Skyscraper large

شب‌ بی‌مهری و روز مُهر خوردن

dx68g

مرضیه آرمین

برخی برای رسیدن به موعد برگزاری یازدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری، روزشماری می‌کنند. خبرگزاری‌های دولتی، به گفته‌ی خود، “نظرسنجی‌هایی معتبر” را برگزار کرده‌اند که نتیجه‌ی آن، پیش‌بینی قطعیِ حضور بالای ۷۰ درصد از مردم در انتخابات است. از ماه‌ها پیش و در پی درخواست برخی از گروه‌ها برای فراهم شدن امکان “انتخابات آزاد”، این عبارت با واکنش منفی برخی از مسئولان ارشد نظام مواجه شد. این واکنش و نفی اما از روز گذشته صورتی عملی به خود گرفت و اقداماتی انجام شد که بی‌شباهت به محدودسازی‌های پس از انتخابات سال ۸۸ نبود. قبل از آن که “انتخاباتِ آزاد”، با اعلام رد صلاحیت چند کاندیدا بسته‌تر شود، خیابان‌ها نیز فضایی امنیتی را تجربه کردند و آزادی اتومبیل‌رانیِ شبانه نیز از مردم گرفته شد. نیروی انتظامی، به بهانه‌ی آغاز طرح برخورد با “مزاحمین نوامیس، آلودگی صوتی و دور دور زدن”، شبانه فضای تهران را امنیتی کرد. چند ساعت بعد از آن، اخباری مبنی بر سرعت بخشیدن و صادر کردن یک روزه‌ی شناسنامه و تأییدیه‌ی کارت ملی منتشر شد، تا کمکی باشد برای نزدیک شدن به تحقق آن پیش‌بینیِ ۷۰ درصدی.

پلیسِ کم‌رنگ

پیش از ثبت‌نام نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری، گمان آن می‌رفت با نزدیک شدن به روزهای انتخابات، صاحبان قدرت حاکم در ایران، همانند دوره‌های پیشین سعی در تلطیف اوضاع کنند و به همین منظور، از فشارهایی که به صورت مشهود در خیابان‌ها بر مردم وارد می‌شد، کاسته شود. در همین زمینه و در طی هفته‌های گذشته، مکررا از فرمانده‌ی نیروی انتظامی پرسیده شد که «آیا امسال نیز مثل گذشته، گشت ارشاد، فعالیت‌هایش را در آستانه‌ی برگزاری انتخابات، متوقف می‌کند یا خیر؟» احمدی مقدم در پاسخ به این سوال، با تاکید بر «در اولویت قرار گرفتنِ دیگر فعالیت‌ها برای برپایی انتخابات و نتیجتا کم شدن فعالیت گشت ارشاد»، گفته بود: «طرح های ناجا هیچ کدام تعطیل بردار نیستند، اما چون حفاظت از صندوق‌های رای و آرامش جامعه در اولویت است، ممکن است کمی این طرح‌ها کمرنگ شوند».

مزاحمت پررنگ

با این حال، در واپسین ساعات دوشنبه‌شب و تنها چند ساعت پس از انتشار اخبار تایید نشده مبنی بر رد صلاحیت دو نامزد پرحاشیه‌ی این دوره، فضای تهران با حضور ماموران انتظامی بار دیگر چهره‌ی امنیتی به خود گرفت.

با استقرار خودروها و موتورسیکلت‌های پلیس در حدود ۷۰ منطقه از تهران، طرح  ”برخورد با مزاحمین نوامیس، آلودگی صوتی، دور دور زدن”، آغاز شد و تنها در همان شبِ اولِ قدرت نمایی، حدود ۱۵۰ خودرو، متوقف شدند.

پیش‌گیران زرنگ

“رییس پلیس پیشگیری”، دلیل اجرای این طرح را، «خواست مردم و اقدام جهت روان‌سازی ترافیک» عنوان کرد. وی در تشریح این طرح به خبرگزاری “ایسنا” گفت: «در پی درخواست‌های مکرر شهروندان و در ادامه‌ی اجرای طرح امنیت اخلاقی طی سنوات گذشته و در آستانه‌ی فصل تابستان، طرح برخورد با مزاحمت نوامیس، آلودگی صوتی و دور دور زدن از شامگاه دوشنبه در ۷۰ نقطه پایتخت آغاز شد».

سرهنگ “محسن خانچرلی” همچنین افزود: «در نقاطی که این طرح به مرحله اجرا گذاشته شده است، تماس‌های متعددی از سوی شهروندان در خصوص ایجاد مزاحمت‌های خیابانی برای آنها و ایجاد بار ترفیک سنگین در ساعات پایانی، با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ برقرار شده بود».

خانچرلی، از ادامه‌ی این طرح تا پایان تابستان خبر داد و از جوانان خواست که تا آن موقع، اوقات فراغت خود را در پارک و بوستان سپری کنند.

یک روزِ قشنگ

از دیگر سو، اقداماتی نیز جهت امکان افزایش حضور ایرانیان در انتخاباتِ پیشِ رو، در حالِ انجام است. در همین زمینه، خبر «صدور یک روزه‌ی شناسنامه»، از سوی “معاون اسناد هویتی سازمان ثبت احوال” داده شد.

“محسن کرمی”، در نشست خبری روز سه شنبه، با اعلام این خبر گفت: «برای دادن رای، وجود شناسنامه و کارت ملی ضروری است. به همین دلیل، سازمان ثبت احوال، شناسنامه و تاییدیه‌ی کارت ملی را در یک روز صادر می‌کند».

وی همچنین افزود: «تمامی دفاتر ثبت احوال، یک روز قبل و همچنین روز انتخابات، حضوری فعال و دائم خواهند داشت و متقاضیان می‌توانند برای صدور شناسنامه و یا مشکلات ثبتی و کارت ملی، به آن‌ها مراجعه و نسبت به رفع مشکلات خود اقدام کنند».

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large