Skyscraper large

شروع واکنش های جناح دولت در آستانه انتخابات

sd6f54ss-روشنک آسترکی-roshanak astaraki

روشنک آسترکی

در پی فیلتر پنج سایت حامی رحیم‌مشایی٬ احمدی‌نژاد دستور پس گرفتن پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از مرکز ملی فضای مجازی را صادر کرد که اجرای این دستور منجر به درگیری‌هایی در این مرکز شد.

«معیارنیوز»، «روشنایی»، «بهارنا» و «بهارآنلاین» چهار سایتی هستند که در روزهای گذشته در ایران فیلتر شده‌اند.

مقام‌های مسئول هنوز درباره علت مسدود شدن دسترسی به این سایت‌ها توضیحی ارائه نکرده‌اند.

خبرگزاری مهر گزارش کرده صبح روز یکشنبه (۲۹ اردیبهشت) مرکز ملی فضای مجازی وابسته به شورای عالی فضای مجازی صحنه درگیری و اغتشاش نیروهای پژوهشگاه سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات با کارمندان فعلی این مرکز بوده است.

آن طور که این خبرگزاری گزارش کرده نیروهای پژوهشگاه سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه نیروهای حراست وزارت ارتباطات بدون «هماهنگی» وارد مرکز ملی فضای مجازی شدند که این اقدام آن‌ها منجر به بروز درگیری شد.

خبرگزاری مهر اضافه کرده این افراد «آسانسورهای این مرکز را قفل و ورود و خروج را مسدود کرده و با تخلیه اتاق معاون اداری مالی این مرکز، تلاش کردند جایگاه قبلی خود را پس گیرند.»

بر اساس گفته شاهدان این درگیری‌ها، مهدی اخوان بهابادی٬ رئیس مرکز ملی و دبیر شورای عالی فضای مجازی به هنگام درگیری‌ها در این مرکز حضور نداشته است. 

نامه سرگشاده به رییس جمهوری 

پیش از این درگیری، مدیران سایتهای فیلترشده حامی دولت با انتشار نامه سرگشاده به رییس جمهور از ایشان خواستند با اقدامات یکجانبه دادستانی برخورد کند.

به گزارش شبکه ایران در این نامه خطاب به محمود احمدی نژاد آمده است: همانگونه که استحضار دارید ، رسانه ها به عنوان یکی از ارکان مردمسالاری دینی ، نقش کلیدی در روشنگری و زمینه سازی جهت حضور تمام سلایق در تحقق حماسه سیاسی و برگزاری انتخاباتی پرشور و حداکثری دارند.

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به فیلتر تمامی سایتهای و قریب به اتفاق وبلاگهای حامی دولت طی سه سال اخیر تصریح شده است: باوجود تصویب قانون جرایم رایانه ای و تشکیل کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با عضویت وزیر یا نماینده وزارتخانه های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، دادگستری، علوم،‌ تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان‎ صدا و سیما و فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و یک نفر نماینده مجلس شورای اسلامی به انتخاب کمیسیون حقوقی و قضایی، متاسفانه دادستانی تهران طی سالهای اخیر تنها با استناد به ضوابط مربوط به قانون خاص پیشگیری از وقوع جرم به صورت یک جانبه و تنها با نامه یک بازپرس، برای فیلتر سایتهای حامی دولت اقدام نموده است. این در حالی است که براساس رویه کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، در صورتی که محتوای مجرمانه ای منتشر شود، به سایت مذکور جهت رفع اثر محتوای مجرمانه تذکر داده می شود و اگر اقدام مقتضی صورت نگیرد ، پرونده سایت متخلف به دستگاه قضایی ارجاع می گردد. فیلترینگ سایتها نیز تنها درصورتی به تصویب کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه میرسد که جرم خاص و حادی رخ داده باشد که پس از رفع اثر محتوای مجرمانه در کمیته بررسی و دستور رفع فیلتر صادر می گردد.

نویسندگان نامه در ادامه آورده اند:  اقدام یک جانبه دادستانی موجب گردیده که سایتهای حامی دولت یکی پس از دیگری مسدود شده و حتی پس از رسیدگی قضایی و صدور حکم نیز رفع فیلتر نشوند و همین رفتار موجی از سرخوردگی و بدبینی را موجب گردیده است.

در این نامه با اشاره به وظیفه رییس جمهور در دفاع از قانون اساسی و حق آزادی بیان آمده است: از جناب عالی درخواست می کنیم ضمن صدور دستور به وزیر محترم ارتباطات جهت رفع فیلتر سایتهایی که بدین نحو مسدود شده اند،  تاکید فرمایند شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان مجری فیلترینگ سایتها، تنها با دستور مکتوب کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نسبت به مسدود نمودن سایتها اقدام نماید. همچنین انتظار داریم به نمایندگان دولتی کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه دستور اکید بفرمایید که تا حدامکان از حقوق اساسی رسانه ها و آزادی بیان در جلسات کمیته دفاع نموده و از رای مثبت دادن به مسدود نمودن سایتها پرهیز نمایند. 

حکم محمود احمدی نژاد پس از فیلترینگ 

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات، سال گذشته و با تشکیل شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی ذیل آن به دستور رئیس دولت دهم منحل شد. این مرکز چند ماه پیش پژوهشگاهی به نام پژوهشگاه فضای مجازی ایجاد کرد تا پروژه هایی که پیش از این در پژوهشگاه ICT تعریف شده بود را پیگیری کند.

این در حالی است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرده پژوهشگاه ICT به صورت «غیرقانونی» از این وزارتخانه منفک شده و باید به عنوان بازوی تحقیقاتی این وزارتخانه باید به جایگاه قبلی خود بازگردد.

اجرای این خواست وزارت ارتباطات با حکم احمدی‌نژاد تنها دو روز پس از فیلتر پنج سایت حامی اسفندیار رحیم‌مشایی صورت می‌گیرد.

مرکز ملی فضای مجازی ایران، مرکزی است که به فرمان علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی از سوی شورای عالی فضای مجازی تشکیل شده است.

در یک سال گذشته گزارش‌های متعددی از خودداری محمود احمدی‌نژاد از همکاری با این مرکز منتشر شده که مقام‌های دولتی به این گزارش‌ها واکنش روشنی نشان نداده‌اند.

طی دو سال گذشته ده‌ها سایت خبری وابسته به دولت محمود احمدی‌نژاد مسدود و برخی از کارکنان آن‌ها بازداشت شده‌اند.

اسفندیار رحیم مشایی نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است که از حمایت علنی محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس دولت دهم نیز برخوردار است.

خبرگزاری ایرنا، احمد بخشایش اردستانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با بیان این مطلب که فضای انتخابات ریاست جمهوری آینده، فضایی دوقطبی خواهد بود، گفت که: «در صورت تأیید صلاحیت مشایی و هاشمی رفسنجانی، رقابت اصلی بین این دو چهره شکل می‌گیرد.»

وی در ادامه این‌گونه اظهارنظر کرد که «تنها قطب مخالف و رقیب جدی هاشمی، مشایی است» و افزود: «در حال حاضر شورای نگهبان بر سر دو راهی قرار گرفته است، چرا که مشایی معروف به لیدر انحرافی و هاشمی منتسب به عامل به وجود آورنده فتنه است».

 احمد بخشایش اردستانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز شنبه در ادامه سخنانش به مسئله فیلترینگ تازه سایت‌های دولتی اشاره کرده و گفت که «اقدام مستقیم دادستانی بدون هماهنگ با کمیته بررسی جرایم سایبری در بستن این سایت‌ها، بوی سیاست‌زدگی و انتخاباتی می‌دهد که زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست.»

وی افزود: «در تمام دنیا کاندیداها از فرصت زمانی شش ماهه تا یک‌ساله برای تبلیغات برخوردارند، اما در ایران این مدت در ۱۰ روز خلاصه می‌شود، لذا چندان مناسب نیست که سایت‌هایی که در راستای حمایت از کاندیدایی خاص عمل می‌کنند، فیلتر شوند».

اسفندیار رحیم مشایی جنجالی ترین چهره انتخابات این دوره ریاست جمهوری است و پیش بینی می شود در صورت رد صلاحیت دولت اقداماتی غیر قابل پیش بینی انجام دهد.

گزارش‌ها از رد صلاحیت قطعی رحیم مشایی از سوی شورای نگهبان حکایت دارد٬ اما این شورا اعلام کرده که نتیجه نهایی بررسی صلاحیت‌ها را سه‌شنبه آینده اعلام خواهد کرد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large