Skyscraper large

“تشخیص قطعى” محصول جدید مصباح یزدی

8s65f

ندا سینا

آیت الله مصباح پس از ٧ سال تحقیق و تفحص در نهایت به این نتیجه و به گفته خودش “تشخیص قطعى” رسید: “من در پیشگاه الهی شهادت می دهم در بین کسانی که در یازدهمین دوره ریاست جمهوری کاندیدا شده‌اند جناب اقای دکتر لنکرانی ‏اصلح هستند و امیدوارم که این شهادت برگ زرینی درنامه ۸۰ ساله من باشد. آقایان روی فردی توافق کرده‌اند که بنده از ۷سال پیش او را در نظر گرفته بودم ولی به کسی نگفته بودم. ‏بینی و بین الله شهادت می دهم که روی زمین و زیر این آسمان کسی اصلح از آقای لنکرانی نمی‌شناسم”. 

مصباح یزدی تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ٨۴ یکی از اساتید فلسفه در حوزه علمیه قم بوده، اما بر سرکار آمدن احمدی نژاد در سوم تیر ٨۴ و حمایت‌های بی دریغ مصباح از وی، سبب شد تا رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی به ناگهان درکانون تحولات سیاسی کشور قرار بگیرد. 

هفته گذشته، مصباح یزدی در سخنانی در جمع اعضای شورای مرکزی جبهه پایداری گفت: برخی از افرادی که کاندیدا شدند من به آنها ارادت دارم و آنها نور چشم من محسوب می‌شوند اما برای این کار مناسب نیستند. 

حسین جلالی، مسئول دفتر مصباح یزدی و عضو جبهه پایداری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: آیت‌الله مصباح گفتند این تشخیص قطعی است و ما به تکلیف شرعی خود عمل خواهیم کرد لذا کاری نداریم که لنکرانی رأی بیاورد یا رأی نیاورد، آبرو برود یا نرود. 

تعابیری که مصباح یزدی درباره محمود احمدی نژاد و انتصاب او به ریاست جمهوری به کار برد، حجتی بود که برخی از اصولگرایان را به حمایت تمام قد از احمدی نژاد وا می داشت. او اما در دو سال گذشته تعابیر متفاوتی درباره این رئیس دولت متفاوت برزبان آورده است. وی در توصیف حمایت‌های عجیب احمدی نژاد از مشایی ( که به شدت از سوی روحانیون و مراجع مورد انتقاد است) گفته است که احمدی نژاد سحر شده و تغییر کرده است. 

در واکنش به حمایت‌های مصباح‌ یزدی از نامزدی کامران باقری لنکرانی جمعی از طلاب حوزه علمیه قم با انتشار نامه‌ای، تحلیل‌های سیاسی او را «احساسی و افراطی» خوانده و به یادآوری حمایت‌های همه‌جانبه او از محمود احمدی‌نژاد پرداختند. 

بر اساس گزارشی که وب‌سایت کلمه روز پنج‌شنبه، ۲۶ اردیبهشت، منتشر کرد، این گروه از طلاب در نامه خود از مصباح یزدی خواسته‌اند که از جناح‌بندی‌های سیاسی دور بماند و با عضویت در «جبهه نوظهور پایداری» خود را در حد «آدم‌های احساسی و افراطی» تنزل ندهد. 

در نامه این گروه از طلاب به مواردی از حمایت‌های مصباح یزدی از محمود احمدی‌نژاد، اشاره شده است که در برخی موارد حتی ادعا کرده بود احمدی‌نژاد به نوعی منتخب امام دوازدهم شیعیان است و «کرامات و معجزات» دارد. 

در بخشی از این نامه خطاب به مصباح یزدی آمده است: «تقاضای ما این است که اگر احساس تکلیف می‌فرمایید، مقدسات را به میدان نیاورید. در دوره قبلی شما فرمودید: دیشب‌ یکی‌ از دوستان‌ …‌ در حال‌ احیاء پیش‌ از نیمۀ‌ شب‌ به‌ خواب‌ می‌رود. در خواب‌ به‌ او ندا می‌شود که‌ بلند شو برای‌ احمدی‌نژاد دعا کن‌، وجود مقدس‌ ولی‌ عصر دارند برای احمد‌ی‌نژاد دعا می‌کنند… در جای دیگر فرمودید: خدای متعال‌ را شاکریم‌ که‌ زمینۀ‌ انتخاب‌ چنین‌ شخصیتی … مشحون‌ به‌ کرامات‌ و معجزات‌ بود.» 

مصباح یزدی در ماه‌های اخیر اعتراضات بسیاری به حلقه اطرافیان محمود احمدی‌نژاد و به‌ویژه اسفندیار رحیم‌ مشایی، مشاور او، داشته و آرای آنها درباره مسائلی مانند «مکتب ایرانی» را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. 

در پایان این نامه، طلاب با انتقاد از انتخاب برخی از فراد به عنوان مشاوران ایشان در مسائل سیاسی، از استاد خود خواسته اند که «در مباحث عقلی و فلسفی که بحمدالله ید طولایی دارید متمحض بمانید و در همین زمینه به نظام و اسلام خدمت کنید.»

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large