Skyscraper large

علم و دانش را اینک در قم بجویید!

IMG_1718-shahab-amopor شهاب عموپور

شهاب عموپور

1-«الان شایسته است بگوییم: “اطلبو العلم بالقم”؛ چرا که امروز قم میزبان هزاران طلبه و محصل از سراسر دنیاست و می تواند اندیشه‌ی ناب اسلامی را به کل جهان صادر کند». این‌ها تازه‌ترین گفته‌های آیت‌الله “جوادی آملی” هستند در آستانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری و با قیدِ توصیه‌ی کاندیداها به “نگاه جهانی”. وی هم قمِ کنونی را “مرکز اندیشه‌ی ناب اسلامی” و “پایگاه مهم جهان اسلام” بر‌می‌شمارد و هم سفارش دارد: «مسئولان باید سه عنصر جهان دانی‏، جهان داری و جهان آرایی را در حیطه‌ی فعالیت خود، مورد توجه قرار دهند‏».

۲- آیت‌الله “خامنه‌ای” در دیدار با “دست‌اندکاران دفتر ادبیات مقاومت و ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری”، با ابراز ناراحتی از وضعیت تولید و نشر آثار حوزه هنری و دفتر ادبیات انقلاب، می‌گوید: «من غصه‌ام می‌شود که می‌گویند تیراژ دو-سه هزار جلدی. چاپ‌ها باید برسد به سی-چهل هزار جلد. امیدوارم به تیراژ میلیونی در چاپ و تیراژ برسید». وی به این دست‌اندرکاران خطاب می‌دارد: «باید کاری کنید همیشه استقبال از آثارتان وجود داشته باشد. باید فضا را پرکنید. اصلاً یک قرارگاهی برای نشر و توزیع درست کنید. زمینه هم زیاد دارید؛ این همه جوان بسیجی، این همه دانش‌آموزان خوب، حلقه‌های مستعد، حوزه‌های علمیه، این مخاطبین بالقوه را دریابید».

۳- اوضاع و احوال هنر-صنعت سینما در ایران هم‌چنان خراب است و علاوه بر مشکلاتِ ساختن، مشکلاتِ ساخته‌شده ها هم روز به روز افزون می‌شود. جز یکی دو چندی مانند “رسوایی” ده‌نمکی، دیگران خوب نمی‌فروشند و فریادِ تهیه‌کنندگانی چون “منوچهر محمدی” نیز بلند شده که «خطر فیلم‌سوزی وجود دارد». منظور وی، شیوه‌ی اکران فیلم‌ها و مدت زمان ماندن‌شان بر روی پرده است که «با این قانون فعلی، فیلم‌ها ۲ هفته نیز نمی‌توانند به اکران خود ادامه دهند و به نوعی می‌سوزند. باید قبل از اینکه چنین تصمیماتی اتخاذ شود، این‌گونه موارد با تهیه‌کننده‌ها و پخش‌کننده‌ها مطرح و سپس تصمیم‌گیری شود. هرچند ما در ۸ سال گذشته، شاهد تصمیمات عجیبی در حوزه سینما بوده‌ایم. امروز ما در شرایط خاص اجتماعی قرار داریم. از طرفی بحث انتخابات ریاست جمهوری مطرح است. این‌گونه تصمیمات باعث می‌شود که در شرایط فعلی، سینما بیش از این لطمه ببیند و ضربه بخورد».

صد البته، فیلم‌هایی که مورد نظر این تهیه کننده‌ی سینمای کشور هستند، فیلم‌های بخش خصوصی‌اند و آن دسته از فیلم هایی که با بودجه‌های بخش دولتی و حمایت نهادهایی چون حوزه ی هنری و سایر حوزه ها تولید می شوند، غمِ فروش و بازگشت سرمایه ندارند.

۴- سازمان هوافضای ایالات متحده امریکا، قرار است در “فضا” فیلم اکران کند. خبر رسیده: «سه فضانورد حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی، قراراست یک فیلم جدید از مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان را پیش از اکران در سینماهای آمریکا، در فضا دریافت و مشاهده کنند».

۵- می‌توان با الهام گرفتن از سخنان آیت الله جوادی آملی در باره موقعیت کنونی شهر قم در دنیا و توصیه ی وی به جهان‌آرایی دنیا توسط مسئولان و غصه‌دار بودن آیت‌الله خامنه‌ای از تیراژ دو-سه هزار جلدی کتاب‌های ادبیات انقلاب و فیلم‌سوزی‌های فعلی و بعدی و برقرار شدن امکان نمایش فیلم توسط “ناسا” در فضا، کاری کرد کارستان و به همت برخی کاندیداهای منتخب و منتصب مقامات ارشد نظام برای ریاست جمهوری، از امکانات فضا برای حل و فصل مشکلات فرهنگی و اجتماعی و غیره‌ی کشور استفاده کرد و “جهان‌بینی” و “جهان‌داری” و “جهان‌آرایی” را در آن‌سوی ابرها و با تعالیم قم‌نشینان کنونی، تجربه کرد. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large