Skyscraper large
سه روز پس از اظهارات رييس دفتر سياسى سپاه

ستاد هاشمى در تهران و مشهد تعطیل شد

s68egf

سراج پورعزیزی

سه روز پس از اظهارات رییس دفتر سیاسى سپاه درباره «روزهای سرنوشت ساز آینده در برخورد با تعیین صلاحیت‌ها» گزارش های رسیده حاکی از حضور پرشمار نیروهای امنیتی در برخی مناطق پایتخت است. ستادهاى هاشمى رفسنجانى در تهران و مشهد تعطیل شده و سرعت اینترنت نیز تا حد قابل توجهی کاهش یافته است. 

در پی حضور گسترده نیروهای امنیتی و انتظامی در سطح شهر تهران، بالا گرفتن شایعه رد صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی و افزایش تهدیدها ستاد ملی جوانان اصلاح طلب در تهران موقتا تعطیل شد. 

به گزارش آفتاب صبح امید، عصر دیروز  در پی تشدید فضای امنیتی در سطح شهر تهران با هماهنگی صورت گرفته با ستاد مرکزی هاشمی، ستادهای جوانان در تهران موقتا فعالیت خود را به حال تعلیق درآوردند. 

پیشگیرى از شورش‌ مدل روسی؟  

سه روز پیش، رسول سنایی راد رییس دفتر سیاسی سپاه در جمع گروهی از طلاب حوزه علمیه قم با پیش بینی احتمال وقوع شورش روسی در جامعه گفته بود:‌ «انتخابات پیش روی ما تفاوت و شرایط خاصی دارد و ما در سپاه پاسداران سه هدف جدی را دنبال می‌کنیم، مهم‌ترین این اهداف حفظ آرامش در کشور است، امروز می‌بینیم دشمن به دنبال تولید نارضایتی اجتماعی در کشور است، این نارضایتی به مراتب از نارضایتی سیاسی خطرناک‌تر است.» 

به گزارش تابناک، رییس دفتر سیاسی سپاه پاسداران با اشاره به این که برگزاری «دو انتخابات با دو ویژگی متفاوت می‌تواند پیامدهای احتمالی هم در پی داشته باشد،»  گفته بود: «یکی از این پیامدهای احتمالی می‌تواند اجرا کردن مدل “شورش روسی” در تهران و سپس تسری به سایر نقاط کشور و مجدد به تهران باشد. تجربه سال ۸۸ این بود که این اتفاق در تهران رخ داد و نیروهای امنیتی نیز در این شهر منسجم شدند تا توانستند اوضاع را کنترل کنند ولی اگر این شورش به شهرهای دیگر سرایت می‌کرد، بر اثر پراکندگی نیروهای مدافع، شاید شرایط به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.» 

در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ تهران و اغلب شهر های بزرگ کشورشاهد  تظاهرات اعتراضی بودند. طی آن اعتراضات دهها نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند و موسوی و کروبی دو نامزد انتخابات سال ۸۸ از بهمن سال ۱۳۸۹ تاکنون در حبس خانگی به سر می برند و با وجود تحمل ٨٢٢ روز بازداشت خانگی هرگز نتیجه آن انتخابات را نپذیرفتند. 

رسول سنایی راد در ادامه بدون نام بردن از هاشمی رفسنجانی گفته بود: «فشارهای سنگین تورم و گرانی بی‌سابقه در کشور که در چند ماه گذشته به مردم وارد شده نیز می‌تواند در ادعای ناجی بودن برخی‌ها موثر باشد، کسانی که در سوابقشان در زمینه اقتصاد نکات منفی زیادی به چشم می‌خورد امروز مدعی هستند که می‌توانند کشور را از شرایط کنونی نجات دهند.» 

روزهاى سرنوشت ساز! 

  رییس دفتر سیاسی سپاه همچنین با اشاره به اقدام اخیر احمدی نژاد در بالا بردن دست مشایی، گفته بود: «روزهای آینده روزهای سرنوشت سازی است و برخورد با تعیین صلاحیت‌ها اهمیت دارد و به همان تناسب در مقابل نتایج بررسی صلاحیت کاندیداها تسلیم شدن بسیار مهم است، وی تاکید کرد قرار نیست رهبری هم دست کسی را بالا بگیرند و بگویند این فرد من هستم و من این فرد». 

اشاره رسول سنایی راد به  همراهی محمود احمدی نژاد با اسفندیار رحیم مشایی به هنگام ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری است. محمود احمدی نژاد در آن مراسم، با بالا گرفتن دست مشایی گفته بود: «من یعنی مشایی و مشایی یعنی احمدی نژاد». 

پیش از این حامیان آیت الله خامنه ای هشدار دادند که رد صلاحیت رحیم مشایی باعث می شود احمدی نژاد دست به اقدامی جنجالی بزند و حتی شاید انتخابات را برگزار نکند. 

نگرانی های رییس دفتر سیاسی سپاه از این جهت داری اهمیت است که اخیرا حامیان رهبر اعلام کردند اگر احمدی نژاد در اجرای انتخابات به اقدامی جنجالی دست بزند، سپاه انتخابات را برگزار می کند. همچنین مهدی طائب، رئیس قرارگاه امنیتی عمار در تهران روز شنبه گفته بود: «دعا کنید که احمدی‌نژاد بعد از رد صلاحیت مشایی، به قانون تمکین کند. احمدی‌نژاد انتخابات را برگزار نکند، بحث عدم کفایت پیش می‌آید». 

رسول سنایی راد در خصوص نتیجه انتخابات نیز گفته بود: «این انتخابات چند لایه، پیچیده و با نتایج غیر قابل پیش بینی است، در این انتخابات هماوردی کاندیداها به گونه‌ای است که به هیچ عنوان نمی‌توان در خصوص نتیجه آن اظهار نظر کرد.»

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large