهد فرزندان بیشتری داشته باشند، بی‌آنکه به جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی افزایش یکباره جمعیت، بویژه در شرایط دشوار تحریم بیاندیشد و یا آنها را جدی بگیرد.

تنها چند روز پس از این دیدار، ویدیویی پخش شد که در آن آیت‌ الله محمد یزدی، یکی از فقهای شورای نگهبان در جمع طلاب، اساتید و فضلا جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، علاوه بر ابراز نارضایتی نسبت به تعداد بالای ثبت‌نام کنندگان برای انتخابات ریاست جمهوری شکایت کرده و گفته برخی از این‌ها می‌خواهند یک فیلمی ازشان گرفته شود! اما این نگاه تحقیرآمیز به ایرانیانی که می‌خواهند از حقی که قانون برایشان تعیین کرده استفاده کنند و نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند به همین جا ختم نمی‌شود. یزدی در جایی در سخنانش می‌گوید: « در بین افرادی که ثبت نام کرده‌اند، ده، دوازده خانم‌ حضور دارند؛ یکی از آنها گفته که “اگر من رییس جمهور شوم، نیمی از کابینه‌ام خانم‌ها و نیم دیگر آقایان خواهند بود”؛ مثل معروفی هست که کسی می‌خواست وارد روستایی شود، اصلا راهش نمی‌دادند وارد روستا شود، اما می‌گفت “خانه کدخدا کجاست”»‌ و ادامه می دهد « قانون اجازه رییس جمهور شدن را به خانم‌ها نمی‌دهد، حالا چطور این فرد ترکیب کابینه را هم مشخص کرده است!»‌

در پاسخ به این اهانت مستقیم یزدی به زنان، ائتلاف اسلامی زنان نامه‌ای خطاب به ایشان نوشت و با استناد به گفته‌های «امام خمینی» به ایشان یادآوری کرد که «روستا وکدخدا که نه، این خانه خودمان است»‌.

 جدای واکنش‌هایی که به این سخنان آیت‌الله یزدی و گفته‌های آیت الله خامنه‌ای صورت گرفت، توجه به نکته‌ای حائز اهمیت است و آن این که زنان از دید سیاستمداران توانایی ایفای نقش‌های اجتماعی یا حداقل سیاسی در این حد را ندارند! باید از این مردان مردسالار پرسید آیا زنانی که نمی‌توانند درست فکر کنند، قضاوت کنند و منطقی تصمیم بگیرند، توانایی مشارکت در انتخابات – به هدف انتصابات – دولتی و شورا و… را دارند یا فقط مترسک‌هایی هستند که نظام را مشروعیت بخشند؟ آیا زنانی که برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کردند و تعدادشان از یک دوجین تجاوز نکرد، امیدوار بودند از سد تعیین صلاحیت شورای نگهبان عبور کنند؟

آنچه در این روزهای آخر مشهود شده‌است اینست که در طول سالهای پس از انقلاب چنان زنان را تحقیر کرده و به این کار عادت کرده‌اند که به خود جرأت می‌دهند در جمع‌های کاملاً زنانه یا جمع‌های کاملاً مردانه و حتی مختلط چنین آشکارا به زنان توهین کنند. نام نامزدهای تعیین صلاحیت شده اعلام شد و تنها چند روز دیگر تبلیغات برای رقابت در انتخاباتی که شاید نتیجه‌اش زیاد هم فرقی نمی‌کند آغاز می‌شود. کاش هرکدام از ما به اندازه کافی نسبت به پیام‌ها، برنامه‌ها، سخنرانی‌ها و عکس‌ها و رفتارها و… نامزدها بیشتر دقت کنیم تا آثار و نماد زن‌ستیزی را بیابیم و صد البته ساکت ننشینیم. یادمان باشد «آقای رئیس جمهور» هر که باشد، فارغ از فرآیند انتخاب عادلانه یا ناعادلانه، دموکراتیک یا غیردموکراتیک در مجامع عمومی و بین‌المللی نماینده ایران است، حتی اگر نماینده من و تو و ما و شما نباشد. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large