Skyscraper large

رد صلاحیت مشایی، بازی ناتمام دولت

sdf4er- روشنک آسترکی-roshanak astaraki

روشنک آسترکی

وزارت کشور جمهوری اسلامی شامگاه گذشته، ۳۱ اردیبهشت ماه، ضمن صدور بیانیه ای نام هشت نفر از نامزدان تایید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان، برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد. در بیانیه مذکور همانطور که از پیش هم شایعاتی در اینباره شنیده می شد، آیت الله هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی، دو چهره ویژه انتخابات این دوره ریاست جمهوری رد صلاحیت شدند. 

اسفندیار رحیم مشایی، نامزدی پر حاشیه 

در روزهای گذشته حملات مختلفی از سوی جناح محافظه کار به محمود احمدی نژاد و مساله نامزدی اسفندیار رحیم مشایی وجهه رسمی پیدا کرده بود. همین مواضع تند، بر شایعه رد صلاحیت رحیم مشایی دامن می زد.

پس از حضور احمدی نژاد در زمان ثبت نام اسفندیار رحیم مشایی در وزارت کشور، احمد توکلی در واکنش به حمایت احمدی‌نژاد از نامزدی رحیم مشایی٬ وی را به «پادشاهی مستبد» تشبیه کرد و نادر قاضی پور هم خواستار طرح عدم کفایت سیاسی رئیس دولت دهم شد.

روزنامه کیهان نیز در طی روزهای گذشته به عناوین مختلف مواضع تندی نسبت به اسفندیار رحیم مشایی و محمود احمدی نژاد گرفته بود.

مهدی طائب٬ فرمانده قرارگاه «عمار» روز ۲۸ اردیبهشت ماه از هواداران جمهوری اسلامی خواست «دعا کنند» محمود احمدی‌نژاد به رای شورای نگهبان مبنی بر رد صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی تمکین کنند.

طائب در ادامه می‌گوید که حلقه‌ی اول اطرافیان احمدی‌نژاد بعد از سال ۸۸ به حضور رهبر انقلاب می‌روند و اجازه می‌خواهند که علیه احمدی‌نژاد اقدام کنند، اما رهبری می‌گویند: «من مشایی را کنترل می‌کنم.» طائب می‌گوید که هر وقت مشایی خواسته است با سحر و جادو احمدی‌نژاد را از راه بیرون کند، رهبری مشایی را مچاله کرده‌اند و احمدی‌نژاد را به ریل باز گردانده‌اند. 

همچنین آیت الله مکارم شیرازی چند روز پیش گفت: «بیم این دارم که برخی از کاندیداها که جامع‌الشرایط نباشند و صلاحیت آنها تایید نشود شروع به سم‌پاشی بر ضد نهادهای قانونی کنند». 

سایت «شبکه ایران» نیز روز سه‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت گزارش داد «موجی از دستگیری‌های بدون توجیه و غیرمنطقی حامیان احمدی‌نژاد در برخی استان‌های کشور به راه افتاده است.»

«شبکه ایران» افزوده است: «برخی نیروهای به ظاهر امنیتی که هویتشان به روشنی معلوم نیست با ریختن در منازل برخی چهره‌های موجه روحانی و غیرروحانی حامی دولت با ایجاد رعب و وحشت برای خانواده‌های مظلوم این شخصیت‌ها اقدام به دستگیری آن‌ها نموده‌اند».

از سوی دیگر طی هفته گذشته بیش از پنج سایت حامی دولت فیلتر شدند. در پی فیلتر ای سایت ها٬ احمدی‌نژاد دستور پس گرفتن پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از مرکز ملی فضای مجازی را صادر کرد که اجرای این دستور منجر به درگیری‌هایی در این مرکز شد. 

واکنش اسفندیار رحیم مشایی به رد صلاحیت 

اسفندیار رحیم مشایی رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد و کاندیدای رد صلاحیت شده یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهور در گفت و گو با خبرگزاری فارس در پاسخ به این سئوال که واکنش شما در قبال رد صلاحیت در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری چیست، گفت: من پیش از این درباره این مسئله صحبت کرده ام. من رد صلاحیت خود را ظلم می دانم و حل آن را از طریق مقام معظم رهبری پیگیر خواهم بود. وی افزود: انشالله از این طریق این مشکل حل خواهد شد. 

این کاندیدای رد صلاحیت شده یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: البته من خودم هنوز خبر رد صلاحیت خود را نشنیده ام، اما برخی از دوستان به من اطلاع داده اند که تلویزیون اسم من را جزو کاندیداهای تایید صلاحیت شده ذکر نکرده است. مشایی درباره این که چگونه با رهبری در این‌باره رابزنی حواهید کرد، اظهار داشت: در حال فکر کردن به این مساله هستم و بزودی در این باره تصمیم گیری خواهم کرد. 

تیم احمدی نژاد آماده برای واکنش

از سال گذشته و با علنی شدن اختلاف میان احمدی نژاد و رهبر جمهوری اسلامی، جناح بندی ها در درون حاکمیت ایران رنگی تازه به خود گرفت. احمدی نژاد در ماه های گذشته طی آخرین دوره سفرهای استانی خود، دور تازه‌‌ای از تهدید‌ها علیه مخالفان محافظه‌کار خود را آغاز کرد و روز به روز بر دامنه این تهدید‌ها افزود.

وی همچنین در هفته های اخیر به شکل بی‌سابقه‌ای ارکان سیاسی جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار داد و از خط قرمزهای اعتقادی آن گذشت.

گفتنی است حتی بسیاری از اصول گرایان از نحوه برگزاری انتخابات توسط دولت ابراز نگرانی کرده بودند. از جمله «محمدرضا باهنر» نایب رییس مجلس شورای اسلامی چندی پیش در سخنانی از احتمال اخلال محمود احمدی‌نژاد در روند برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ابراز نگرانی کرده بود.

در آخرین اظهار نظر صریح محمود احمدی نژاد، وی پنحشنبه گذشته طی سخنانی در جمع گروهی از دانشجویان، خطاب به برخی مراجع  بیان کرد: «انقلاب مرتع نیست که فقط در آن بگردید». این اظهارات محمود احمدی‌نژاد یکی از صریح‌ترین و تندترین موضع‌گیری‌های وی علیه روحانیون حاکم بر ایران است.

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود بی‌آنکه از علی خامنه‌ای نامی ببرد٬ اظهار کرده که سیاست‌های رهبر جمهوری اسلامی در مخفی کردن برخی مفاسد در جمهوری اسلامی به یک «آفت» تبدیل شده است.

آنچه مسلم است صحنه سیاسی درون حاکمیت با رد صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی و آیت الله هاشمی وارد دور تازه ای شده است که می توان از آن به عنوان نقطه عطفی در اختلافات درون حاکمیت یاد کرد. رد صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی،برخلاف انتظار بسیاری از محافظه کاران پایان بازی تیم احمدی نژاد نخواهد بود و پیش بینی می شود جریان دولت در روزهای آینده واکنش های غیر قابل پیش بینی نشان دهد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large